Co musíte ráno vědět (25. března)

Jak si v polovině týdne vedly akcie na obou stranách Atlantiku, co řekl guvernér ČNB Jiří Rusnok o úrokových sazbách a z čeho budou živi Harry a Meghan? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie ve středu oslabily, dolar zpevnil
Americké akcie ve středu oslabily, nejvýrazněji zlevnily technologické tituly. Poklesu trhu nezabránil ani optimismus stran hospodářského oživení, který projevili šéf americké centrální banky Jerome Powell a ministryně financí Janet Yellenová. Index Dow klesl o 0,01 % na 32 420,06 bodu, širší index S&P 500 se snížil o 0,55 % na 3 889,14 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil o 2,01 % na 12 961,89 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 4,43 % na 21,20 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o dva a půl bazického bodu na 1,614 %.
Schyluje se k bitcoinové zimě? Pomyslný podzim může vyhnat kurz do stovek tisíc dolarů, věří veterán kryptoměnového trhu
Výnos 10letých dluhopisů USA do 3 % by neměl akciové investory znepokojovat, zní z JPMorgan
2. Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, hlavní slovo má stále pandemie
Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo ve středu nejednotně. Dařilo se sektorům stavebnictví a těžby, v minusu naopak uzavřely automobilky. Panevropský index STOXX Europe 600 stoupl o 0,02 % na 423,39 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,20 % na 6 712,89 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 0,03 % na 5 947,29 bodu, zatímco německý DAX oslabil o 0,35 % na 14 610,39 bodu.
Co (ne)musí dělat centrální banky, když je ekonomika v krizi?
Investorský magazín: Bitcoin za 60 000 USD a akcie ČEZ optikou cílových cen
3. Pražská burza ve středu potřetí v řadě vzrostla, táhly ji akcie bank
Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, pomohl jí hlavně závěr obchodování. Index PX vzrostl o 0,12 % na 1 090,19 bodu. Nahoru ho táhly akcie bank, dařilo se zejména Erste. Ztrácela naopak elektrárenská společnost ČEZ. Aktivita na trhu byla vysoká, celkový objem obchodů dosáhl nadprůměrných 722 milionů korun.
O dividendě ČEZ: Ocenil bych stabilitu vyšších výplat, firma na to peníze má, říká aktivistický akcionář
Lockdown, verze 2021: Vakcinační faux pas, nekonečné testování, zelené pasy a děti jako největší oběti koronavirové krize
4. Očekávané události
Čtvrtek nabídne ráno index důvěry německých spotřebitelů. Švýcarská centrální banka oznámí výsledek měnověpolitického zasedání a v Americe se investoři vedle pravidelné zprávy o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti zaměří na finální zprávu o vývoji ekonomiky v posledním loňském čtvrtletí. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 22. března
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. ČNB na březnovém zasedání ponechala sazby beze změny, rizika ohledně vývoje ekonomiky mohou oddálit jejich růst
Bankovní rada České národní banky na středečním měnověpolitickém jednání ponechala úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstává na 0,25 %. Guvernér Jiří Rusnok na tiskové konferenci řekl, že nejistoty a rizika ohledně dalšího vývoje ekonomiky jsou nadále velmi výrazné a mohly by vést k pozdějšímu zvyšování úrokových sazeb, než se kterým počítá aktuální prognóza.
6. Instituty Ifo a IW zhoršily výhled letošního růstu německé ekonomiky
Německá ekonomika letos vykáže růst o 3,7 %, uvedl ve středu ve svém výhledu institut Ifo. Zhoršil tak výhled z prosince, kdy čekal růst o 4,2 %. Na vině je přetrvávající koronavirová krize, která výrazné ekonomické oživení oddaluje. Odhad hospodářského růstu na příští rok pak Ifo zvýšil na 3,2 % z dříve uváděných 2,5 %.
7. Ekonomická aktivita v eurozóně se v březnu podle předběžných PMI vrátila k růstu
Ekonomická aktivita v eurozóně se v březnu nečekaně vrátila k růstu. Zvýšená produkce továren, které vyrábějí nejvyšším tempem za 23 let, vykompenzovala pokračující zpomalení v dominantním sektoru služeb. Ukázal to průzkum, jehož předběžné výsledky ve středu zveřejnila organizace IHS Markit.
8. Ryanair čeká od června návrat k 80 % úrovně před pandemií
Irské nízkonákladové aerolinky Ryanair se navzdory přibývání nově nakažených koronavirem připravují na to, že v Evropě toto léto robustně ožije letecké cestování. Očekávají, že od poloviny června zvýší svůj letový řád na 80 % úrovně před pandemií covidu-19. Během virtuálního brífinku to ve středu řekl šéf této největší evropské nízkorozpočtové letecké společnosti Michael O'Leary.
9. Makléřská firma Robinhood chystá vstup na burzu, podala předběžnou žádost
Americká makléřská společnost Robinhood Markets chystá vstup na burzu a už předběžně podala žádost o primární veřejnou nabídku akcií (IPO). Uvedla to na svém blogu. Robinhood proslul jako firma, která láká zákazníky na možnost obchodovat na burze bez poplatků, díky čemuž ho mají v oblibě zejména začínající investoři. Převážně negativně se o společnosti ale psalo v souvislosti s nedávnými turbulencemi na americkém akciovém trhu.
10. Musk: Tesly už lze v USA koupit za bitcoiny
Elektromobily Tesla už se dají ve Spojených státech kupovat za bitcoiny, oznámil na Twitteru zakladatel podniku Elon Musk. Uvedl také, že ještě letos bude takový nákup možný i v zemích mimo USA.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Britský princ Harry si našel práci ve firmě pro osobnostní rozvoj
Britský princ Harry učinil další krok k dosažení finanční nezávislosti, když našel práci v americké firmě pro osobnostní rozvoj BetterUp. Společnost sdělila, že 36letý vévoda ze Sussexu bude zastávat jednu z ředitelských pozic.
Deník The Wall Street Journal uvedl, že Harry se v nové roli bude podílet na tvorbě produktové strategie firmy, charitativní činnosti a veřejně se vyjadřovat k tématům týkajícím se duševního zdraví. K výši platu firma podrobnosti nesdělila.
BetterUp se sídlem v San Franciscu poskytuje od roku 2013 individuální osobnostní poradenství a datové analýzy, jejichž cílem je zvýšit výkonnost pracovníků. Sama zaměstnává na 2 000 lidí.
"Mám v úmyslu pomoci ovlivnit životy lidí," napsal princ Harry deníku v odpovědi na otázku, proč se této pozice ujal. "Proaktivní koučování poskytuje nekonečné možnosti osobního rozvoje, větší informovanosti a všestranně lepšího života."
Harry se tématu duševního zdraví věnuje dlouhodobě, dosud ale pouze na dobročinné bázi, připomíná DPA. V loňském roce oznámil se svou manželkou Meghan odchod z britské královské rodiny s tím, že budou usilovat o finanční nezávislost. Dosud uzavřeli milionové smlouvy se streamovacími společnostmi Netflix a Spotify. Pár v současnosti žije v kalifornské Santa Barbaře, kde vychovává skoro dvouletého syna Archieho. V létě očekává narození druhého potomka.