Elektřina zlevňuje. Co na to ČEZ?

Energetické firmy čelí nepříznivému vývoji cen elektřiny. Roční kontrakt silové elektřiny na německé burze se aktuálně pohybuje na nejnižších úrovních od dubna 2010. Z dlouhodobého pohledu je cena silové elektřiny v sestupném trendu od poloviny roku 2011, kdy se ještě pohybovala kolem hladiny 60 EUR/MWh. Aktuálně je to okolo 46 EUR.
Podívám-li se na evropské energetiky, vidím obezřetnost v jejich cílech. E.On v důsledku náročných tržních podmínek nedávno oznámil, že nesplní výhled ziskovosti na rok 2013, RWE se zase zřejmě stáhne z nákladného projektu výstavby plynovodu Nabucco.
ČEZ přehodnotí zahraniční aktivity
Na složité prostředí musí reagovat i ČEZ. Domnívám se, že bude nucen uvažovat o přehodnocení některých svých zahraničních aktivit, zejména na Slovensku a v Maďarsku.
Podle mého soudu dojde k revizi společného projektu s maďarskou společností MOL týkajícího se výstavby dvou paroplynových elektráren. Základní brzdou zahájení výstavby těchto zdrojů je nepříznivá kombinace v podobě vysoké ceny zemního plynu a nízké ceny elektřiny. Nevidím tedy jako pravděpodobné, že nakonec dojde k výstavbě obou zdrojů.
Do kontextu současné situace zapadají rovněž spekulace o možném prodeji 49% podílu ČEZ ve společnosti JESS, jež byla založena za účelem výstavby nového jaderného bloku na Slovensku.
Případné rozhodnutí ČEZ o omezení výše uvedených investic bych tak vnímal pozitivně. Aktuální situace na energetickém trhu není rozhodně nakloněna nejistým zahraničním projektům. Spíše vybízí ke konsolidaci tuzemských aktivit. Například v podobě zefektivnění provozní činnosti, modernizace či výstavby nových zdrojů.
Napsáno pro LN.
Zdroj: Fio banka