Americké akcie: Krátkodobé a dlouhodobé technické faktory jdou proti sobě, trh ale může mít dno za sebou

Americké akciové indexy mají za sebou ztrátový týden. Dow klesl jen nepatrně, S&P 500 ale odepsal přes procento a vrátil se pod hladinu 4 100 bodů, která byla nejbližším supportem a předtím po řadu týdnů významnou rezistencí. V delším horizontu ale index vykreslil na grafu slibnou formaci indikující dosažení tržního dna a odraz od něj.
Index S&P 500 má za sebou teprve druhý ztrátový týden letošního roku. Celkově během něj odepsal 1,11 %. Ve čtvrtek index po šesti dnech opět klesl pod support na 4 100. To byla dříve silná hladina rezistence, od které se od poloviny září do poloviny prosince index třikrát odrazil níže. Pod touto úrovní trh uzavřel i celý týden, letošní průraz výše tedy mohl být opět falešný. Další rezistence je na 4 200, nad ní je ještě neuzavřený cenový odskok ze srpna 2022. Na opačné straně je důležitý support v pásmu 4 000 až 3 900, kde jsou na denním grafu také klouzavé průměry.
Falešných průrazů nad silné rezistence bylo v uplynulém roce několik. Probíhá aktuálně další? Případný pokles indexu S&P 500 pod 4 000 by tento medvědí scénář potvrdil.
Uplynulý týden byl jako vystřižený z roku 2022 - celý trh zamířil níže, energetické tituly nahoru.
Výsledková sezóna v USA zatím není žádná sláva, akciový trh ale během ní dokázal posílit. Do konce února bude zveřejňovat údaje už jen několik opravdu velkých a významných firem.
Druhá polovina února, historicky pro akcie velice nepříznivá, tak bude zejména o makrodatech (tento týden bude zveřejněna americká inflace), případně o vývoji (geo)politické situace.
Spotřebitelská inflace v USA by měla i v lednu zůstat nad 6 %. Historicky při takové míře růstu cen index S&P 500 v dalších 12 měsících roste, byť ne nijak závratně.
V rally, která na americkém akciovém trhu od začátku roku probíhá, v posledním sledovaném týdnu začali ve větší míře věřit také američtí drobní investoři dotazování Americkou asociací individuálních investorů (AAII). Po 44 týdnech převahy pesimistů poprvé, a poměrně výrazně, převážili býci.
Série převahy medvědů byla opravdu dlouhá.
Po tak dlouhých obdobích pesimismu amerických drobných investorů se americkému akciovému trhu historicky spíše daří.
Na rally zkraje roku zareagovali také firemní insideři, kteří zintenzivnili prodeje akcií. To bývý pro trh spíše medvědí znamení.
Index Dow Jones Industrial Average, nejstarší ze sledovaných amerických benchmarků, v uplynulém roce díky svému složení ztrácel podstatně méně než indexy S&P 500 a Nasdaq 100, oba s výrazně větší váhou technologických titulů. V posledních týdnech se Dow pohybuje v zužujícím se pásmu do strany, jako kdyby tedy sbíral energii pro další výrazný pohyb.
Technologický Nasdaq 100 přitom svým vývojem (a vývojem ocenění) jako kdyby v poslední době ignoroval obavy z recese, které jsou nadále silně cítit z obchodování na trhu s americkými vládními dluhopisy.
A nakonec zpět k indexu S&P 500 a avizovanému dlouhodobému pohledu. Na měsíčním grafu se ke konci ledna vykreslila ukázková formace obrácené hlavy a ramen, která naznačuje, že trh má již cenové dno za sebou. Devítiměsíční formace podle optimistů mezi tržními komentátory slibuje, že letošní růst nemusí být jen další ze série takzvaných medvědích rally v rámci dlouhodobějšího sestupného trendu. Uvidíme.
Zdroj: Carson Group, @HostileCharts, @yuriymatso, FinViz, All Star Charts, RiskHedge, @DJwrath, Chartoftheday.com