US MARKETOtevírá za: 2 h 33 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Akcie v době války: Nic není tak horké, jak se to uvaří

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí večer opět přilil olej do geopolitického ohně, když uznal nezávislost samozvaných donbaských republik a vyslal tam ruské jednotky. Vojenský konflikt na východě Evropy je sice (zatím) nadále jen hrozbou, otázka vlivu války na investování je ale opět aktuálnější.

Asijské akcie v úterý ráno ztrácely jen kolem procenta a jen procento až procento a půl pod nulou byly i futures na americké akciové indexy. Prvotní reakce trhů na kroky Ruské federace tak nebyla zdaleka tak dramatická, jak někteří analytici předpovídali. Opět se tedy potvrdilo, že vztah mezi geopolitickými krizemi a akciovým trhem není tak jednoznačný, jak by se mohlo zdát.

Podívejme se do historie. Půl roku po začátku první světové války ztrácel index Dow 30 % a trh byl uzavřen. Bylo to logické a trvalo to šest měsíců, což je nejdelší období v historii NYSE, kdy se neobchodovalo. Po otevření však index všechny ztráty vyrovnal a v roce 1915 přidal 88 %, což je také historický rekord. Od začátku do konce války v roce 1918 index celkově získal 43 %, tedy asi 8,7 % ročně. Celkem slušné.

V průběhu druhé světové války to bylo podobné. Poté, co Hitler na začátku září 1939 vtrhl do Polska, index Dow 5. září spadl o téměř 10 %. Po útoku na Pearl Harbor otevřely akcie na druhý den se ztrátou 2,9 %, ale za měsíc ji napravily. Po vylodění spojenců v Normandii Dow vydělal za měsíc více než 5 %. Od začátku války do jejího konce v roce 1945 index Dow narostl o 50 %, tedy o více než 7 % ročně. Během dvou nejhorších válečných konfliktů v moderní historii tak americký akciový trh vzrostl o celých 115 %.

Korejská válka začala v létě 1950 a skončila v létě 1953. Za tu dobu index Dow vzrostl o 16 % ročně, tedy o téměř 60 % celkově. Do Vietnamu byly americké jednotky poslány v březnu 1965 a do konce roku přidal index Dow téměř 10 %. V době, kdy byly v roce 1973 staženi z Vietnamu poslední američtí vojáci, byl index v plusu o 43 % (bezmála 5 % ročně).

Dalším konfliktem byla kubánská krize, která dovedla svět na pokraj jaderné války. Za třináct dnů, co tato konfrontace síly trvala, ztratil Dow jen 1,2 %. Jinak v tom roce index posílil o více než 10 %.

Zdroj: LPL Research

Zdroj: LPL Research

Po teroristickém útoku 11. září 2001 klesly americké akcie za méně než dva týdny o téměř 15 %. Ekonomika byla v té době již uprostřed recese a akcie ztrácely po prasknutí technologické bubliny. Během několika měsíců však trh smazal všechny ztráty. V březnu 2003 USA napochodovaly do Iráku, akcie následující den vzrostly o 2,3 % a do konce roku přidaly přes 30 %. Je ale potřeba připomenout, že šlo o růst, který následoval po silném medvědím trendu.

Reakce akciových trhů na válečné konflikty mohou být překvapivé. Je těžké odhadnout, jak budou investoři reagovat, a je potřeba si dávat věci do kontextu. Nikdo nemůže vědět, jaký vliv bude mít ten který konflikt na trhy, ale je dobré pamatovat na to, že titulky v médiích nemusejí být nejlepším vodítkem pro investory, a to ani ty z oblasti geopolitiky.

Zdroj: A Wealth of Common Sense

Zdroj: A Wealth of Common Sense

Analytici: Akcie by se měly vzpamatovat z krize na Ukrajině během pár týdnů

Analytici: Akcie by se měly vzpamatovat z krize na Ukrajině během pár týdnů

Jak investovat během krize na východě Ukrajiny? Toto jsou postřehy expertů na akcie, zlato i kryptoměny

Jak investovat během krize na východě Ukrajiny? Toto jsou postřehy expertů na akcie, zlato i kryptoměny

Zdroj: A Wealth of Common Sense

Akciový trhAmerické akcieGeopolitikaKrizeRizikaRuskoStřední a východní EvropaUkrajina
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika