Co musíte ráno vědět (20. září)

Jak skončilo úterní obchodování na burzách na obou stranách Atlantiku, jaká byla v srpnu inflace v EU a eurozóně a jak vypadá největší dobíjecí stanice na světě pro elektromobily? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akciové indexy v úterý mírně klesly, nedařilo se ani dolaru
Akcie ve Spojených státech oslabily. Investoři se před rozhodnutím měnového výboru centrální banky USA o měnové politice odklonili od rizikovějších investic. Výrazně ztrácely velké technologické firmy citlivé na úrokové sazby, například Amazon nebo NVIDIA. Index Dow klesl o 0,31 % na 34 517,73 bodu, širší index S&P 500 oslabil o 0,22 % na 4 443,95 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,23 % na 13 678,19 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 0,79 % na 14,11 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o čtyři a půl bazického bodu na 4,365 %. Ceny ropy uzavřely den na zelené nule, naopak nepatrnou ztrátu zaznamenaly zlato a stříbro. Bitcoin zpevnil zhruba o procento na 27 080 USD.

2. Evropské akcie se v úterý na směru neshodly, investoři čekají na rozhodnutí Fedu o sazbách
Obchodování na západoevropských akciových trzích v úterý skončilo smíšeně. Investoři na starém kontinentu vyhodnocovali inflační data a nyní trhy čekají na středeční rozhodnutí americké centrální banky o nastavení úrokových sazeb. V úterý pokles vedlo maloobchodní odvětví, zisky naopak zaznamenaly bankovní sektor nebo odvětví ropy a plynu. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,04 % na 456,52 bodu a německý DAX se snížil o 0,40 % na 15 664,48 bodu, zatímco britský FTSE 100 se zvýšil o 0,09 % na 7 660,20 bodu a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,08 % na 7 282,12 bodu.
3. Pražskou burzu v úterý táhly do červených čísel především finanční tituly
Pražská burza v úterý potřetí v řadě oslabila, index PX klesl o 0,45 % na 1 345,53 bodu. Příčinou byly především ztráty finančních titulů v čele s Komerční bankou.
4. Očekávané události
V noci na středu na trh Japonsko pošle výsledek obchodní bilance a čínská centrální banka bude jednat o nastavení měnové politiky. Dopoledne bude patřit britské spotřebitelské a výrobní inflaci, německé výrobní inflaci a stavební výrobě za eurozónu a ve 20.00 SELČ skončí měnověpolitické jednání americké centrální banky. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Inflace v EU v srpnu klesla na 5,9 %, v eurozóně se snížila na 5,2 %
Míra inflace v Evropské unii v srpnu klesla na 5,9 % z červencové hodnoty 6,1 %. V úterý to uvedl statistický úřad Eurostat. Nejvyšší nezaměstnanost mělo s hodnotou 14,2 % Maďarsko, druhá nejhorší byla Česká republika, kde inflace činila 10,1 %. Tyto dvě země jsou zároveň v EU jediné, kde byla inflace v srpnu nad deseti procenty. V zemích eurozóny míra inflace klesla z 5,3 % na 5,2 %. To je mírné zlepšení proti předběžné zprávě zveřejněné koncem srpna, podle které srpnová inflace činila 5,3 %. Předběžná zpráva data za celou EU neobsahovala.
6. Musk možná hodlá zpoplatnit všem uživatelům přístup k sociální síti X
Elon Musk možná hodlá zpoplatnit všem uživatelům přístup k sociální síti X, dříve známé jako Twitter. Podle něj je to jediná možnost jak se zbavit botů a falešných účtů. Majitel X to podle BBC uvedl v rozhovoru s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Není ale jasné, zda to ze strany miliardáře byla jen poznámka na okraj, nebo signál, že je takový plán skutečně v přípravě.
7. OECD zlepšila výhled letošního růstu globální ekonomiky na 3 %
Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zlepšila výhled růstu globální ekonomiky na letošní rok a očekává, že se hrubý domácí produkt zvýší o tři procenta. V předchozí prognóze, která je z června, OECD růst odhadovala na 2,7 %. Výhled na příští rok ale OECD zhoršila.
8. Česko si polepšilo v ekonomické svobodě, je 17. nejsvobodnější na světě
Česko je sedmnáctou ekonomicky nejsvobodnější zemí ze 165 sledovaných států světa. Polepšilo si v absolutním hodnocení ekonomické svobody i relativně, když v loňském revidovaném žebříčku bylo na 22. místě. Vyplývá to ze zveřejněného žebříčku Economic Freedom of the World Index kanadského institutu Fraser, o kterém v úterý v tiskové zprávě informoval Liberální institut. Ekonomicky nejsvobodnější zemí světa je poprvé Singapur, žebříček stejně jako v minulých letech uzavírá Venezuela.
9. IIF: Globální dluh vzrostl v druhém čtvrtletí na rekordních 307 bilionů USD
Celosvětový dluh v druhém čtvrtletí stoupl na rekordních 307 bilionů USD, a to navzdory zvýšení úrokových sazeb, které omezují zájem o úvěry. Na růstu měly hlavní podíl vyspělé země jako Spojené státy a Japonsko. Podle agentury Reuters to vyplývá z nové studie Institutu pro mezinárodní finance (IIF). Za celé první pololetí dluh vzrostl o deset bilionů dolarů, za deset let je vyšší až o 100 bilionů USD.
10. Walt Disney plánuje zdvojnásobit investice do parků na 60 miliard USD
Americká mediální společnosti Walt Disney v příštích deseti letech téměř zdvojnásobí investice do svých zábavních parků na zhruba 60 miliard USD. Podnikání v oblasti parků se pro firmu stalo spolehlivým pohonem růstu a pomohlo zmírnit ztráty streamingové služby Disney+, která by měla být zisková v příštím roce.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Shell v Číně otevřel největší dobíjecí stanici na světě, má 258 dobíjecích bodů
Britská energetická společnost Shell v Číně otevřela svou největší dobíjecí stanici pro elektromobily na světě. Stanice, která se nachází v blízkosti letiště u města Šen-čen, má 258 dobíjecích bodů a solární panely s roční výrobní kapacitou 300 000 kilowatthodin.
Dobíjecí stanici provozuje společný podnik mezi Shellem a čínskou firmou BYD, která vyrábí elektromobily. Po celé Číně má Shell už přibližně 800 dobíjecích stanic pro elektromobily, které provozuje také buď jako společný podnik, anebo jako pobočku, kterou má v plném vlastnictví.