Na tomto trhu si investoři se strategií průměrování nákladů přijdou na své

Růst amerického akciového trhu dlouhodobě táhnou velké, zejména technologické tituly. Řadě investorů jejich valuace ovšem již nějaký čas přijdou vysoké, a tak se ohlížejí po alternativách. Překvapit by mohly třeba akcie malých firem.
Akcie firem s malou tržní kapitalizací zaostávají za výkonností indexu S&P 500, a navíc při značné volatilitě. Právě to ale může být důvod, proč se jimi zabývat. Malé firmy jsou totiž citlivé na vývoj úrokových sazeb a razantní zpřísňování měnové politiky jim jednoznačně nehrálo do karet. Teď už však trh vyhlíží obrat, tedy opětovné uvolňování měnových politik ve Spojených státech i v Evropě.
Index Russell 2000, který sdružuje akcie firem s malou tržní kapitalizací, v uplynulých deseti letech zaznamenal pět dvouciferných korekcí, z toho čtyři dokonce přes 25 %. To z pohledu investorů není velké lákadlo, na druhou stranu právě opakující se výrazné propady lze vnímat také jako příležitost k využití strategie průměrování nákladů.
Akcie firem s malou tržní kapitalizací netrpí jen tak, aktuálně jsou ale levné nejen v porovnání s cennými papíry v indexu S&P 500, ale i ve srovnání s vlastními historickými valuačními násobky. Jejich ocenění se dostalo skoro na úrovně z doby pandemických propadů a jsou levnější než kdykoli v době od velké finanční krize do roku 2020. To samozřejmě nelze považovat za žádný příslib do budoucna, fundamentálně ovšem small caps nejsou tituly druhé kategorie. A pokud investoři přemýšlejí, jak portfolio (dále) diverzifikovat, mohou být právě akcie firem s malou tržní kapitalizací zajímavé.
Zdroj: A Wealth of Common Sense