Tyto dva grafy ukazují, jak se na trhu odděluje zrno od plev

Jedním z důsledků masivního tištění peněz v reakci na velkou finanční krizi z let 2007 a 2008 byl růst cen téměř všech amerických akcií bez ohledu na fundamenty jednotlivých titulů. Doba, kdy bylo v zásadě jedno, co investoři kupovali, je ale s utaženou měnovou politikou Fedu podle všeho minulostí.
Následující graf ukazuje, že po velkou část času po velké finanční krizi vykazovala průměrná akcie ve Spojených státech vysokou míru korelace s indexem S&P 500. Jinými slovy příliš nezáleželo na tom, co investoři kupovali. Letošek je naproti tomu rokem prudkého propadu míry této korelace.
Michael Batnick z investiční společnosti Ritholtz Wealth Management upozorňuje i na následující graf, který porovnává výkonnost všech akcií v jednotlivých sektorech indexu S&P 500 od začátku roku. Z něj je patrné, že značně rozdílnou výkonnost vykazují tituly v odvětví cyklického spotřebního zboží, ale rovněž v technologickém sektoru nebo v odvětví zdravotní péče.
"Například akcie v energetickém odvětví nejsou z hlediska výkonnosti tak rozdílné. To dává smysl vzhledem k tomu, že výsledky společností jsou z velké části závislé na vstupních komoditách, tedy ropě nebo plynu. Právě v sektorech, jako jsou technologie či zdravotnictví, kde záleží na byznys plánu a nabízených produktech či službách, se však odděluje zrno od plev," vysvětluje Batnick.
Zdroj: The Irrelevant Investor