Toto je indikátor, který věstí americkým akciím (další) lepší zítřky

V březnu 2022 začala americká centrální banka ostře zpřísňovat měnovou politiku a zvedat úrokové sazby. Výnosy amerických vládních dluhopisů začaly růst již dříve, jejich volatilita od té doby nicméně vyvolávala nervozitu napříč trhy, tedy i na tom akciovém.
Volatilitu výnosů sleduje index MOVE. Ten v uplynulých měsících podstatně klesl. A protože poslední rok poměrně spolehlivě negativně koreluje s cenami akcií, lze to chápat tak, že jakmile se uklidňuje situace na trhu s americkými vládními bondy, prospívá to akciím.
Index S&P 500 díky lepší náladě na trhu dokázal letos prorazit nad linii sestupného trendu, 200denní klouzavý průměr a rezistenci na 4 100 bodech. Výnosová křivka vládních dluhopisů USA je sice stále v hluboké inverzi, ale samotné výnosy bondů se přestaly posouvat v tak výrazných skocích, jaké jsme sledovaly loni. Dalo by se říci, že očekávání trhu se ustálila.
A tak se zdá, jak už to tak bývá, že akciový trh předbíhá dění v ekonomice. Ta americká se sice v některých oblastech nadále jeví jako velice silná (trh práce), v jiných ovšem sledujeme varovné signály možné počínající recese (realitní trh, zisky firem), o níž se stále spekuluje.
Budoucnost neznáme, poznáme ji až ve chvíli, kdy již bude minulostí. Uvidíme, jaká bude ta americká ekonomická. Vývoj výnosů amerických dluhopisů má nicméně smysl sledovat nejen kvůli různým modelům ocenění dalších aktiv, jež se nezřídka odvozují právě od sazeb vládních bondů USA, ale i z důvodu jejich volatility, jak naznačuje popsaná negativní korelace a připojený graf. A mít u toho samozřejmě na paměti, že korelace není kauzalita a že "funguje" vždy jen do doby, než fungovat přestane.