Americké akcie: Dojde býkům dech?

Americký akciový trh se i po Velikonocích drží na dohled letošních maxim. Růst ale táhne stále méně titulů.
Index S&P 500 má za sebou klidný zkrácený týden, během kterého nakonec odepsal 0,10 %. Po třech týdnech růstu zakolísání nepůsobí nijak dramaticky, index se nicméně zastavil v zóně, která je pro býky prakticky neprostupná od loňského června. Všechny čtyři obchodní dny uzavřel nad 4 000 a kromě středy i nad 4 100. Nadále nicméně dlí v pásmu 3 800 až 4 200, je nad klouzavými průměry a nejbližší hladiny podpory jsou na 4 100, 4 000 a 3 900. K horní linii 400bodového pásma chybí 2,3 %. Další rezistence je srpnových maximech okolo 4 300, tedy necelých pět procent nad aktuálním kurzem. Pondělní posun o desetinu procenta na stavu z doby před Velikonocemi mnoho nezměnil.
Zmíněná zóna od 4 100 bodů výše již několikrát od loňského léta zafungovala jako rezistence. Pro další býčí vývoj by bylo potřeba nad tuto úroveň odporu prorazit. Pro začátek by byla potřeba nová letošní maxima, tedy vzestup nad 4 200 bodů. Je přitom otázka, zda to index může zvládnout, když jeho výkonnost táhne menšina titulů. V prvním kvartálu lepší výkon než index podalo jen 35 % akcií z benchmarku.
První kvartál byl nicméně pro americké akcie úspěšný. Pro zbytek roku slibují historické statistiky pozitivní vývoj, burzovní almanach se nicméně nedoporučuje brát jako spolehlivý argument pro investování.
Býkům se pak nepochybně zamlouvá také to, že pro index S&P 500 vyslal nákupní signál takzvaný Coppockův indikátor.
V USA budou příští rok prezidentské volby. Třetí rok volebního cyklu je pro akcie historicky nejúspěšnější, letos má tedy trh co dohánět.
A v neposlední řadě pozitivně pro americké akcie lze ve střednědobém výhledu vnímat také mimořádně silně převažující pesimismus mezi americkými individuálními investory v rámci průzkumu jejich asociace (AAII).
Ale pozor, spekulanti jsou nejvíce net SHORT na trhu s futures na index S&P 500 od roku 2011.
V následujících týdnech bude pro investory vedle vývoje ekonomiky a spekulací ohledně dalšího nastavení měnové politiky podstatná výsledková sezóna. Před jejím startem čekají analytici meziroční pokles zisků na akcii v rámci indexu S&P 500 o více než 6 % (šlo by o nejhlubší propad od 2Q2020) a růst tržeb jen o 1,8 % (nejnižší od 3Q2020).
V rámci amerického akciového trhu letos (zatím stále) hrají prim technologické tituly. Index Nasdaq 100 nicméně předvádí ukázkovou medvědí divergenci, když sice roste, ale podíl titulů nad 100denním klouzavým průměrem klesá.
Zdroj: Richard Bernstein Advisors, SentimenTrader, Carson Group, Hi Mount Research, FactSet, Chartoftheday.com, McClellan Financial Publications, Bloomberg