Kdo říká, že nelze časovat trh?

V době silné pozice burzovně obchodovaných indexových fondů a pasivního investování obecně se investoři opakovaně dočítají, že pokusy o časování trhu jsou nesmyslné. Hedgeový manažer a bloger Jesse Felder ovšem upozorňuje na takzvaný Coppockův indikátor, který se na americkém akciovém trhu dlouhodobě ukazuje jako spolehlivý nákupní signál.
Coppockův indikátor je výsledkem práce ekonoma Edwina Coppocka, který byl Episkopální církví Spojených států amerických požádán, aby přišel s nástrojem, pomocí kterého by bylo možné snadno identifikovat nákupní příležitosti na americkém akciovém trhu. Coppock v této souvislosti zjišťoval, jak dlouho trvá, než se pozůstalí vyrovnají se ztrátou blízkého. Kněz, s nímž na toto téma vedl rozhovor, mu řekl, že je to běžně otázka jedenácti až čtrnácti měsíců. Coppock následně tento časový horizont aplikoval na finanční trh.
Výsledkem je momentový indikátor, který zobrazuje 10měsíční vážený klouzavý průměr součtu 14měsíční a 11měsíční míry změny (ROC) podkladového indexu. Specifikem ukazatele přitom je, že identifikuje pouze nákupní příležitosti. Za nákupní signál předznamenávající déletrvající období růstu akciového trhu je považováno to, když se křivka odrazí ode dna po sestupu do záporných hodnot.
Coppockův indikátor není určen pro denní obchodníky, investorům s dlouhodobým horizontem ovšem umí poradit, kdy na akciový trh vstoupit, respektive kdy rozšiřovat stávající pozice nebo vytvářet nové. "Je to mimo jiné jeden z mála indikátorů, které investory odrazovaly od předčasných nákupů amerických akcií mezi roky 1929 a 1932. V horizontu od roku 1920 navíc předpověděl prakticky všechny velké býčí trendy, jen v roce 1941 a v listopadu 2001 vyslal falešné nákupní signály," říká Jim Stack ze společnosti InvesTech Research.
"Časování trhů je disciplína pro pokročilé, Coppockův indikátor se ale historicky ukazuje jako skvělá pomůcka k určení nákupního okamžiku v době stále trvajícího medvědího trendu. Ti, kdo během medvědích trendů v historii vyslyšeli volání Coppockova indikátoru, prakticky nikdy nešlápli vedle," dodává Jesse Felder.
Zdroj: The Felder Report