Bank of America: Akcie mohou dále klesat, index S&P 500 může do října odepsat ještě skoro 30 %
Akciové trhy před sebou patrně mají další propad, který by mohl být výraznější než ten dosavadní. Bank of America odhaduje, že pokud se bude historie opakovat, index S&P 500 letos sestoupí ještě o dalších zhruba 28 %. Analytici se opírají o data, která sahají 140 let do historie.
Hlavní investiční analytik Bank of America Michael Hartnett tvrdí, že i když nálada na trzích je špatná již řadu týdnů, to nejhorší teprve přijde. Připomíná, že při posledních devatenácti medvědích trzích dosáhl pokles S&P 500 od maxima k minimu v rámci každého cyklu v průměru 37 % a proces trval 289 dní. Jako medvědí se označuje trh, kdy index od maxima klesne o alespoň 20 %.
"Pokud by se měla historie opakovat, pak by současný medvědí trend skončil v říjnu 2022 a index S&P 500 by sestoupil na 3 000 bodů," uvádí Hartnett. S&P 500 ještě medvědí trend oficiálně nezahájil, od lednového maxima na zhruba 4 900 bodech zatím klesl "jen" o přibližně 14 %.
"Dobrou zprávou je, že asi polovina titulů na trhu Nasdaq již oslabila o 50 % a více a že mnoho z těch nejvíce spekulativních aktiv, jako jsou kryptoměny, rozvíjející se trhy a spekulativní technologické tituly, bylo na vrcholu již v loňském prvním čtvrtletí," dodává Hartnett.
Analytik rovněž upozornil, že i když komodity si v prostředí stagflace vedou zpravidla nejlépe, investoři by se jich při každém výraznějším zpevnění v letošním roce měli kvůli riziku hospodářské recese raději zbavovat. Stagflací se rozumí období slabého růstu a vysoké inflace.
Ceny čerstvých potravin ve světě v březnu vzrostly meziročně o 37 %, a navázaly tak na růst o 28 %, kterého dosáhly za celý loňský rok. "Náš tým se domnívá, že je zde prostor k dalšímu růstu vzhledem k problémům se zásobováním v souvislosti s rusko-ukrajinskou válkou," píše se rovněž ve zprávě Bank of America. Růst cen zemědělských produktů se v růstu cenové hladiny v širší ekonomice projeví až s časovým odstupem, což znamená, že vysoká inflace se patrně udrží po celý letošní rok.
Vyšší ceny představují problém zejména v chudších zemích. Například v Indii nebo v Zambii se potraviny podílejí na růstu inflace zhruba z 50 %, zatímco v mnoha vyspělých zemích je to méně než z 15 %. Dražší potraviny mohou vést k politické nestabilitě hlavně v Africe, domnívají se analytici z Bank of America.
"Teď je čas vlastnit akcie firem z odvětví zdravotní péče," uvádí zpráva expertů. Tento sektor si podle nich zpravidla vede nejlépe na konci růstového cyklu i v období poklesu. Analytička Savita Subramanianová se domnívá, že odvětví zdravotní péče nyní investorům poskytuje relativní bezpečí, výnos i možnost mít prospěch z pokračujícího růstu sektoru za rozumnou cenu.
Zdroj: ČTK, Bank of America