Neslavné burzovní výročí: Co se před 35 lety stalo během Černého pondělí?

Kdyby se v současnosti opakovalo takzvané Černé pondělí, propadl by se index Dow během jediného dne o více než 6 800 bodů. Letos od burzovního krachu z roku 1987 uplynulo 35 let, pojďme si proto ve zkratce připomenout, co se tehdy na trzích odehrálo.
Americký akciový trh se přehříval, jen za první tři čtvrtletí roku 1987 akcie ve Spojených státech přidaly 42,5 %, a mezi investory sílila poptávka po novince v podobě burzovně obchodovaných fondů (ETF). Vývoj na trzích si žádal velké inovace v oblasti obchodních systémů, ty však podle expertů nebyly dostatečné. A tak se v důsledku kombinace několika faktorů stalo nevyhnutelné a index Dow 19. října 1987 spadl o 22,6 % neboli o 508 bodů.
Experti se nicméně dodnes neshodnou, co přesně propad cen akcií vyvolalo. Jedna teorie říká, že důvodem byl strmý růst poměru cen akcií a zisků firem. V roce 1985 se poměr P/E pohyboval okolo 8, o dva roky později se přehoupl přes 20. Kontroverznější teorie viní počítačové programy, které při pádu cen akcií automaticky spustily nákupy termínových derivátů, tedy futures. Když se nedaří akciím v portfoliu, investor alespoň částečně vydělává na růstu cen futures. To však pouze přilévalo oleje do ohně, který zasáhl parket Newyorské burzy. A podceňovat nelze ani prvek kreditní krize, kterou ve větší podobě zažily trhy o více než 20 let později, na podzim 2008.
Jakkoli hrozivě však propad vypadal, rok 1987 nakonec index Dow uzavřel v plusu (2,3 %). Další ukázka toho, že jedna nezvládnutá bitva neznamená prohranou válku.
Zdroj: ritholtz.com