US MARKETZavírá za: 4 h 14 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Stručně o akciovém býčím trendu a jeho (ne)správném chápání

Rok poté, co americké akciové indexy klesly na dno koronavirové krize, se toho hodně napsalo o novém býčím trendu, který trvá právě 12 měsíců. Co si budeme povídat, i v naší redakci se najdou tací, kteří slavili rok býka. Ale pomalu s tou flintou.

Andrej Rády
Andrej Rády
1. 4. 2021 | 10:01
Americké akcie

Trhy a jejich pochopení jsou pro někoho marná snaha, pro někoho práce na celý život, pro jiné zábava a pro další spekulace, nejlépe s půjčenými penězi. Nakonec jde vždy o to, abyste měli se závěrem svého investičního horizontu, byť by šlo řádově třeba o minuty, více peněz než na začátku. Když se vám to daří, je vám veskrze jedno, co se o trzích napovídá. A že toho je! Vedle relevantních informací, dat a zpráv se objevuje spousta nesmyslů. Přitom stačí trochu počítat.

12 vs. 13 měsíců: Je otázka, proč by doba, ze kterou Země obkrouží Slunce, měla být jakkoli relevantní pro dění na trzích (ano, během roku jsou období, kdy se objevují takzvané sezónní pravidelnosti, jejichž kouzlo je v tom, že nejsou tak docela pravidelné, ale dá se o nich hezky mluvit). Od 23. března 2020 do letošního 23. března index S&P 500 zpevnil o 74,8 %. Kdybychom ale protáhli sledované období o měsíc, tedy do 23. února 2020, zisky indexu by se smrskly na zhruba 15 %.

Oživení vs. pokles: Když cena spadne o 34 %, jako se to stalo právě indexu S&P 500, je potřeba k návratu na původní hladinu růst o přibližně 52 % (varování: když cena spadne o 24 %, nestačí 42 %).

Medvědí a býčí klišé: Jaký smysl vlastně má ustálené vnímání, že pokles kurzu o pětinu znamená medvědí trend? Je ta dvacítka něčím podstatná? Až na výjimky máme dvacet prstů, děti mají dvacet mléčných zubů, dvacku stál kdysi cheeseburger v mekáči. Ještě něco? To samé s těmi řečmi o býčím trendu, ale k tomu se ještě dostaneme.

Konec býka: Je trochu zbytečné považovat býčí trend na americkém akciovém trhu, který začal v roce 2013 (nikoli v roce 2009), za skončený jen proto, že jej přerušil pokles o 34 %, napravený během pár měsíců. Kdyby to byl flash cash trvající pár minut, asi by vás o tom ani nenapadlo uvažovat.

Měnící se skladba kupců a prodejců: Kupci a prodejci na akciovém trhu nejsou žádné pevně dané týmy. Jejich skladba se mění s ekonomickým a tržním cyklem.

Momentum: Proč na obchodníky působí rychle rostoucí (nebo klesající) ceny jako magnet? Asi chápou cenu samotnou jako podstatnější než všechny ty příběhy a faktory kolem. Není na tom něco?

Býčí trendy nezačínají na dnech těch medvědích: Býčí trh v letech 1982-2000 nezačal v roce 1974, a proto ani růstový trend po finanční krizi nezačal v březnu 2009. Růst cen akcií ano, ale o konci "stagnace" má smysl mluvit až v době, kdy se kurz posune na nové maximum.

Cyklické vs. sekulární trendy: Pokud vás zajímají delší časové horizonty a trendy, asi současnost nechápete jako začínající druhý rok nového býčího trhu (již proto, že růst cen akcií od 23. března 2020 neznamenal začátek býčího trendu, jak jsme si vysvětlili). V rámci dlouhodobých trendů se objevují korekce a trendy v opačném směru, které ale neznamenají konec dlouhodobých (sekulárních) trendů. Zajímejte se o dlouhodobé faktory, které mohou působit na ceny aktiv, pokud chcete být dlouhodobě na vítězné straně.

Rozeznání bubliny: Poznat, že se na trhu utváří cenová bublina, je v přítomném čase velice náročné. Zpětně je to hračka, však to znáte – po bitvě…

S&P 500 TR očištěný o inflaci
Jen ať akcie zlevní!

Jen ať akcie zlevní!

Zdroj: Ritholtz.com

Americké akcieBýčí trhChyby v investováníInvestiční horizontMedvědí trhPonaučení pro investoryTrendy
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa