Jeden rok na burze nic neznamená aneb Proč ignorovat krátkodobou volatilitu

Akcie společnosti NVIDIA v ročním horizontu přidávají přes 130 %, cenné papíry Netflixu 90 % a akcie Meta Platforms zhruba 85 %. Investoři, kteří mají právě tyto tituly v portfoliu, si mnou ruce. Možná by ale nadšení mohli trochu zmírnit.
Daty z trhů lze dokázat cokoli, záleží jen na volbě začátku a konce období, kterým se argumentuje. Růst cen akcií investory těší, klíčový je ale kontext, v kterém tento růst probíhá. Někdy akcie zdražují třeba jen proto, že předtím (výrazně) zlevnily. Například roční výkonnost je při dlouhém investičním horizontu de facto irelevantní.
Následující graf ukazuje, že průměrná roční výkonnost amerického akciového indexu S&P 500 se v 30letém horizontu dlouhodobě pohybuje kolem 10 %, ačkoli v jednotlivých letech se výkonnost indexu v horizontu od roku 1980 pohybuje od -40 % do +34 %.
Na burzách vždy budou dobré a špatné roky, investoři tak mohou jednou slavit, podruhé se propadat do depresí. Pokud ale lidé investují dlouhodobě, neměli by se krátkodobou volatilitou vůbec vzrušovat. Je přirozené, že si výrazných pohybů cen na trzích všímáme, investování je však hlavně o trpělivosti.
Zdroj: A Wealth of Common Sense