Co musíte ráno vědět (2. listopadu)

Jak v polovině týdne skončilo obchodování s akciemi na burzách v Evropě a ve Spojených státech, jak dopadlo měnověpolitické jednání Fedu a jaký je zájem o sociální síť LinkedIn? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akciové indexy ve středu pokračovaly v růstu, trh přijal pozitivně rozhodnutí FOMC
Americké akcie zpevnily. Americká centrální banka nechala úrokové sazby podle očekávání beze změny. Šéf Fedu Jerome Powell v následném projevu poukázal na sílu americké ekonomiky, ale nevyloučil další zvýšení úroků. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, zpevnil o 0,67 % a zakončil obchodování na 33 274,58 bodu. Širší index S&P 500 si připsal 1,05 % na 4 237,86 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, vzrostl o 1,64 % na 13 061,47 bodu. Index volatility VIX spadl o rovných 7 % na 16,87 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA výrazně klesl o čtrnáct bazických bodů na 4,734 %. Ceny ropy se výrazněji neposunuly, bez větších změn se na konci dne držely také dolarové ceny zlata a stříbra a bitcoin přidával okolo dvou procent na 35 280 USD.
2. Evropské akcie ve středu zdražily, investoři čekali na výsledek jednání Fedu
Obchodování na západoevropských akciových trzích ve středu skončilo v zelených číslech, nejvýrazněji posílil akciový index v Německu. Investoři ve středeční obchodní seanci s napětím očekávali rozhodnutí Fedu o dalším nastavení monetární politiky. Panevropský index STOXX Europe 600 vzrostl o 0,67 % na 436,57 bodu, britský FTSE 100 si připsal 0,28 % na 7 342,43 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 0,76 % na 14 923,27 bodu a francouzský CAC 40 posílil o 0,68 % a skončil na 6 932,63 bodu.
3. Pražská burza
Sedmým růstem po sobě se pražská burza dostala na nejvyšší závěr za pět a půl měsíce. Index PX ve středu přidal 0,32 % na 1 370,80 bodu. O více než procento a půl vzrostly akcie energetické společnosti ČEZ.
4. Očekávané události
Ve čtvrtek dopoledne Německo zveřejní zprávu o nezaměstnanosti a dále vyjdou finální říjnové indexy nákupních manažerů ve výrobě pro Německo, Itálii, Francii a celou eurozónu. Odpoledne skončí měnověpolitické jednání Bank of England a Spojené státy přidají pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a údaje o produktivitě práce. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Fed také na listopadovém zasedání podle očekávání ponechal úrokové sazby beze změny
Americká centrální banka na listopadovém zasedání podle očekávání potvrdila nastavení měnové politiky. Základní úroková sazba tak zůstává v pásmu 5,25-5,50 %, na nejvyšší úrovni od roku 2001. Zvyšování sazeb Fed pozastavil už v červnu, v červenci pak ale měnovou politiku opět zpřísnil a na zasedání v září sazby znovu potvrdil.
6. Podmínky v českém průmyslu se v říjnu dále zhoršily, klesala výroba i nové zakázky
Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se v říjnu dále zhoršily. Index nákupních manažerů (PMI) vykázal hodnotu 42 bodů, zatímco o měsíc dříve to bylo 41,7 bodu. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem aktivity v sektoru. Index tak signalizoval slabší, i když stále ostré zhoršení provozních podmínek v sektoru. Útlum patřil mezi nejprudší v tomto roce.
7. Volkswagen nyní nebude rozhodovat o dalších lokalitách pro gigafactory
Koncern Volkswagen nebude v současnosti rozhodovat o dalších lokalitách pro výstavbu tzv. gigafactory na baterie do elektromobilů v Evropě.Jedním z kandidátů přitom byla i Česká republika se svou zónou v Líních u Plzně. Kvůli pomalejšímu náběhu elektromobility v Evropě pro to nyní není důvod. V prohlášení pro tisk to uvedl předseda představenstva koncernu Volkswagen Oliver Blume.
8. Provozovatel sdílených kanceláří WeWork podle médií brzy vyhlásí bankrot
Provozovatel sdílených kanceláří WeWork podle médií brzy vyhlásí bankrot. Společnost v úterý americkému finančnímu regulátorovi oznámila, že se dohodla s věřiteli na dočasném odkladu splátek některých svých dluhů. Deník The Wall Street Journal s odvoláním na informované osoby napsal, že WeWork připravuje na příští týden žádost o vyhlášení konkurzu s ochranou před věřiteli.
9. Rusko se ve sporu o odškodné akcionářům Jukosu nemůže dovolávat imunity
Rusko se nemůže dovolávat státní imunity ve sporu s bývalými akcionáři někdejší ruské ropné společnosti Jukos, aby se vyhnulo povinnosti zaplatit jim odškodné téměř 60 miliard dolarů. S odkazem na sdělení soudu v Londýně to ve středu uvedla agentura Reuters. Odškodné investorům v roce 2014 přiznal arbitrážní soud v Nizozemsku.
10. Schodek rozpočtu ČR se ke konci října prohloubil o 30 miliard na 210,7 miliardy Kč
Schodek státního rozpočtu ČR se ke konci října prohloubil na 210,7 miliardy korun ze zářijových 180,7 miliardy korun. Ve středu o tom informovalo Ministerstvo financí. Po čtyřech měsících snižování deficitu se tak schodek v říjnu prohloubil o 30 miliard korun. Výsledek hospodaření za deset měsíců byl čtvrtý nejhorší v historii Česka, ale zároveň nejlepší od začátku pandemie covidu-19. Loni byl deficit na konci října 286,7 miliardy korun.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
LinkedIn už má přes miliardu uživatelů, více zapojuje umělou inteligenci
Počet uživatelů profesní sociální sítě LinkedIn vlastněné Microsoftem přesáhl miliardu. S odkazem na sdělení firmy o tom ve středu informovala agentura Reuters. Společnost uvedla, že přibližně 80 % nových členů se zaregistrovalo ze zemí mimo Spojené státy. Firma do funkcí pro platící uživatele více zapojuje umělou inteligenci.