Jim Cramer: Pád čínské Evergrande americkou ekonomiku výrazněji nezasáhne
Jedním z nejdiskutovanějších témat posledních týdnů je na finančních trzích čínská realitní skupina Evergrande. Závazky společnosti, která se potýká s finančními problémy, přesahují 300 miliard dolarů a někteří analytici varují, že by její pád mohl spustit podobnou lavinu jako bankrot americké investiční banky Lehman Brothers v roce 2008. To, že Evergrande představuje systémové riziko, potvrzuje i populární moderátor CNBC a zkušený investor Jim Cramer, zdůrazňuje však, že jen v rámci Číny.
"(Možný pád) Evergrande je rozhodně systémovým rizikem, ale jen v rámci Číny. Ve Spojených státech by k velkým škodám nedošlo. I když samozřejmě jsou sektory, které by takovým vývojem byly zasaženy. Pokud by čínský realitní sektor zkolaboval, byla by to špatná zpráva pro kovy nebo těžaře," říká a odkazuje například k akciím Freeport-McMoRan, největšího producenta molybdenu a jednoho z největších těžařů mědi, které v tříměsíčním horizontu ztrácejí kolem 15 %. Nejsou na tom ostatně nejlépe ani z technického hlediska.
Pokud by pád obřího čínského developera v Číně zažehl recesi, mohly by to podle Cramera pocítit i americké firmy s velkou expozicí vůči Číně, jako jsou mimo jiné Starbucks, Estée Lauder, NIKE nebo Caterpillar, případně i Tesla či Apple. Do červených čísel by se mohly ponořit také kryptoměny. Americké banky, které jsou pilířem ekonomiky Spojených států, by ale měly situaci ustát bez problémů, protože jejich přístup k čínskému trhu je omezený.
Jaký je Cramerův závěr? "Nemyslím si, že by fiasko jménem Evergrande mělo v americké ekonomice způsobit větší škody, a to přesto, že jsou oblasti, které by mohly být určitým způsobem zasaženy. Investoři mohou Evergrande využít jako záminku k prodejům akcií, pokud se ale nenecháte vystrašit, může se vám naskytnout příležitost k nákupu akcií, které nemají s čínským trhem nic společného, za lepší ceny."
Zdroj: CNBC