Co musíte ráno vědět (14. října)

Jak skončilo čtvrteční obchodování na burzách v Evropě a za oceánem, jaká byla v září inflace ve Spojených státech a s jakou novinkou na trh vstoupil Elon Musk? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie ve čtvrtek po zveřejnění zprávy o zářijové inflaci posílily
Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek po zveřejnění zprávy o zářijové inflaci po počátečních ztrátách posílily. Na devizovém trhu oslaboval dolar. Index Dow stoupl o 2,83 % na 30 038,72 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 2,60 % na 3 669,91 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite posílil o 2,23 % na 10 649,15 bodu. Index volatility VIX klesl o 4,86 % na 31,94 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o pět bazických bodů na 3,95 %.
2. Evropské akcie ve čtvrtek zpevnily, náladu investorům nezkazila ani americká inflační data
Obchodování na západoevropských akciových trzích ve čtvrtek skončilo v zelených číslech. Investoři během dne čekali na zprávu o inflaci ve Spojených státech. Růst cen sice podle nových dat zpomalil, i tak byl ale údaj nad odhady analytiků. Ani to však investory na evropských trzích neodradilo od nákupů. Panevropský index STOXX Europe 600 stoupl o 0,85 % na 389,15 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,35 % na 6 850,27 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 1,51 % na 12 355,58 bodu a francouzský CAC 40 zpevnil o 1,04 % na 5 879,19 bodu.
3. Pražská burza ve čtvrtek klesla, výrazně zlevnily akcie skupiny ČEZ
Pražská burza ve čtvrtek opět obrátila směr a klesla. Index PX ztratil 0,68 % na 1 133,58 bodu. Téměř o 3,5 % zlevnily akcie energetické společnosti ČEZ, naopak skoro 2,5 % přidaly cenné papíry Erste Group Bank.
4. Očekávané události
V noci na pátek zveřejní Čína inflační statistiku a výsledek obchodní bilance. Dopoledne Německo přidá index velkoobchodních cen a eurozóna data o zahraničním obchodu. Ve Spojených státech se pak investoři odpoledne zaměří na indexy dovozních a vývozních cen, maloobchodní tržby, podnikové zásoby nebo předběžný říjnový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Míra inflace v USA v září klesla na 8,2 %, meziměsíčně ceny vzrostly
Míra inflace ve Spojených státech v září opět klesla, snížila se o desetinu procentního bodu na 8,2 %. Ve čtvrtek to uvedlo americké ministerstvo práce. Zpomalení růstu spotřebitelských cen ale bylo mírnější, než se čekalo. Meziměsíčně pak ceny o 0,4 % vzrostly. Americká centrální banka tak podle analytiků bude patrně dále zvyšovat úrokové sazby svižným tempem.
6. Britští konzervativci stupňují kritiku Trussové, osud jejích reforem je nejasný
Britský ministr financí Kwasi Kwarteng ve čtvrtek řekl stanici Sky News, že vládní plán výrazného zeštíhlení státního rozpočtu a orientace na růst ekonomiky je nadále jeho prioritou. Zdráhal se ale jednoznačně popřít zprávy o tom, že vláda zvažuje kontroverzní ekonomický plán opustit. Premiérka Liz Trussová za něj sklízí kritiku nejenom od některých odborníků a opozice, ale i z řad vlastních poslanců, jejichž skupiny podle britských médií vážně zvažují zasadit se o její odvolání.
7. Volkswagen investuje 2,4 miliardy eur do společného podniku s čínskou Horizon Robotics
Volkswagen investuje 2,4 miliardy eur do společného podniku s čínskou firmou Horizon Robotics, která se zaměřuje na umělou inteligenci a automatizované řízení. Německý koncern bude mít v novém podniku, který se bude zabývat softwarem a hardwarem pro samořízená auta, 60% podíl. Dřívější zprávy médií a agentur ve čtvrtek na svém webu potvrdila německá automobilka.
8. Němci se letos nejvíce bojí inflace, strach z ní má 67 % obyvatel
Na 67 % Němců má strach z rostoucích nákladů na potraviny a energie, zatímco loni měl takovéto obavy každý druhý. Vyplývá to ze studie, kterou ve čtvrtek v Berlíně představila pojišťovací společnost R+V Versicherung. Ta zjistila, že z finančních a hospodářských nejistot mají Němci výrazně větší strach než z přírodních katastrof a extrémních výkyvů počasí nebo z celosvětového růstu moci autoritářských režimů.
9. Gazprom slibuje pokračovat v dodávkách plynu do Maďarska přes potrubí TurkStream
Ruský plynárenský gigant Gazprom potvrdil závazek dodávat plyn do Maďarska a dlouhodobě provozovat plynovod TurkStream, který je k těmto dodávkám nezbytný. Po setkání s ředitelem Gazpromu Alexejem Millerem to uvedl maďarský ministr zahraničích věcí a obchodu Péter Szijjártó. Maďarsko tak podle něj nebude muset omezovat spotřebu plynu.
10. Francouzská vláda nařídila firmě TotalEnergies zvýšit mzdy
Francouzská vláda ve čtvrtek nařídila ropné společnosti TotalEnergies, aby zvýšila mzdy. Šestnáctidenní stávka v rafineriích a ve skladech ropy totiž způsobila snížení produkce benzinu ve Francii o více než 60 % a každá třetí čerpací stanice se potýká s nedostatkem pohonných hmot, uvedla agentura Reuters. Tento týden se protesty rozšířily i na další energetické společnosti včetně elektrárenské skupiny EdF.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Elon Musk uvedl na trh vlastní parfém
Pod hlavičkou své společnosti The Boring Company představil Elon Musk vlastní parfém s názvem Burnt Hair. Kolem produktu se strhl poprask, neboť se ho během hodiny prodalo více než 10 000 kusů, což firmě vyneslo přes milion dolarů. Že netušíte, jak voní spálené vlasy? Budete mít možnost si to vyzkoušet. Novinka stojí v přepočtu 2 570 korun a bude doručována i do Česka.
Doporučujeme
Aktuality
