Férové ocenění akcií je mýtus aneb Proč byste na trzích měli věřit hlavně sobě

Americké akcie jsou stále atraktivní, tvrdí býci. Ani náhodou, jsou předražené a korekce je na spadnutí, volají medvědi. Diplomaticky bychom mohli říci, že pravda je někde uprostřed. To bychom ale pravděpodobně lhali.
"Když se bude skupina lidí na farmě přít o to, kolik váží konkrétní vůl, každý bude tipovat něco jiného, avšak průměr jejich odhadů bude relativně blízko pravdy a bude přesnější než většina jednotlivých tipů," říká Joe Wiggins ze společnosti Aberdeen Standard Investments.
"Na finančních trzích je ale situace jiná. Každý investor totiž hodnotí něco jiného - poslední známé výsledky firmy, očekávané výsledky, spekulace stran akvizic nebo možné přínosy potenciální expanze na další trhy a podobně. Navíc ne všichni investoři mají k dispozici stejné informace. U lidí dohadujících se na farmě by paralelou bylo to, kdyby jeden hádal váhu vola, druhý psa a třetí slepice," vysvětluje.
Wiggins nechce investory přesvědčovat, že ocenění není relevantní, upozorňuje ale, že je potřeba je brát s rezervou a zohledňovat všechny faktory, které se do něj teoreticky mohou promítat. Investoři by v přístupu k ocenění aktiv měli jako všude jinde volit zlatou střední cestu. Ocenění není ani neomylné, ani zcela nepodstatné.
"Neexistují záruky toho, že jsou akcie a jiná aktiva správně oceněné. Všichni investoři jsou jedineční a s tím i jejich pohledy na ocenění. Výrazné odchylky lze vnímat jako varovné znamení, nakonec se však může ukázat, že šlo o falešné signály," dodává Wiggins.
Na závěr připojujeme čerstvou prezentaci investičního stratéga Michala Stupavského ze společnosti Conseq Investment Management. Ta dokládá, že o varovná znamení v podobě výrazných odchylek od průměrů není na akciovém trhu v současnosti nouze.
MICHAL STUPAVSKÝ (CONSEQ IM): VALUACE AKCIÍ, KVĚTEN 2021
Zdroj: Behavioural Investment, Conseq IM