US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,89 %
NASDAQ+0,94 %
S&P 500+0,96 %
ČEZ+0,25 %
KB-0,89 %
Erste-0,77 %

Co musíte ráno vědět (5. ledna)

Jak skončilo úterní obchodování na burzách v Evropě a ve Spojených státech, jak se loni dařilo společnosti Pilulka Lékárny a jaké otázky také vyvolává zrychlující robotizace na trhu práce? To vše musíte ráno vědět.

Redakce IW
Redakce IW
5. 1. 2022 | 0:00
Musíte vědět

1. Americké akcie se v úterý obchodovaly smíšeně, očekávaný růst sazeb rozděluje trh

Akcie ve Spojených státech uzavřely úterní obchodování smíšeně. Investoři opouštěli růstové akcie ve prospěch podniků, o kterých se domnívají, že budou letos těžit z růstu ekonomiky navzdory nebezpečí koronavirové varianty omikron. Index Dow díky ziskům bank a průmyslových firem zakončil druhý den na rekordu. Dolar se vyšplhal na pětileté maximum vůči japonskému jenu. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,59 % na 36 799,65 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 0,06 % na 4 793,54 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, odepsal 1,33 % na 15 622,72 bodu. Index volatility VIX stoupl o 1,87 % na 16,91 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvedl o dva bazické body na 1,649 %. Ceny ropy vzrostly o více než procento, tři čtvrtě procenta přidaly také zlato a stříbro a mírně posílily také bitcoin a ether.

Tyto dva grafy signalizují, že rok 2022 nebude na Wall Street procházkou růžovým sadem

Tyto dva grafy signalizují, že rok 2022 nebude na Wall Street procházkou růžovým sadem

2. Evropské akcie v úterý opět posílily a uzavřely na novém maximu

Evropské akcie v úterý znovu posílily a uzavřely obchodování na novém maximu. Těží z dalších známek toho, že koronavirová varianta omikron by mohla být méně nebezpečná, než se původně předpokládalo. Panevropský akciový index STOXX Europe 600 si připsal 0,82 % na 494,02 bodu. Hlavní index německých akcií DAX vzrostl o 0,82 % na 16 152,61 bodu, francouzský CAC 40 se zvýšil o 1,39 % na 7 317,41 bodu a index londýnské burzy FTSE 100 stoupl o 1,63 % na 7 505,15 bodu.

Aleš Michl: Kvantitativní uvolňování je vynucený standard. Kupuje čas zemím, které jej (zatím) příliš nevyužily

Aleš Michl: Kvantitativní uvolňování je vynucený standard. Kupuje čas zemím, které jej (zatím) příliš nevyužily

3. Pražská burza v úterý vylepšila dlouholetá maxima, přidala téměř 1,5 %

Index PX pražské burzy v úterý posílil o 1,46 % na 1 437,04 bodu. Podařilo se mu tak překonat pondělní ztrátu a dále navýšit dlouholetá maxima z předchozích dní. Naposledy benchmark uzavřel na vyšší úrovni začátkem září 2008.

10 investičních předsevzetí, která by měla letos pomoci udržet vaše portfolio v dobré kondici

10 investičních předsevzetí, která by měla letos pomoci udržet vaše portfolio v dobré kondici

4. Očekávané události

Ve středu nad ránem Japonsko na trh pošle index spotřebitelské důvěry. Dopoledne v Evropě a odpoledne ve Spojených státech budou investoři vyhodnocovat indexy nákupních manažerů ve službách od společnosti IHS Markit a v USA odpoledne vyjde ještě zpráva o změně počtu pracovních míst v soukromém sektoru od ADP a večer zápis z posledního zasedání měnového výboru centrální banky. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 3. ledna

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 3. ledna

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Pilulka Lékárny: Tržby bez franšíz loni přesáhly 2,4 miliardy Kč, letos přijde expanze na trhy v Německu, Rakousku a Maďarsku

Společnost Pilulka Lékárny zveřejnila tiskovou zprávu s vybranými předběžnými výsledky za rok 2021. Tržby skupiny bez zahrnutí franšíz přesáhly 2,4 miliardy Kč, což implikuje meziroční růst blízko 35 %. On-line prodej vzrostl o 50 %, počet unikátních on-line zákazníků dosáhl 750 tisíc (meziroční nárůst o více než 30 %) a zákazníci celkem učinili zhruba 1,4 milionu on-line objednávek.

6. Polská centrální banka zvýšila podle očekávání hlavní úrok na 2,25 %

Polská centrální banka (NBP) v úterý kvůli vysoké inflaci zvýšila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 2,25 %. Krok je v souladu s očekáváním analytiků. Od října je to už čtvrté zvýšení sazby.

7. Počet pasažérů maďarských aerolinek Wizz Air loni vzrostl téměř o třetinu

Maďarská nízkonákladová letecká společnost Wizz Air v loňském roce zvýšila počet přepravených cestujících o 30,3 % na 21,7 milionu. Firma v úterý uvedla, že podobně jako další aerolinky těžila z postupného ožívání letecké dopravy z útlumu způsobeného pandemií covidu-19.

8. GM loni poprvé za 90 let ztratila vedoucí pozici v USA, předstihla ji Toyota

Japonská automobilka Toyota Motor loni v prodeji aut ve Spojených státech překonala amerického konkurenta General Motors (GM). Ten tak poprvé od roku 1931 přišel o vedoucí pozici na domácím trhu. Vyplývá to z údajů, které v úterý firmy zveřejnily.

9. Na hongkongské burze bylo obnoveno obchodování s akciemi Evergrande, titul zpevnil

Obchodování s akciemi zadlužené čínské developerské společnosti China Evergrande Group na burze v Hongkongu bylo v úterý obnoveno. Developer oznámil, že rozhodnutí vlády nechat zbourat 39 budov v letovisku v provincii Chaj-nan neovlivní jeho zbývající projekty v této oblasti. Akcie firmy v reakci na oznámení zpevnily až o 10 %, ke konci obchodování ale většinu zisků smazaly. Firma také oznámila, že její nasmlouvané tržby za rok 2021 se proti předchozímu roku propadly o 39 % na 443 miliard jüanů (1,5 miliardy Kč).

10. Nord Stream 2 by podlé šéfa Uniperu mohl být schválen v polovině roku 2022

Plynovod Nord Stream 2, který má přepravovat ruský plyn do Německa, by mohl být schválen v polovině letošního roku. Řekl to v rozhovoru s německým listem Rheinische Post ředitel firmy Uniper, která je jedním z finančních podporovatelů projektu, Klaus-Dieter Maubach.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Kvůli masivní robotizaci práce odborníci přemýšlejí, jak roboty zdanit

Globální pracovní trh začíná čelit masivní robotizaci, což s sebou přináší i otázky, jak roboty zdanit. Důvodem je jednoduchý předpoklad, že čím méně lidí bude v budoucnu pracovat, tím více budou klesat příjmy státních rozpočtů. Místo toho, aby lidé do rozpočtů aktivně přispívali, stane se část z nich naopak příjemci podpor. O návrhu takového zdanění, aby bylo spravedlivé a přínosné, přemýšlí i Pavel Semerád z Provozně-ekonomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Zdůrazňuje potřebu globálního řešení, v opačném případě je velmi pravděpodobné, že i v této oblasti vzniknou daňové ráje.

"Pracovní trh se bude dramaticky měnit. Odhaduje se, že do roku 2030 zanikne třetina pracovních míst, nahradí je roboti. Sice vzniknou nová místa, ale někteří lidé se možná nebudou chtít rekvalifikovat," uvedl Semerád. Navíc je podle něj pravděpodobné, že přechod bude tak překotný, že se někteří lidé ani nedokážou tak rychle rekvalifikovat. "Je proto potřeba začít přemýšlet, jak nahradit výpadek na straně státního rozpočtu," dodal.

Nejvíce ohrožení jsou lidé vykonávající monotónní práci, kterou je možné automatizovat. Podle Semeráda stačí, aby takové pracovníky nahradila roboty jedna firma, a ostatní firmy v daném oboru se trendu budou muset přizpůsobit. Zánik pracovních míst tak nabere vysoké tempo. "Stát přijde o daň z příjmů, o zdravotní a sociální pojištění a naopak bude muset vyplácet podporu v nezaměstnanosti a sociální dávky. To jsou obrovské peníze," poznamenal Semerád.

V různých státech může být rychlost robotizace odlišná, ale zasáhne všechny, odhaduje Semerád. I proto je potřebné globální řešení, které nebude příliš administrativně složité. "Pokud se k tomu přikloní státy G7 a další velké ekonomiky, je šance, že se podaří daň globálně zavést. Pokud ale například Čína nebo USA budou proti, bude to komplikované až nemožné. A je otázka, jak je přesvědčit, protože sankce vytvářejí nerovnost a nepřátelství," míní Semerád. Diskuze se už ve světě vedou, ale spíše na lokálních úrovních. Podle Semeráda o nutnosti zdaněné robotů mluvil spoluzakladatel a dlouholetý šéf společnosti Microsoft Bill Gates už v roce 2017. "Firmy sice nebudou úplně nadšené, ale víceméně s tím počítají," řekl Semerád.

Podle něj zatím není jasná ani definice robota. "Nejde totiž jen o roboty, kteří pracují v továrnách. Roboti v podobě umělé inteligence schvalují v bankách půjčky, v marketingu se využívají jako chatboti a velké technologické firmy díky robotům získávají množství dat o uživatelích, která pak marketingově využívají. Bylo by možné je hodnotit podle čipů, mikroprocesorů, objemu paměti nebo podle toho, jak velké množství lidí při práci robot nahradí," vyjmenovává možnosti Semerád.

V úvahu připadá paušální zvýšení daně z příjmů fyzických či právnických osob. "Ale to je administrativně náročné. Další možností je zrušit odpisy u robotů, nebo by se mohla zvýšit daň z přidané hodnoty na roboty nebo sazba daně u výrobků produkovaných roboty," řekl Semerád.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Globální akciový zvrat: Ocenění i dividendy jsou ve světě atraktivnější než v USA, i ve zpětných odkupech Amerika ztrácí náskok

Globální akciový zvrat: Ocenění i dividendy jsou ve světě atraktivnější než v USA, i ve zpětných odkupech Amerika ztrácí náskok

18. 6.-Andrej Rády