Co musíte ráno vědět (16. listopadu)

Jak v polovině týdne skončilo obchodování s akciemi na obou stranách Atlantiku, jaké změny v portfoliu činí Buffettova Berkshire Hathaway a jak se Vatikán snaží přispět k ochraně životního prostředí? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie ve středu po nejnovějších datech posílily
Akcie ve Spojených státech ve středu zpevnily. Růst podpořily zpráva o vývoji výrobních cen, která posílila naději na konec zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech, a optimistický výhled maloobchodní společnosti Target. Index Dow vrostl o 0,47 % na 34 991,21 bodu, širší S&P 500 posílil o 0,16 % na 4 502,88 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,07 % na 14 103,84 bodu. Index volatility VIX stoupl o 0,14 % na 14,18 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o asi devět a půl bazického bodu na 4,537 %.
2. Evropské akcie ve středu posílily, FTSE 100 se v horizontu od začátku roku dostal do plusu
Evropské akcie uzavřely středeční obchodování v zelených číslech, nejvíce posílil německý index DAX. Růst táhlo především odvětví technologií. Investoři vyhodnocovali četná makroekonomická data jak na starém kontinentě, tak v zámoří. Nyní trhy očekávají mimo jiné výstup ze schůzky amerického a čínského prezidenta v USA. Panevropský index STOXX Europe 600 si připsal 0,42 % na 454,52 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 0,86 % na 15 748,17 bodu a francouzský CAC 40 posílil o 0,33 % na 7 209,61 bodu. Britský FTSE 100 zakončil seanci silnější o 0,62 % na 7 486,91 bodu a v horizontu od začátku roku se dostal nad nulu.
3. Pražskou burzu ve středu táhly bankovní tituly, index PX potřetí za sebou uzavřel se ziskem
Pražská burza potřetí za sebou posílila, index PX ve středu zpevnil o 0,84 % na 1 385,60 bodu. Vzhůru ho táhly hlavně bankovní akcie v čele s Erste. Se ziskem zakončilo obchodování sedm z deseti titulů ovlivňujících hodnotu indexu PX.
4. Očekávané události
Ve čtvrtek nad ránem Japonsko představí data z mezinárodního obchodu, Austrálie přidá data z trhu práce a Čína index cen rezidenčních nemovitostí. Český statistický úřad dopoledne zveřejní tuzemskou výrobní inflaci a ve Spojených státech odpoledne vyjdou indexy dovozních a vývozních cen, index průmyslové aktivity filadelfského Fedu, průmyslová výroba, index trhu rezidenčních nemovitostí od NAHB, index průmyslové aktivity kansaského Fedu a pravidelná týdenní zpráva o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Buffettova Berkshire Hathaway prodala podíly v GM a dalších firmách, hromadí hotovost
Investiční společnost Berkshire Hathaway amerického miliardáře Warrena Buffetta prodala podíly v automobilce General Motors (GM), farmaceutické firmě Johnson & Johnson a ve výrobci spotřebního zboží Procter & Gamble. Snížila rovněž podíl v internetovém obchodě Amazon. Objem hotovosti firmy Berkshire se tak vyšplhal na rekordních 157,2 miliardy dolarů. Vyplývá to ze zprávy pro regulační úřady, na kterou ve středu odkázala agentura Reuters.
6. Čínský průmysl a maloobchod v říjnu vzrostly více, než se čekalo, dále ale hrozí deflace
Průmyslová výroba v Číně a tržby v maloobchodu v říjnu meziročně zrychlily růst. Zvýšily se více, než se čekalo, průmyslová výroba stoupla nejvíce od dubna a maloobchod nejvyšším tempem od května. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil čínský statistický úřad. Druhé největší ekonomice světa ale podle německého hospodářského deníku Handelsblatt stále hrozí deflace.
7. Volkswagen: Elektromobil za 20 000 eur by mohl přijít v druhé polovině desetiletí
Automobilka Volkswagen zatím nepřijala rozhodnutí o výrobě elektromobilu za 20 000 eur, řekl ve středu šéf koncernu Oliver Blume na konferenci pořádané listem Süddeutsche Zeitung. Blume je nicméně přesvědčen o tom, že společnost by jej mohla začít vyrábět v druhé polovině desetiletí.
8. Ruská ekonomika v třetím čtvrtletí podle statistiků vzrostla o 5,5 %
Hrubý domácí produkt Ruska se v letošním třetím čtvrtletí meziročně zvýšil o 5,5 %. Oznámil to ve středu ruský statistický úřad. Hospodářský růst v Rusku tak byl podle agentury DPA nejsilnější od čtvrtého čtvrtletí roku 2021, tedy od doby před zahájením ruské invaze na Ukrajinu.
9. Průmyslová výroba v EU v září klesla o 0,9 %, v Česku se snížila o 1,8 %
Průmyslová výroba v zemích Evropské unie v září podle sezónně přepočtených údajů klesla ve srovnání s předchozím měsícem o 0,9 %. V srpnu naopak o 0,6 % vzrostla. Podíl měl na tom hlavně pokles produkce spotřebního zboží a energie. Obdobný vývoj jako v EU byl i v zemích platících eurem. Ve středu to uvedl evropský statistický úřad Eurostat. V České republice se výroba snížila o 1,8 %, v srpnu stagnovala.
10. Francouzský soud nařídil nový proces ohledně vysoké pokuty pro UBS
Francouzský nejvyšší soud nařídil nový proces ohledně pokuty 1,8 miliardy eur, kterou ve Francii dostala švýcarská banka UBS za to, že pomáhala bohatým klientům vyhýbat se placení daní. Soud ve středu vinu banky potvrdil, ale dospěl k závěru, že je zapotřebí učinit nové rozhodnutí ohledně výše pokuty, protože předchozí verdikt nedodržel všechny náležité právní procedury, napsala agentura Reuters.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Papežův vozový park bude ekologičtější, jeho součástí budou vozy Škoda
Vatikán bude používat elektromobily značky Škoda. Městský stát ve středu podepsal dohodu s německým koncernem Volkswagen o postupné výměně svého vozového parku za elektromobily značky Volkswagen a Škoda. Výměna je součástí snahy Vatikánu o snížení emisí uhlíku. Uvedl to server Vaticannews.
Partnerství podle prohlášení zahrnuje střednědobé a dlouhodobé pronájmy a Vatikán označil automobilku Volkswagen a její značku Škoda za svého hlavního strategického partnera pro renovaci státního vozového parku. V oznámení ale nejsou uvedeny žádné podrobnosti o počtu vozů, hodnotě dohody ani harmonogramu dodávek vozů.
Vatikán hodlá do roku 2030 postupně nahradit svůj vozový park elektromobily a zvýšit počet dobíjecích stanic na celém území. Chce také zajistit, aby energetické potřeby státu byly zajišťovány výhradně z obnovitelných zdrojů.
Ochrana životního prostředí je pro papeže Františka velmi důležitá. Stane se prvním papežem, který vystoupí na konferenci OSN o změně klimatu, a to na 28. konferenci COP, která začne koncem měsíce v Dubaji.