US MARKETOtevírá za: 6 h 12 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Hledáte zajímavě oceněné akcie společnosti s dobře rozjetým byznysem a slibnou budoucností? Tento titul by neměl ujít vaší pozornosti

Uplynulý měsíc byl na trzích pro akcie konečně relativně pozitivní. Přesto se akcie řady firem, zejména růstových, pohybují na stále zajímavých úrovních. A právě této situace jsme využili k přidání nového titulu do portfolia. Kromě toho se na trzích událo několik zajímavých věcí, které přímo či nepřímo ovlivňují i náladu na burzách.

Tomáš Vranka
Tomáš Vranka
12. 8. 2022 | 12:15
Názory

Zřejmě nejdůležitější událostí byla zasedání centrálních bank, zejména Fedu a ECB. Americká centrální banka koncem července opět přistoupila k výraznému zvýšení úrokových sazeb o 0,75 procentního bodu. Zvýšení sazeb na první pohled není pro akcie pozitivní, guvernér Fedu Jerome Powell ovšem řekl, že další zvýšení se budou odvíjet od toho, jak budou vypadat ekonomika a trh práce. Fed tedy nechce zvyšovat sazby za každou cenu, což trh ocenil. Ke zvyšování sazeb konečně přistoupila i ECB. Základní úrok zvedla o půl procentního bodu, trh čekal poloviční zpřísnění. Kromě toho nastaly změny také v politické oblasti, protože premiéři Spojeného království Boris Johnson a Itálie Mario Draghi oznámili, že se vzdají svých funkcí.

Americká centrální banka na červencovém zasedání zvýšila základní sazbu o 75 bazických bodů do pásma 2,25-2,50 %

Americká centrální banka na červencovém zasedání zvýšila základní sazbu o 75 bazických bodů do pásma 2,25-2,50 %

ECB zahájila cyklus zvyšování úrokových sazeb, v červenci je posunula rovnou o 50 bazických bodů

ECB zahájila cyklus zvyšování úrokových sazeb, v červenci je posunula rovnou o 50 bazických bodů

Poměrně živo bylo i kolem akcií, které máme v portfoliu. Hlavním tématem byla sice výsledková sezóna, ale například technologické společnosti, jež máme v portfoliu (Apple, Alphabet), postupně oznamují, že budou propouštět nebo zpomalí nábor zaměstnanců. Firmám také v poslední měsících škodil silný dolar, který snižuje jejich tržby nebo zisky generované v zahraničí. Citlivé na silný dolar jsou zejména technologické společnosti, protože právě ty mají většinu tržeb ze zahraničí. Kromě toho bylo zajímavou informací to, že si americká letecká společnost Delta objednala sto letadel Boeing 737 MAX s opcí na dalších 30. Od Delty je to první takto velká objednávka u Boeingu za více než deset let.

Do investičního portfolia jsme tento měsíc zařadili akcie Amazonu. Ty se staly pro naše potřeby po splitu dostupnými a jejich ocenění je momentálně velice zajímavé. Amazon většina z nás zná jako on-line prodejce všeho možného. To je v principu pravda, jelikož tržby z oblasti retailu tvoří více než 80 % celkových výnosů firmy. Podíváme-li se ale na zisky, uvidíme, že retail je asi nejméně podstatný segment ze všech, je relativně problémový a operuje se v něm s velice nízkými maržemi. Na klidu firmě v rámci retailu momentálně nepřidává ani zpomalování ekonomiky a poptávky po on-line nakupování. Problémy firmě dělají i naddimenzované skladové kapacity, rostoucí náklady na mzdy, nedostatek pracovníků a jejich fluktuace či vysoké náklady na palivo a přepravu. Retail je tedy těžký byznys.

Vývoj ceny akcií Amazonu v ročním horizontu, zdroj: Yahoo! Finance

Vývoj ceny akcií Amazonu v ročním horizontu, zdroj: Yahoo! Finance

Společnost je ale také světovou jedničkou na poli poskytování cloudových řešení. Na tomto trhu má podíl zhruba 33 %. Na druhém místě se nachází Azure od Microsoftu s podílem 21 % a na třetím je Google Cloud s 10 %. Cloud je tedy na první pohled sice nenápadný, tvoří ale až tři čtvrtiny provozního zisku Amazonu. Kromě toho firma vydělává i na reklamách, i když se jedná o další segment, který není v souvislosti s Amazonem příliš známý. Reklamy na Amazonu fungují tak, že chce-li prodejce při vyhledávání svůj výrobek umístit výše, musí Amazonu zaplatit, aby ve vyhledávání přeskočil ostatní. Právě tyto dva segmenty považujeme za nejdůležitější. Kromě toho Amazon investuje desítky miliard dolarů do dalších technologií - autonomních vozů, fintechu či zdravotnictví. Firma se tedy pomalu mění z on-line prodejce v technologický gigant v mnoha oblastech.


Podrobnější informace o Amazonu naleznete v měsíčním videu Akciové portfolio Tomáše Vranky.


Akciové tipyAmazonAmerické akcieInvestiční tipyNázory
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa