US MARKETOtevírá za: 12 h 36 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

O hledání blyštivých perel v bahně medvědího trhu

Obavy z pokračující války mezi Ruskem a Ukrajinou, napjaté dodavatelské řetězce, rostoucí inflační tlaky a obavy z možné recese. To vše vede k oslabování prakticky všech veřejných finančních trhů. Pro investory je to velká výzva, začínají se ale již objevovat příležitosti.

Dramatické poklesy na trzích mohou být pro investory i manažery fondů pokořující zkušeností. Index S&P 500 tento týden spadl do medvědího trendu a technologický Nasdaq Composite, benchmark pro fanoušky růstových titulů, odepsal již přes 30 %. Ostře sledované jsou zejména výnosy dluhopisů, které rychle rostou a doléhají na ocenění akcií.

Masivní měnověpolitické i fiskální stimuly během pandemie covidu-19 vyvolaly na trzích distorze a euforii, jaké nebyly k vidění od opojných dnů technologické bubliny do roku 2000. V USA jsme byli svědky nejen nadšené účasti drobných investorů na tržní rally, ale také velké aktivity analytiků a makléřů, kteří se předháněli v ospravedlňování vysokých cen aktiv pomocí kreativních valuačních modelů.

Připomeňme si, co se stalo před více než dvěma dekádami. Trh Nasdaq tehdy dosáhl vrcholu v březnu 2000, aby na minimum dosedl až na sklonku roku 2002 (navzdory šoku z 11. září a několika čtvrtletím poklesu HDP). Celý cyklus pak trval přibližně pět let. Od začátku roku 1998 do konce roku 2002 měl index Nasdaq Composite nižší výkonnost než index S&P 500, a to navzdory o 150 procentních bodů lepší výkonnosti do března 2000. To neznamená, že se dařilo špatně všem technologickým titulům. Podmínky způsobující spekulativní bublinu však přivedly na trh obrovské množství společností v rané fázi vývoje, které vstoupily na burzu při neuvěřitelně vysokém ocenění. Jejich pády pak byly o to strmější, což prohlubovalo celkové propady trhu.

V současnosti jsme svědky něčeho podobného. Index Renaissance IPO, který měří výkonnost nových emisí na burze za poslední dva roky, se letos šokujícím způsobem snížil. To nutí k zamyšlení, co si investoři mysleli, když se těchto IPO účastnili.

Index Renaissance IPO USA

Možná to byla částečně touha napodobit úspěch, jaký v posledních letech zažilo mnoho investorů na trzích s rizikovým kapitálem. Ti doufali, že díky ranému vstupu na trh ovládnou některá specializovaná odvětví. Problém byl v tom, že mnoho emisí bylo oceněno tak, jako kdyby již dotčené firmy dominance dosáhly. Stejně jako v roce 2000 se trh rozhodl ignorovat hrozby konkurence a zastarávání (připomeňme si smutné osudy firem jako AOL, Nokia a dalších). Toto uvažování však nyní nefunguje, medvědí trend těmto úvahám vystavil ráznou stopku.

Zatímco ocenění růstových akcií obecně a zejména technologií ještě nezkorigovalo na své dlouhodobé průměry, zdá se, že je čas v dlouhém seznamu obětí současných propadů začít hledat příležitosti. Vysoce růstové akcie byly v uplynulých letech extrémně drahé a narůstalo riziko korekce jejich valuací. K té nyní došlo, a ačkoli ještě nemusí být u konce, jde nepochybně o segment trhu, kde se budou objevovat zajímavé nákupní možnosti.

Příkladem atraktivního odvětví může být genomika (oblast genetiky, v rámci které se vědci zabývají samotným genomem). Tato fascinující oblast rozvíjí lékařské technologie sloužící k detekci a terapii rakoviny a diagnostice genetických poruch. Loni šlo o poměrně draze oceněnou oblast, mnohé z akcií v sektoru ale již odepsaly přes polovinu hodnoty. Jedná se o rychle se měnící odvětví, konkurence v něm se rychle vyvíjí. Některé větší společnosti jsou zapojeny do patentových sporů a menší se snaží přeskočit zavedené firmy lepšími a levnějšími řešeními. Rizika u jednotlivých jmen zůstávají vysoká a v žádném případě není jasné, zda se v této oblasti setkáváme se skutečně výhodnými nabídkami, stojí ale za to obor sledovat.

Již nějakou dobu je také na trhu cítit odklon od donedávna populárních růstových titulů. Ty jsou i po výrazné korekci valuací stále dražší (ve vztahu k očekávaným ziskům firem) než před pěti lety, zatímco hodnotové akcie jsou levnější, než byly. Manažery fondů zaměřených na růstové akcie poslední měsíce jistě hodně bolí, hvězdy posledních let v uplynulém půlroce patřily naopak k největším poraženým. Budou se tak hledat nové kvalitní růstové příběhy, jež zapadly ve stínu celkově zhoršené nálady, zároveň ale je a bude na trhu řada atraktivních hodnotových sázek. Současné prostředí by mohlo přát těm, kdo budou hledat výjimečné příležitosti na obou stranách spektra, nikoli se "schovávat" někde uprostřed.

MSCI ACWI Value Index
Morningstar: Tyto firmy prokázaly v prvním kvartálu velkou odolnost a jejich akcie jsou podhodnocené

Morningstar: Tyto firmy prokázaly v prvním kvartálu velkou odolnost a jejich akcie jsou podhodnocené

Bank of America: Výprodeje v segmentu menších technologických firem již udělaly z těchto akcií atraktivní příležitosti

Bank of America: Výprodeje v segmentu menších technologických firem již udělaly z těchto akcií atraktivní příležitosti

Pohled portfoliomanažera: Proč nyní (ne)sázet na FAANMG a Teslu

Pohled portfoliomanažera: Proč nyní (ne)sázet na FAANMG a Teslu

Zdroj: Fidelity International

Americké akcieHodnotové investováníInvestiční tipyMedvědí trhSektoryTechnologie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa