Co musíte ráno vědět (4. listopadu)
V jaké náladě očekávaly světové akciové trhy výsledky zasedání Fedu, jak dopadlo a jak na ně zareagovaly akcie v USA? Jak se vyvíjí situace na evropském trhu práce a kdo ještě věří v přechodnost inflace na starém kontinentu? A která středomořská země je momentálně rájem neočkovaných turistů? I to musíte ráno vědět.
1. Americké akcie ve středu po zasedání FOMC zpevnily na další rekord
Americké akcie zpevnily a hlavní indexy vystoupaly na rekordy. Americká centrální banka oznámila, že již tento měsíc začne omezovat nákupy dluhopisů a plánuje je ukončit v roce 2022, inflaci ale považuje stále jen za dočasně zvýšenou. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,29 % a uzavřel obchodování na 36 157,58 bodu, dosud nejvýše. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,65 % na 4 660,57 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 1,04 % na rekordních 15 811,58 bodu. Všechny tři indexy výrazně posílily po oznámení výsledku zasedání FOMC. Index volatility VIX klesl o 5,80 % na 15,10 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o dva a půl bazického bodu na 1,603 %. Ceny ropy spadly o čtyři procenta, zlato odevzdalo 0,7 % a stříbro mírně zpevnilo a bitcoin zakončoval na červené nule.
Bank of America: Akcie těchto 15 firem z energetického sektoru se "v zelené mlze" neztratí a vysoké ceny ropy jim budou hrát do karet
2. Evropské akcie se ve středu držely poblíž nuly a vyhlížely verdikt Fedu
Investoři na evropských akciových burzách ve středu především čekali na rozhodnutí americké centrální banky ohledně dalšího vývoje její monetární politiky. Té se věnovala i šéfka Evropské centrální banky, která považuje zvyšování úrokových měr v eurozóně v roce 2022 za nepravděpodobné. Mezi firmami ohlásily výsledky například BMW, Lufthansa či Zalando. Celoevropský index STOXX Europe 600 získal 0,35 % na 481,22 bodu, německý DAX posílil o 0,03 % na 15 959,98 bodu, britský FTSE 100 ztratil 0,36 % na 7 248,89 bodu a francouzský CAC 40 přidal 0,34 % na 6 950,65 bodu.
Od pokladničních poukázek k akciím aneb uplynulých 40 let se 7,5% výnosem
3. Pražská burza ve středu obrátila k bezmála dvouprocentnímu růstu
Pražská burza ve středu zažívala od poloviny července nevídané akciové žně. Tituly jako Erste, ČEZ a Komerční banka si připsaly kolem tří procent, dařilo se i České zbrojovce Group či Avastu. Na trhu Prime oslabila jen O2 Czech Republic. Index PX posílil o 1,84 % na 1 353,83 bodu.
Tak končí český hypotéční boom
4. Očekávané události
Čtvrtek bude ve znamení finálních indexů nákupních manažerů v Evropě, vyjdou německé průmyslové objednávky, australská obchodní bilance a maloobchodní tržby a data o brazilské průmyslové produkci. O sazbách rozhodnou centrální banky v ČR a Spojeném království, USA i Kanada oznámí obchodní bilanci a v Americe zaujmou také týdenní statistiky z pracovního trhu. Na pražské burze oznámí výsledky hospodaření Komerční banka. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Nezaměstnanost v EU v září klesla na 6,7 %, nejnižší je v Česku
Míra nezaměstnanosti v zemích Evropské unie v září podle sezónně přepočtených údajů klesla na 6,7 procenta ze srpnové hodnoty 6,9 procenta. Ve své předběžné zprávě to ve středu uvedl statistický úřad Eurostat. Ze všech unijních zemí byla nejnižší míra nezaměstnanosti v Česku, kde činila 2,6 procenta. V zemích eurozóny klesla na 7,4 procenta ze 7,5 procenta v předchozím měsíci.
6. Lagardeová: Zvýšení sazeb v eurozóně je příští rok velmi nepravděpodobné
Podle prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové je velmi nepravděpodobné, že ECB v příštím roce zvýší úrokové sazby. Inflace totiž bude opět nízká, řekla Lagardeová. Trhy přitom sázely na to, že ECB zvýší úroky příští rok v říjnu.
7. Automobilka BMW díky růstu cen aut ve třetím čtvrtletí zvýšila zisk o 42 %
Německý výrobce luxusních aut BMW zvýšil ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 42 % na rekordních 2,58 miliardy eur, a to navzdory problémům s dodávkami čipů. Prodej aut sice klesl, nedostatek čipů však omezil globální nabídku vozidel, což automobilce umožnilo zvýšit ceny aut.
8. S&P: Odkupy akcií v USA by se ve čtvrtletí mohly vyšplhat na rekord
Odkupy akcií ve Spojených státech by se ve třetím čtvrtletí mohly vyšplhat na rekord. Díky ožívání ekonomiky z pandemie se firmy neobávají vynakládat hotovost. Až oznámení o hospodářských výsledcích a odkupech akcií zveřejní všechny společnosti, mohl by celkový objem těchto odkupů překročit 224 miliard dolarů, uvedl analytik Howard Silverblatt ze společnosti S&P Dow Jones Indices.
9. ČEZ v lednu zvýší ceny elektřiny, zákazníci zaplatí zhruba o třetinu více
Energetická společnost ČEZ od Nového roku zvýší ceny elektřiny. Zákazníci si u těch nejběžnějších sazeb připlatí na faktuře v průměru zhruba o třetinu. Zdražení se netýká zákazníků, kteří mají cenu smluvně fixovanou. Důvodem zdražení je růst velkoobchodní ceny elektřiny, řekl ve středu ČTK mluvčí ČEZ Roman Gazdík.
10. Čtvrtletní zisk hotelů Marriott se díky oživení poptávky více než zdvojnásobil
Zisk hotelové společnosti Marriott International se ve třetím čtvrtletí více než zdvojnásobil a dosáhl 220 milionů USD proti srovnatelnému zisku 100 milionů USD před rokem. Firma ve středu uvedla, že se zlepšila obsazenost všech jejích hotelů a že očkování přimělo více lidí, aby po téměř dvou letech začali ve volném čase znovu cestovat. Tržby se zvýšily o 75 procent na 3,95 miliardy USD.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Madrid: Turistika ve Španělsku se může napřesrok vrátit na předcovidovou úroveň
Cestovní ruch ve Španělsku rychle ožívá, počty zahraničních návštěvníků by se tak v příštím roce mohly vrátit na úrovně z období před příchodem pandemie covidu-19. Uvedla to španělská vláda v reakci na zprávu statistického úřadu, podle které se v září počet zahraničních turistů ve Španělsku meziročně více než zečtyřnásobil na téměř 4,7 milionu. Zůstal nicméně výrazně nižší oproti předloňskému září, kdy dosáhl 8,8 milionu. Španělsko na rozdíl od Itálie a Francie nepožaduje při vstupu do restaurací a barů doklad o očkování či negativním testu na covid-19. Neočkování návštěvníci země si tak mohou užít dovolenou, aniž by se museli každých několik dnů testovat.