Pohled za nejbližší horizont: Deutsche Bank napřesrok vyhlíží (další) sesun indexu S&P 500 o pětinu níže a monitoruje čtyři možné katalyzátory recese v Americe
Deutsche Bank se zkraje dubna stala první velkou bankou na Wall Street, která předpověděla recesi ve Spojených státech. Pro akciový trh sice letos vidí jistý růstový potenciál, v roce 2023 ale podle ní index S&P 500 spadne o dalších 20 %.
Osm z předchozích jedenácti cyklů zvyšování sazeb Fedu vyústilo v recesi americké ekonomiky a podle Deutsche Bank se dvanácté kolo zvedání sazeb zaplní pomyslné deváté políčko v sérii recesí. Prudké zvedání úroků (tedy zdražování úvěrů) podle banky v roce 2023 povede k poklesu výkonu ekonomiky.
Ve zprávě ze začátku dubna Deutsche Bank potvrdila pro letošní rok pro index S&P 500 cílovou hodnotu 5 250 bodů, zpomalující ekonomika ale podle ní napřesrok vyvolá propad trhu do nového medvědího trendu.
Ponechme stranou, že pokud by se tento vývoj naplnil, tak trochu by to nepotvrdilo schopnost akciového trhu anticipovat dění v ekonomice, a podívejme se na čtyři faktory, které podle Deutsche Bank mohou v rámci jejího scénáře být důležité.
1. Výkonnost největších technologických firem. Jejich velká váha znamená, že bez jejich oživení je růstový potenciál indexů omezený. A kondice společností jako Apple, Meta Platforms, Amazon, Alphabet a dalších je také názornou ukázkou toho, jak se (ne)daří celým sektorům ekonomiky.
2. Geopolitika. Podle Deutsche Bank je již většina možných dopadů války na Ukrajině v cenách akcií zohledněna. Dlouhodobě bude pro akcie důležitý vývoj ekonomiky, na který má nicméně dění na Ukrajině vliv (ceny potravin, inflace, dopad na sazby a tak dále).
3. Politika Fedu. Ačkoli americká centrální banka signalizuje agresivnější postup v rámci zpřísňování měnové politiky, Deutsche Bank věří, že na hospodářství vyšší sazby naplno dolehnou nejdříve napřesrok. I proto zmíněný optimismus banky ohledně vývoje cen amerických akcií v několika příštích kvartálech.
4. Výnosová křivka v USA. Investoři očekávají do budoucna slabší růst ekonomiky, naznačuje v posledních týdnech a měsících vývoj výnosů vládních bondů USA. Ne každá inverze výnosové křivky (krátkodobé výnosy vyšší než ty dlouhodobé) vyústila v recesi, ale před poklesy ekonomické aktivity k inverzi křivky dochází prakticky vždy.
Zdroj: Deutsche Bank