US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+1,19 %
NASDAQ+1,43 %
S&P 500+1,11 %
ČEZ+0,82 %
KB+0,80 %
Erste+2,26 %

Co musíte ráno vědět (1. února)

Odrazily se zkraje týdne akciové trhy ještě více od lednového dna? Jaký nový titul možná nabídne pražská burza? Je po roce stále zájem o takzvané meme akcie? A který kdysi významný vynález se nedožil padesátých narozenin? I to musíte ráno vědět.

Redakce IW
Redakce IW
1. 2. 2022 | 0:00
Musíte vědět

1. Americké akciové indexy v pondělí výrazně vzrostly, i tak ale uzavřely leden v hlubokých ztrátách

Americké akcie na úvod týdne posílily, za celý leden však vykázaly výrazný pokles. Investoři v pondělí navázali na páteční "úlevnou rally" a nakupovali mimo jiné některé technologické tituly, které byly po většinu měsíce pod silným prodejním tlakem. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si v pondělí připsal 1,17 % na 35 131,86 bodu. Za celý měsíc ale klesl o 3,32 %, což představuje jeho nejprudší lednový pokles od roku 2016. Širší index S&P 500 v úvodu týdne stoupl o 1,89 % na 4 515,55 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 3,41 % na 14 239,88 bodu. Za celý měsíc však S&P 500 klesl o 5,26 % a Nasdaq Composite o 8,98 %. V lednu se v plusu udržel prakticky pouze energetický sektor a také většina velkých bank a pojišťoven. Pod silným tlakem byly naopak firmy z odvětví technologií nebo komunikačních služeb. Index volatility VIX v pondělí klesl o 10,23 % na 24,83 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA zůstal prakticky beze změny na 1,78 %. Ceny ropy vzrostly o 1,5 % a pohybují se okolo 90 USD za barel. Zlato a stříbro shodně přidaly okolo čtvrt procenta a nejsledovanější kryptoměny také posílily.

Americké akcie na konci divokého měsíce: Býčí naděje žijí, ocenění je ale stále extrémní

2. Evropské akcie zakončily nejhorší měsíc od počátku pandemie pondělním mírným růstem

Akciové tituly, které v uplynulém měsíci na evropských burzách čelily největším výprodejům, v posledním lednovém obchodním dnu zaznamenaly největší zisky. Sektor technologií posílil o tři procenta, nicméně leden i tak zůstal nejztrátovějším měsícem od propadu akcií na počátku pandemie covidu-19. Celoevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,72 % na 468,88 bodu, německý DAX posílil o 0,99 % na 15 471,20 bodu, britský FTSE 100 odepsal 0,02 % na 7 464,37 bodu a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,48 % na 6 999,20 bodu. Evropské akcie mají za sebou nejhorší měsíc od konce roku 2020. Za celý leden odepsaly 3,9 %. Přispěly k tomu obavy ze zpřísňování měnové politiky i z inflace a na trzích se projevilo i geopolitické napětí. Technologickým akciím se vedlo nejhůře od roku 2008.

Panika některých investorů při nástupu medvědů je pochopitelná, klidní mohou zůstat hlavně ti mladší

3. Pražská burza zahájila týden růstem díky dvojici bankovních titulů, za leden odepsala přes půl procenta

Pražská burza v úvodu týdne mírně posílila. Index PX zpevnil o 0,4 % na 1 416,28 bodu. Vzhůru mu pomohly hlavně Komerční banka a MONETA. Se ziskem uzavřelo obchodování 6 z 11 emisí ovlivňujících hodnotu burzovního indexu. Další tři tituly stagnovaly a akcie bankovní skupiny Erste a operátora O2 ztrácely. České akcie měřené indexem PX za leden oslabily o 0,68 %, v Evropě tak patřily k těm lepším.

Velká část Čechů letos zchudne, zachránit úspory jim (po)mohou investice

Michal Semotan (J&T Banka): V portfoliu je potřeba namíchat hodnotu a růst, při současných poklesech indexů má smysl pečlivě vybrat a doplnit pozice

4. Očekávané události

Úterý bude dnem finálních lednových indexů nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. Japonsko navíc na trh pošle data z trhu práce, Británie index cen domů, Německo maloobchodní tržby a zprávu o nezaměstnanosti, Česko HDP a bilanci státního rozpočtu a v eurozóně se investoři zaměří také na data z trhu práce. V noci na úterý bude navíc zasedat australská centrální banka a odpoledne ve Spojených státech ještě vyjde statistika výdajů ve stavebnictví a večer pak údaje o prodejích aut. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 31. ledna

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 31. ledna

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Růst ekonomiky Evropské unie ve čtvrtém čtvrtletí zpomalil na 0,4 %

Ekonomika Evropské unie ve čtvrtém čtvrtletí vzrostla proti předchozím třem měsícům podle sezónně přepočtených údajů o 0,4 %, což je výrazné zpomalení proti třetímu čtvrtletí, kdy růst činil 2,2 %. V meziročním srovnání pak tempo růstu hrubého domácího produktu zrychlilo na 4,8 % ze 4,1 % ve třetím kvartálu.

6. HN: Slovenská metalurgická firma Gevorkyan chce vstoupit na trh START pražské burzy

Hospodářské noviny v pondělí uvedly, že slovenská metalurgická společnost Gevorkyan plánuje vstup na trh START pražské burzy. Firma měla předloni tržby 48 milionů eur a zisk EBITDA 12,5 milionu eur. Současnými majiteli jsou Artur Gevorkyan, který drží 93% podíl, dále BHS Private Equity Fund s 3,5% podílem a Evropský investiční fond rovněž s 3,5% podílem. Zvažované IPO by zahrnovalo prodej menší části současných akcií a vydání nových akcií. Získané prostředky by firmě měly pomoci se snížením zadlužení a rozšířením kapacit. Další podrobnosti včetně načasování prozatím nejsou známy.

7. Aerolinky Ryanair za čtvrtletí snížily meziročně ztrátu na 96 milionů eur

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair vykázala za poslední tři měsíce loňského roku ztrátu 96 milionů eur. O rok dříve měla ve stejném období ztrátu 306 milionů eur, uvedly největší evropské aerolinky z hlediska počtu přepravených pasažérů v pondělní tiskové zprávě o hospodaření za třetí čtvrtletí finančního roku. Firma doufá, že omezování kapacity u konkurence pomůže zvýšit ceny letenek v klíčovém letním období. Analytici odhadovali za třetí kvartál ztrátu 101 milionů eur.

8. Indická vláda čeká výrazné zrychlení růstu ekonomiky, odhad je 9,2 %

Indie bude po loňském poklesu, nejhorším za 40 let, letos jednou z nejrychleji rostoucích velkých ekonomik. Tvrdí to indická vláda, která za finanční rok do 31. března ve svém výhledu očekává růst o 9,2 %. V předchozím finančním roce tato třetí největší asijská ekonomika o 7,3 % klesla.

9. Inflace v Německu v lednu zpomalila na 4,9 %

Meziroční růst spotřebitelských cen v Německu v lednu zpomalil na 4,9 % z prosincových 5,3 %. Vyplývá to z prvního rychlého odhadu, který v pondělí zveřejnil německý statistický úřad Destatis. Ve srovnání s předchozím měsícem se ceny zvýšily o 0,9 %.

10. WSJ: Zájem o takzvané meme akcie mezi drobnými investory odeznívá

Spekulativní obchody s akciemi, které si před rokem oblíbili někteří drobní investoři a pro které se vžil pojem meme akcie, již z valné části opadly. Tito drobní a často i nezkušení investoři se naopak vracejí ke spolehlivým titulům, a to nejen ke stabilním fondům, ale i k akciím označovaným jako blue chips, tedy k tomu nejkvalitnějšímu, co na trhu je. Upozornil na to ekonomický list The Wall Street Journal.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Před 50 lety představila firma Hewlett-Packard první kapesní kalkulačku

Americká společnost Hewlett-Packard představila 1. února 1972 první kapesní vědecký kalkulátor HP-35, který se vešel do kapsy u košile. Zatímco stolní kalkulátory zvládaly jen základní početní operace, model HP-35 si poradil i s logaritmy a trigonometrickými funkcemi, a to bez složitých pomocných výpočtů, stiskem jediného tlačítka. Stal se vlastně prvním elektronickým logaritmickým pravítkem a bleskově zvládal všechny výpočty.

"Chci, aby to bylo desetkrát menší, desetkrát výkonnější a desetkrát levnější,“ pronesl Bill Hewlett nad stolním programovatelným kalkulátorem 9100A. Zařízení velikosti psacího stroje o hmotnosti dvacet kilogramů bylo v té době nejnovějším hitem společnosti, kterou Hewlett založil s Davem Packardem a která vyrostla z garážové firmy v podnik s devíti tisíci zaměstnanců. Kalkulátor 9100A zvládal výpočty exponenciálních a trigonometrických funkcí nebo logaritmů.

Příhodná doba pro splnění Hewlettova přání nastala až po roce 1970, kdy se objevily první čipy. Sharp a další japonské firmy uvedly na trh kapesní kalkulačky schopné základních početních úkonů. Autoři 9100A Tom Osborn a Dave Cochran však chtěli elektronickou obdobu logaritmického pravítka, která by se vešla do kapsy u košile. První prototyp vyrobili v listopadu 1971. Při pohledu na pětatřicet základních tlačítek klávesnice vymyslel Hewlett název nového modelu: "Bude to HP-35."

V Hewlett-Packard původně zamýšleli vyrábět kapesní kalkulačky jen pro své inženýry, ale nakonec se je rozhodli prodávat a lidé si jich koupili stovky tisíc. Kdo si chtěl náprsní kapsu zatížit čtvrtkilovou kalkulačkou, musel peněžence ulehčit o 395 dolarů. Časem její cena klesla i pod 200 dolarů. Než první kalkulačku nahradily novější typy, opatřilo si ji na 350 000 lidí. V červenci 2007 představila firma Hewlett-Packard repliku kalkulačky HP-35, retro model HP-35s.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Globální akciový zvrat: Ocenění i dividendy jsou ve světě atraktivnější než v USA, i ve zpětných odkupech Amerika ztrácí náskok

Globální akciový zvrat: Ocenění i dividendy jsou ve světě atraktivnější než v USA, i ve zpětných odkupech Amerika ztrácí náskok

18. 6.-Andrej Rády