Americké akcie a (chybějící) světlo na konci tunelu
Americké akcie mají za sebou další ztrátový týden, pro index S&P 500 již pátý v řadě. A zlepšení situace je stále v nedohlednu.
Z trendu index v týdenním vyjádření nevybočil, nicméně hned dva dny posledního týdne (středa a čtvrtek) byly historicky extrémní.
Od roku 1997 trh zažil pět ztrátových týdnů za sebou podeváté. V osmi předchozích případech hned šestkrát následoval šestý týden poklesů, v 7 z 8 případů nešlo ještě o dosednutí na lokální dno.
Po takové sérii ztrát by bylo poměrně "logické" očekávat, že se trh blíží bodu obratu a v dalších týdnech začne výrazně růst. Musíme ale akciové býky zklamat, další poklesy jsou velice dobře možné.
Ztráty se týkají akcií napříč sektory, největší tlak je ale v prostředí rostoucích sazeb a výnosů dluhopisů cítit v technologickém odvětví. Pohled na index Nasdaq Composite je výmluvný, téměř polovina titulů odepisuje přes 50 % z maxim za poslední rok.
Není proto ani divu, že se růstové tituly v poměru k těm hodnotovým sesunuly na dvouleté minimum.
V rámci hlavních sektorů jsou na tom letos naopak stále výborně akcie energetických společností, které těží z růstu cen ropy a plynu. Obchodníci, kteří se orientují podle momenta, se již nějaký ten pátek mohou spolehnout na energetiku.
Celý americký akciový trh je ale v jasném sestupném trendu. To nicméně neznamená, že by již byl "levný". Takzvaný Buffettův indikátor (poměr tržní kapitalizace veřejně obchodovaných firem a HDP) je stále o dobrých 200 % výše, než bylo v historii běžné.
Prostor minimálně pro technickou korekci výše nicméně americké akcie nyní nepochybně mají. Krátkodobý nákupní signál jim může vyslat index volatility VIX, který opět vystoupal nad 30 bodů, kde v poslední době několikrát začaly ziskové dny pro americké akcie. I historicky jsou vysoké úrovně volatility v ročním výhledu "nadějné".
Zdroj: @ukarlewitz, TOPDOWN CHARTS, Nautilus Research, All Star Charts, Chartoftheday.com, Bespoke Investment Group, Charles Schwab, @SJD10304