Burzovní kalendář (27. 12. - 31. 12. 2021)
Spíše sváteční obchodní tempo, možné úpravy portfolií některých velkých hráčů před koncem roku a s tím spojená případná větší volatilita. Takový by měl být závěr roku na světových burzách, které se s Vánocemi zahalily převážně do zelené barvy díky spíše optimistickým zprávám týkajícím se koronavirové varianty omikron.
Ohlédnutí
Před Vánocemi se dění na světových trzích neslo ve znamení vyhodnocování posledních kroků významných centrálních bank, pozornost se ale také věnovala vývoji epidemické situace.
Pouze postupné zvyšování sazeb v příštím roce v USA (Fed čeká tři zvýšení o 25 bazických bodů) by nemuselo být takovým problémem pro akciový trh, pokud se udrží solidní tempo hospodářské expanze. S ukončování kvantitativního uvolňování trh počítal již dříve. ECB stále drží velice holubičí postoj, nízké sazby v Evropě jsou tak nadále nepříznivým faktorem zejména pro finanční sektor.
Varianta koronaviru omikron je podle čerstvých studií sice nakažlivější než předchozí delta, ale je spojena s menším rizikem vážnějšího průběhu a hospitalizace. I tak ale vyvolává šíření omikronu velkou odezvu u politiků, kteří v řadě zemí podstatně zpřísňují protiepidemická opatření, což má výrazný dopad na ekonomickou aktivitu.
Celkově ovšem akciové trhy v USA, Evropě i ten český rostly, investoři podle všeho jako podstatnější vyhodnocují postoj Fedu a také menší riziko fatálního průběhu onemocnění covid-19 s variantou omikron. Americké indexy se zvýšily o 2-3 %, západoevropské trhy přidaly jako celek bezmála dvě procenta a index PX pražské burzy se zvedl o 2,53 %.
Týden do 23. prosince na amerických trzích
Týden do 24. prosince na evropských trzích
Týden do 23. prosince na pražské burze
Nejvíce rostoucím titulem uplynulého týdne byly v Rybné akcie Erste Group Bank (+4,1 %). Stejně jako ostatní domácí banky bude Erste těžit z rostoucích úrokových sazeb v Česku. Největší pokles naopak zaznamenaly akcie VIG (-0,2 %). "VIG pouze potvrdila, že pokračuje v jednáních s Maďarskem ohledně akvizice tamních aktiv Aegonu a že se tato jednání začínají otáčet vstřícným směrem. Připomeňme, že maďarská vláda letos v dubnu akvizici pojišťovacích aktivit Aegonu v zemi ze strany zahraničního subjektu nepovolila," napsal analytik Milan Vaníček z J&T Banky.
Akcionáři Monety schválili na valné hromadě akvizici a financování koupě společností zahrnutých do skupiny Air Bank za 25,9 miliardy Kč, a to včetně navýšení kapitálu, které je součástí vypořádání transakce. Valná hromada zároveň schválila dividendu 3 Kč na akcii. Akcie se naposledy obchodovaly s nárokem na tuto dividendu 22. prosince. Petrus Advisers, druhý největší akcionář banky, který vystupoval proti spojení Monety s Air Bank, se plánuje zúčastnit úpisu nových akcií. Fond zároveň uvedl, že jednou z možností je i navýšení podílu v bance na 15 %, pokud obdrží svolení od ČNB. Titul zakončil týden silnější o 0,7 %.
"Tímto spojením se na českém trhu vytvoří co do počtu klientů 3. největší banka po České spořitelně a ČSOB. Komerční banka se zařadí na čtvrté místo. Co do objemu vkladů bude nově spojená banka 4. největší. Zároveň se bude jednat o největší ryze českou bankovní společnost," poznamenal Martin Luňáček z investiční robo-advisory platformy Portu.
O2 Czech Republic svolala valnou hromadu akcionářů, která bude schvalovat vytěsnění minorit za navrhované protiplnění ze strany PPF ve výši 270 Kč na akcii. Valná hromada se bude konat per rollam 3.-26. ledna 2022. Akcie O2 za týden zpevnily o 1,3 %.
Hlavní zprávou z domácího trhu bylo nepochybně další razantní zvýšení sazeb ze strany ČNB. Ta zvedla základní úrok o 100 bazických bodů na 3,75 %, trh čekal zvýšení o 75 bodů. Základní sazba ČNB se tak již dostala na úrovně z léta 2008. Vyšší sazby držela ČNB naposledy jen v první polovině roku 2002. ČNB zvedla úroky již pětkrát v řadě, a to celkem o 350 bodů. Centrální banka reaguje na zvýšenou inflaci u nás i v zahraničí. Guvernér Jiří Rusnok uvedl, že kvůli inflačnímu vývoji půjdou sazby ČNB v příštím roce výrazně nad 4 %, přičemž o dalších krocích ČNB rozhodne vedle vývoje samotné inflace také případné posilování koruny.
Výhled
"Pro závěr roku očekáváme sváteční obchodní tempo. Důvodem bude mimo jiné omezené obchodování na řadě trhů. Londýnská burza má zavřeno v pondělí a úterý, většina Evropy má přinejmenším omezené obchodování v pátek, pražská burza je pak na konci týdne zavřená úplně. V USA se ale po celý týden obchoduje. Vzhledem k tradičně nízké aktivitě nelze vyloučit zvýšenou volatilitu, investoři budou přistupovat k optimalizaci svých portfolií před koncem roku. Hlavními zprávami mohou být opět ty o omikronu, z makroekonomických zpráv zaujmou spíše jen dílčí data z amerického trhu práce a z trhu nemovitostí," uvedl Milan Vaníček z J&T Banky.
"Index S&P 500 se ve zkráceném obchodním týdnu po nepovedeném pondělí vzepjal k silné předvánoční rally a celkem přidal 2,28 %. Je tak již popáté za zhruba sedm týdnů na(d) 4 700. 50denní průměr opět zafungoval jako záchranná síť, která zastavila korekci již v zárodku. Vzhledem k aktuálním podmínkám na trhu by proražení nad silnou rezistenci tentokrát mohlo vyjít, a hladina 4 700 by se tak změnila v nejbližší support. Další supporty jsou pak na kulatých hladinách 4 600 a 4 500, rezistenci aktuálně index teprve hledá," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.
"Index S&P 500 je na nových maximech. Sezónní vzorec takzvané Santa Claus rally 'platí' ještě pro dalších sedm obchodních seancí, tedy až do prvních dnů nového roku. Během té doby (tradičně při nižší obchodní aktivitě) se buď potvrdí růst cen akcií, nebo si S&P 500 zapíše na denním grafu prakticky již pětinásobný cenový vrchol. Tak silná rezistence se na grafu zase tak často neobjevuje. Pro start roku budou každopádně další obchodní (tý)dny velice podstatné, nezřídka je právě otevření nového 'kalendáře' pro trh odrazovým můstkem i do dalších měsíců," doplnil Košťál.
Výsledková sezóna začne až po Novém roce, do konce roku 2021 oznámí svá čísla pouze některé méně významné firmy bez potenciálu ovlivnit náladu na trzích.
Spoře zaplněný je také makroekonomický kalendář. V Evropě z něj vyčnívají pouze předběžná inflační data ze Španělska a Ruska, ceny domů v Británii nebo francouzská nezaměstnanost. V Česku vyjde v pondělí podnikatelská a spotřebitelská důvěra a v pátek pak informace o peněžní zásobě.
Ve Spojených státech bude nejvíce "živo". Dozvíme se vývoj cen domů podle indexu S&P/Case-Shiller a objemy rozjednaných prodejů nemovitostí, vyjdou index nákupních manažerů v oblasti Chicaga a index průmyslové aktivity dallaského Fedu a také předběžné statistiky velkoobchodních zásob a obchodní bilance se zbožím. Vyjdou také pravidelné týdenní zprávy z hypotéčního trhu, o počtu žadatelů o podporu v nezaměstnanosti nebo o zásobách ropy.
V Asii budou sledované indexy nákupních manažerů v Číně, dále nezaměstnanost, maloobchodní tržby a průmyslová výroba v Japonsku a korejská inflace, obchodní bilance, průmyslová výroba a maloobchodní tržby.
Ekonomický kalendář
Aktuality
