US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES-0,37 %
NASDAQ+0,03 %
S&P 500-0,07 %
ČEZ-0,33 %
KB+0,10 %
Erste+0,85 %

Co musíte ráno vědět (30. března)

Sčítají po úterý světové burzy zisky, nebo ztráty? Jaká nová událost přispěje k celosvětovému růstu cen? Kolik let potřebuje Německo k dosažení nezávislosti na ruském plynu? Čeho se budou týkat další protiruské sankce, které chystají západní spojenci? A jak válka na Ukrajině proměňuje trendy v letecké dopravě? I to musíte ráno vědět.

Redakce IW
Redakce IW
30. 3. 2022 | 0:00
Musíte vědět

1. Americké akciové indexy v úterý vzrostly, investoři s nadějemi sledovali vývoj jednání o situaci na Ukrajině

Americké akcie posílily. Těžily ze známek pokroku v mírových rozhovorech mezi Ruskem a Ukrajinou. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,97 % na 35 294,19 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 1,23 % na 4 631,60 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 1,84 % na 14 619,64 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,72 % na 18,90 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA spadl o osm bazických bodů na 2,398 %. Ceny ropy se snížily zhruba o procento, zlato i stříbro se obchodovaly na červené nule a bitcoin odepsal přes procento.

Láme se býčí trend na americkém dluhopisovém trhu?

2. Evropské akcie zažily silné úterý, burza v Paříži přidala tři procenta

Akcie evropských automobilek a jejich dodavatelů dále zrychlují tempo, které nabraly zkraje týdne, v úterý přidaly dalších téměř 6 % a vytáhly především trhy v Paříži a Frankfurtu výrazně výše. Optimismus pramenil také ze zpráv o mírových jednáních mezi Ukrajinou a Ruskem v Turecku. Nedařilo se sektorům dodavatelů surovin a těžařů ropy a zemního plynu, které klesly o více než dvě procenta. Celoevropský index STOXX Europe 600 posílil o 1,74 % na 462,09 bodu, německý DAX přidal 2,79 % na 14 820,33 bodu, britský FTSE 100 se zvedl o 0,86 % na 7 537,25 bodu a francouzský CAC 40 vyskočil o 3,08 % na 6 792,16 bodu.

Fed šlape na brzdu a Barclays nevěří v širokou akciovou rally. Těchto sedm oblastí ale podle banky nabídne nadprůměrnou výkonnost

3. Pražská burza v úterý posílila, pohybuje se na nejvyšších úrovních za více než měsíc

Index PX posílil o 1,78 % na 1 369,40 bodu. Pohybuje se tak na nejsilnějších hodnotách za poslední měsíc, výše byl naposledy 25. února. Růst táhlo především výrazné posílení Erste a Komerční banky. Ty rostou v souladu s pozitivním naladěním západoevropského bankovního sektoru, které pramení především ze zpráv o tom, že došlo k posunu v mírových jednáních mezi Ruskem a Ukrajinou.

Jakých chyb se vyvarovat při podání daňového přiznání?

4. Očekávané události

Ve středu nad ránem Japonsko zveřejní zprávu o maloobchodních prodejích, dopoledne vyjde série indexů důvěry v eurozóně a odpoledne se investoři zaměří na německou inflaci a v USA na zprávu o HDP a statistiku ADP o změně počtu pracovních míst v soukromém sektoru. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 28. března

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 28. března

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Mærsk: Uzávěra Šanghaje se projeví v nákladní dopravě a zvýší její náklady

Protipandemická uzávěra Šanghaje se negativně projeví na nákladní dopravě a zvýší její náklady, varoval v úterý dánský námořní dopravce A.P. Møller-Mærsk. Postup Číny proti pandemii covidu-19 dále otřásá globálními dodavatelskými řetězci, napsala agentura Reuters. Čínské pobřežní město je rušnou námořní a leteckou křižovatkou.

6. Šéf E.ON: Německo potřebuje tři roky na zajištění nezávislosti na ruském plynu

Německo bude potřebovat tři roky na to, aby si zajistilo alternativní dodávky zemního plynu a stalo se v tomto ohledu nezávislým na Rusku. S odvoláním na televizní vystoupení Leonharda Birnbauma, šéfa největší německé energetické společnosti E.ON, o tom v úterý informovala agentura Reuters.

7. USA a spojenci zacílí i na ruské dodavatelské řetězce, uvedl člen americké vlády

Spojené státy a jejich spojenci plánují nové sankce, které zasáhnou další sektory ruské ekonomiky a důležité dodavatelské řetězce, uvedl v úterý náměstek z amerického ministerstva financí Wally Adeyemo. Podle agentury Reuters neupřesnil, kterých odvětví či společností by se připravované rozšíření sankčního režimu mohlo dotknout.

8. S&P: Ruská ekonomika letos klesne o 8,5 %

Ruská ekonomika letos v důsledku útoku na Ukrajinu klesne o 8,5 %. Předpověděla to ratingová agentura S&P Global. Prudce tak zhoršila svou předchozí prognózu, podle které se měl ruský hrubý domácí produkt letos zvýšit o 2,7 %. Rusko se v důsledku svého útoku na Ukrajinu stalo terčem rozsáhlých mezinárodních sankcí, ze země navíc odchází řada západních podniků.

9. Společnosti Philip Morris ČR loni klesl zisk o 0,3 % na 3,52 miliardy Kč, navrhne vyplatit dividendu 1 310 Kč na akcii

Společnosti Philip Morris ČR, která je předním výrobcem a prodejcem tabákových výrobků u nás, loni klesl čistý zisk o 0,3 % na 3,52 miliardy Kč. Tržby bez spotřební daně a DPH jí stouply o 5,5 % na 18,87 miliardy Kč. Na valné hromadě společnost navrhne z loňského zisku vyplatit dividendu 1 310 Kč na akcii.

10. Dun & Bradstreet snížila rating Polska, upozorňuje na úzké vazby země na Rusko v oblasti komodit a energetiky

Společnost Dun & Bradstreet s ohledem na pokračující válku na Ukrajině snížila rating Polska na úroveň DB4c se zhoršujícím se výhledem. Upozorňuje, že polská ekonomika je ovlivňována úzkými komoditními a energetickými vazbami na Rusko.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Cathay Pacific plánují nejdelší let na světě, aby se vyhnuly ruskému nebi

Aerolinky Cathay Pacific Airways plánují změnit trasu svého pravidelného letu mezi New Yorkem a Hongkongem tak, aby se vyhnul ruskému vzdušnému prostoru. To by znamenalo, že se tento let stane nejdelším komerčním letem pro osobní přepravu na světě, uvedla agentura Bloomberg. Doposud se titulem provozovatele nejdelšího komerčního letu na světě pyšní Singapore Airlines.

Po přesměrování má být délka trasy letu z newyorského letiště Johna F. Kennedyho přes Atlantický oceán, Británii, jižní Evropu a střední Asii 16 618 kilometrů. Délka trasy Singapore Airlines mezi New Yorkem a Singapurem podle údajů FlightRadar24 činí 15 394 kilometrů a let trvá přibližně 17,5 hodiny. Let Cathay má trvat přibližně 17 hodin.

Cathay obvykle létají na této trase nad Arktidou a ruským vzdušným prostorem. Délka trasy je nyní téměř 13 000 kilometrů a let trvá v průměru zhruba 15 hodin.

Mnoho asijských aerolinek se nyní vyhýbá Rusku kvůli konfliktu na Ukrajině. Japan Airlines přesměrovaly svůj let z Tokia do Londýna a místo přes Sibiř létají přes Aljašku a Kanadu. Let se tak prodloužil o čtyři a půl hodiny na téměř 12 hodin. Takové změny však budou zřejmě jen dočasné vzhledem k současným vysokým cenám pohonných hmot.

Letecké společnosti ale i přes vysoké ceny pohonných hmot plánují řadu mimořádně dlouhých letů. Qantas Airways stále uvažují o zahájení 20hodinových letů ze Sydney do Londýna a New Yorku, jejichž spuštění odložila pandemie. Aerolinky Air New Zealand minulý týden představily novou mimořádně dlouhou linku mezi Aucklandem a New Yorkem a Qantas v pondělí uvedla, že bude létat mezi Melbourne a Dallasem. Lety s délkou přes 14 000 kilometrů mají být zahájené ještě letos.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

25 plus 25 akcií: Které tituly mají šanci být ve druhém pololetí za hvězdy?

25 plus 25 akcií: Které tituly mají šanci být ve druhém pololetí za hvězdy?

7. 7.-Andrej Rády
Americké akcie