US MARKETOtevírá za: 8 h 58 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Co musíte ráno vědět (24. října)

Nábojnice, projektily - ilustrační foto
Zdroj: Twitter/alifarhat79

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a ve Spojených státech, jak se chce ČEZ bránit proti omezení ruských dodávek a jaké jsou šance Fedu na zkrocení inflace? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pátek zpevnily po zprávě, že Fed bude jednat o mírnějším zvýšení sazeb

Americké akcie v pátek výrazně zdražily. Přispěla k tomu zpráva, že americká centrální banka bude v prosinci jednat o mírnějším zvýšení úrokových sazeb. To zvýšilo naději, že Fed je připraven zaujmout méně agresivní postoj. Index Dow v pátek stoupl o 2,47 % na 31 082,56 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 2,37 % na 3 752,75 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 2,31 % na 10 859,72 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,97 % na 29,69 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se mírně snížil na 4,225 %. Za celý uplynulý týden Dow poskočil o 4,89 %, S&P 500 přidal 4,74 % a Nasdaq Composite zpevnil o 5,22 %. Všechny tři hlavní indexy si připsaly nejvýraznější týdenní zisk za čtyři měsíce.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Americké akcie posílily téměř o 5 %, býci ale ani zdaleka nemají vyhráno

Týden na trzích podle burzovních grafů: Americké akcie posílily téměř o 5 %, býci ale ani zdaleka nemají vyhráno

2. Evropské akcie se v pátek na směru neshodly, v týdenním horizontu hlavní indexy stouply

Obchodování na západoevropských akciových trzích v pátek skončilo nejednotně, v týdenním horizontu ale všechny hlavní indexy stouply. V závěru týdne se nedařilo hlavně odvětví maloobchodu. Panevropský index STOXX Europe 600 v pátek klesl o 0,62 % na 396,29 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,37 % na 6 969,73 bodu, německý DAX se snížil o 0,29 % na 12 730,90 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ztrátou 0,85 % na 6 035,39 bodu. Za celý uplynulý týden index STOXX Europe 600 stoupl o 1,27 %, FTSE 100 přidal 1,62 %, DAX se zvýšil o 2,36 % a CAC 40 zpevnil o 1,74 %.

Technologie inteligentních sítí a čínské "zelené" výzvy

Technologie inteligentních sítí a čínské "zelené" výzvy

3. Pražská burza v pátek stagnovala, dařilo se akciím skupiny ČEZ

Index PX pražské burzy v pátek proti čtvrtečnímu závěru ztratil nepatrných 0,05 bodu, a zakončil tak den na červené nule s výsledkem 1 164,33 bodu. Dolů ho táhly především akcie Erste a Komerční banky, opačným směrem působily cenné papíry skupiny ČEZ. Za celý uplynulý týden index PX posílil o 1,5 %. Znatelná byla zvýšená rozkolísanost, ve třech z pěti obchodních dní index změnil hodnotu o více než dvě procenta. Volatilita byla způsobena především obavami z mimořádného zdanění zisků i za rok 2022, které byly však poté ministrem financí utlumeny.

Marcel Soural (Trigema): Realitní trh ožije na jaře, vedle developmentu rozvíjíme další typy byznysu

Marcel Soural (Trigema): Realitní trh ožije na jaře, vedle developmentu rozvíjíme další typy byznysu

4. Očekávané události

V noci na pondělí Čína zveřejní zprávy o HDP, průmyslové výrobě, maloobchodních tržbách a obchodní bilanci. Během dne pak budou vycházet předběžné říjnové indexy nákupních manažerů a ve Spojených státech bude zveřejněn ještě index aktivity chicagského Fedu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 24. října

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 24. října

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ČEZ má kvůli omezení ruských dodávek škody až v miliardách korun, plánuje arbitráž

Energetická společnost ČEZ utrpěla kvůli výpadkům ruských dodávek škody ve vyšších stovkách milionů až v miliardách korun. V nedělním pořadu Otázky Václava Moravce České televize to uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Podle Beneše je vyloučené jednat s ruským dodavatelem o dodávkách na příští rok, jediným možným krokem je naopak mezinárodní arbitráž.

6. Rozpočtový schodek USA v uplynulém fiskálním roce klesl o polovinu

Rozpočtový schodek Spojených států se v uplynulém fiskálním roce snížil o polovinu na 1,375 bilionu dolarů. Oznámilo to v pátek americké ministerstvo financí. Za poklesem deficitu stály nižší výdaje související s nemocí covid-19 a rekordní rozpočtové příjmy, které byly důsledkem silného hospodářského růstu.

7. Německá ekonomika se podle centrální banky zřejmě nachází na prahu recese

Německá ekonomika se zřejmě nachází na prahu recese. Hospodářský růst podkopává přetrvávající vysoká inflace i nejistota kolem dodávek a cen energií. Vyplývá to z měsíční zprávy, kterou v pátek zveřejnila německá centrální banka. Vysoké náklady na energie by podle zprávy mohly způsobit pokles průmyslové výroby. Propad kupní síly domácností by pak mohl vést ke snížení spotřebitelských výdajů.

8. Musk chce zrušit 75 % pracovních míst v Twitteru

Elon Musk chce zrušit 75 % pracovních míst v Twitteru, dotklo by se to více než 5 000 zaměstnanců. Uvádějí to zdroje deníku The Washington Post. Nejbohatší muž světa po několikaměsíčním otálení slíbil, že jednu z nejvlivnějších sociálních sítí planety koupí za 44 miliard dolarů. Společnost vzápětí zaměstnance ujistila, že se žádné velké propouštění nechystá.

9. Vládní dluh členských zemí EU v druhém čtvrtletí klesl, zadlužení Česka se ale zhoršilo

Vládní dluh členských zemí Evropské unie se na konci druhého čtvrtletí snížil na 86,4 % hrubého domácího produktu z 87,5 % v závěru prvního čtvrtletí. Oznámil to v pátek evropský statistický úřad Eurostat. Vládní dluh klesl ve všech členských zemích s výjimkou České republiky, Lucemburska a Nizozemska - Česko bylo v tomto ohledu druhou nejhorší zemí EU.

10. Brusel varoval německou vládu před vstupem čínské firmy Cosco do hamburského přístavu

Evropská komise letos na jaře varovala německou spolkovou vládu před snahou čínské státní rejdařské společnosti Cosco koupit podíl v hamburském přístavu. V pátek to napsal německý list Handelsblatt s odvoláním na nejmenovaný zdroj obeznámený se záležitostí. Komise upozorňovala, že do rukou čínských úřadů by se mohly dostat citlivé informace o provozu přístavu.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jaké jsou šance Fedu na zkrocení inflace?

Dva projektily z přiloženého twitterového příspěvku se vzájemně protnuly v bitvě o Gallipoli v roce 1915. Šance, že k takové věci dojde, je 1 ku 70 miliardám. Podle anonymního uživatele přispívajícího na kanál Not Jerome Powell je to ale stále pravděpodobnější než to, že se Fedu podaří zkrotit inflaci.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika