Co musíte ráno vědět (7. února)

Jak zahájily týden akcie v Evropě a za oceánem, k jaké akvizici se schyluje v odvětví těžby zlata a která automobilka se po dvaceti letech vrací do motoristického seriálu F1? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie na začátku týdne oslabily, dolar vzrostl
Hlavní akciové indexy ve Spojených státech na začátku nového týdne klesly. Investoři po páteční zprávě o vývoji nezaměstnanosti zvažují možnost, že centrální bance USA bude trvat déle, než začne snižovat úrokové sazby. Index Dow klesl o 0,10 % na 33 891,02 bodu, širší S&P 500 se snížil o 0,61 % na 4 111,08 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil o procento na 11 887,45 bodu. Index volatility VIX stoupl o šest procent na 19,43 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jedenáct bazických bodů na 3,644 %.
2. Evropské akcie v pondělí skončily v červených číslech
Evropské akcie zakončily pondělní seanci v minusu. Index nákupních manažerů pro eurozónu v minulém týdnu ukázal, že podnikatelská aktivita v měnovém bloku se po šesti měsících vrátila v lednu k růstu. To investoři vnímají jako dobrou zprávu a naději, že se Evropa může vyhnout recesi. Na pomyslné misky vah kladli investoři také páteční zprávu amerického ministerstva práce, která ukázala velmi vysoký přírůstek pracovních míst za leden. Trvale napjatý trh práce by mohl americké centrální bance umožnit, aby držela úrokové sazby na vyšší úrovni delší dobu. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,80 % na 457,07 bodu. Britský FTSE 100 korigoval o 0,82 % na 7 836,71 bodu, francouzský index CAC 40 ubral 1,34 % na 7 836,71 bodu a německý DAX klesl o 0,84 % na 15 345,91 bodu.
3. Pražská burza v pondělí po třech růstech v řadě klesla
Pražská burza začala týden mírným poklesem, index PX po třech růstech v řadě v pondělí ztratil 0,09 % a zakončil den na 1 353,88 bodu. Proti růstu akcií energetické firmy ČEZ a Monety Money Bank působil pokles Komerční banky a Erste Group Bank.
4. Očekávané události
V noci na úterý bude australská centrální banka jednat o nastavení měnové politiky. Dopoledne vyjde v Británii index cen rezidenčních nemovitostí od banky Halifax a Německo přidá průmyslovou výrobu. Odpoledne se pak investoři ve Spojených státech zaměří na obchodní bilanci. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Největší světový těžař zlata Newmont chce převzít konkurenta Newcrest
Americká společnost Newmont, která je největším těžařem zlata na světě, podala nabídku na převzetí australského konkurenta Newcrest Mining za 16,9 miliardy dolarů. Transakce by byla jednou z největších akvizicí v odvětví těžby zlata. Někteří analytici a investoři se však domnívají, že nabídka firmu Newcrest podhodnocuje.
6. Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny je nejvyšší za téměř rok
Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny v únoru čtvrtým měsícem v řadě vzrostla a dostala se na nejvyšší úroveň za téměř rok. Vyplývá to z pondělních údajů společnosti Sentix. Investoři jsou podle těchto údajů optimističtější ohledně současné situace i budoucího vývoje.
7. Ruský rozpočet se v lednu propadl do obřího schodku
Ruský federální rozpočet podle předběžných údajů ministerstva financí skončil v lednu se schodkem ve výši 1,776 bilionu rublů (asi 552 miliard Kč), zatímco o rok dříve vykázal přebytek 125 miliard rublů (asi 39 miliard Kč). Lednový schodek představuje 60 % plánovaného deficitu na celý letošní rok.
8. Bloomberg: Výrobce počítačů Dell propustí 6 650 lidí, asi 5 % zaměstnanců
Americká počítačová společnost Dell Technologies celosvětově propustí 6 650 lidí, což je zhruba pět procent zaměstnanců. Podnik čelí propadu poptávky po osobních počítačích, a stal se tak další z řady technologických firem, které se zbavují tisíců zaměstnanců. S odkazem na interní sdělení provozního ředitele o tom informovala agentura Bloomberg.
9. Český průmysl loni vzrostl o 1,7 %, vrátil se na předcovidovou úroveň
Česká průmyslová produkce loni vzrostla o 1,7 %. Dostala se tak na předcovidovou úroveň z roku 2019, pomohla tomu hlavně výroba aut. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad. V prosinci průmysl meziročně vzrostl o čtyři procenta.
10. Americké technologické firmy plánují investovat v Saúdské Arábii devět miliard dolarů
Přední světoví technologičtí giganti investují v Saúdské Arábii více než devět miliard dolarů. Jsou mezi nimi i americké firmy Microsoft a Oracle, které v zemi vybudují cloudová centra pro region. Uvedl to v pondělí saúdskoarabský ministr pro komunikace a informační technologie Abdalláh bin Amr Alsváha.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Od roku 2026 se do F1 jako partner Red Bullu vrátí automobilka Ford
Americká automobilka Ford se v roce 2026 vrátí po více než dvaceti letech do formule 1, a to jako dodavatel motorů aktuálně mistrovské stáje Red Bull. Dohodu o spolupráci oznámily obě strany na prezentaci týmu před novou sezónou v New Yorku. V nadcházejících třech ročnících bude Red Bull spolupracovat ještě s dosavadním partnerem, japonskou automobilkou Honda.
Od Fordu bude mít Red Bull už nyní plnou technickou podporu při vývoji motorů a za tři roky, kdy vstoupí v platnost nová pravidla o hybridních pohonných jednotkách a používání stoprocentně využitelného paliva, budou jeho vozy a také monoposty sesterského týmu AlphaTauri vybaveny agregáty amerického výrobce. Smlouva bude platit nejméně do konce roku 2030.
Ford působil v F1 naposledy v roce 2004, s týmem Jordan slavil o rok dříve zásluhou Giancarla Fisichelly ve Velké ceně Brazílie poslední z celkem 176 vítězství v mistrovství světa, v němž americký výrobce od roku 1967 zasáhl do 523 závodů. Spolupracoval se stájemi Lotus, Tyrell, McLaren či Benetton, desetkrát slavil triumf v poháru konstruktérů a třináctkrát mezi jezdci.
"Ford je výrobce s dlouhou historií v motoristickém sportu přesahující celé generace a je fantazie, že ho díky tomuto partnerství přivítáme zpět ve formuli 1," řekl vedoucí stáje Red Bull Christian Horner. "Začíná nová vzrušující kapitola v dějinách Fordu," konstatoval šéf automobilky Bill Ford.
Počátky stáje Red Bull jsou spojeny právě s Fordem, protože tehdejší majitel společnosti vyrábějící energetické nápoje Dietrich Mateschitz v roce 2004 koupil stáj od Jaguaru, který na konci sezóny přišel o podporu americké automobilky. Rakouský tým se postupně propracoval mezi špičku královské motoristické třídy a v letech 2010 až 2013 slavil s motory Renault čtyři jezdecké tituly zásluhou Sebastiana Vettela a také čtyři týmové. S Hondou stáj spolupracuje od roku 2019, v posledních dvou sezónách vládl šampionátu v jejích barvách Max Verstappen a loni přibyl i pátý triumf v poháru konstruktérů.