Americké akcie: Hledá se, co by pokazilo prosincový optimismus

Americké akciové indexy mají za sebou velice silný listopadový růst a čerstvá zavírací maxima za mnoho měsíců. Investoři nakupují akcie, protože věří, že již skončilo zvyšování sazeb v USA, s čímž souvisí také růst cen dluhopisů, zlata nebo bitcoinu. Kdo připomíná rizika (geopolitická, ekonomická), je v posledních týdnech zpravidla rychle "zašlapán do země" novou vlnou nákupních příkazů. Opatrní obchodníci již nejspíše realizují zisky, vlna optimismu ale trh posouvá stále výše.
Uplynulých pět obchodních dní vydržel index S&P 500 v rozpětí jednoho procenta. Týdenní svíčka je popáté v řadě zelená, růst nicméně citelně zpomalil (+0,77 %). Úzké obchodní rozpětí posledního týdne znamená, že se supporty ani rezistence na grafu indexu S&P 500 nemění. K nejbližší rezistenci na 4 610 (intradenní letošní vrchol) indexu chybí jen 0,35 %. Následuje rezistence na historickém maximu okolo 4 800 z přelomu let 2021 a 2022.
Pokud ještě letos dojde ke korekci, index S&P 500 by mohl zaplnit cenový odskok na 4 400. Ze současné úrovně by se jednalo o pokles o zhruba 3,5 %. Taková korekce by nicméně nezměnila býčí nastavení grafu.
Index S&P 500 se po zakolísání rázně vrátil nad svůj 10měsíční průměr.
Část investorů se intuitivně kloní k tomu, že po růstu indexu S&P 500 o bezmála 9 % za měsíc musí přijít minimálně částečná korekce. Odhadovat, co bude za měsíc, je na trzích hodně ošidné, a stejně tak delší výhled. Nicméně burzovní almanach naznačuje, že po skvělých měsících se trhu daří lépe než po těch horších.
Historické statistiky pak naznačují, že zrovna v prosinci by byl případný pullback ještě o něco překvapivější.
Když už, tak by měli medvědi zabrat v první polovině měsíce. Do konce roku pak mívají navrch býci.
A že jich je. Za čtyři týdny jich mezi americkými individuálními investory v průzkumu AAII přibylo rekordně rychle.
Ve stejném období, tedy během listopadu, se také rekordně uvolnily finanční podmínky v USA. To je pro akcie pozitivní faktor.
S koncem roku samozřejmě není nouze o čerstvé analytické a strategické výhledy na rok příští. Pro index S&P 500 Wall Street aktuálně stanovuje tyto cílové hodnoty. Rozptyl je výrazný, mezi riziky je nadále poměrně hojně citována možná recese v USA, opakuje se také skepticismus ohledně poměrně odvážného konsenzu trhu ohledně vývoje zisků firem. Býci naopak věří, že bude pokračovat dobrá nálada spojená s rozvojem umělé inteligence a že se k růstu ve větší míře budou připojovat letos za indexem S&P 500 nejvíce zaostávající sektory, aniž by výrazněji korigovaly letošní hvězdy.
Pokud jde o zmíněnou možnost recese, v současnosti ji většina trhu nevyhlíží. Je nicméně dobré připomenout, že jakkoli akciový trh anticipuje vývoj v ekonomice, největší propady si zpravidla nechává až na období samotné recese. Tvrdit tedy, že riziko recese je v daném okamžiku zohledněno v cenách akcií, je spíše wallstreetština než konstatování faktu.
A nakonec ještě střípek z burzovního almanachu. Rok 2024 bude v USA rokem volebním. Navzdory všem (ne)představitelným politickým kotrmelcům, které to může v Americe i jinde ve světě vyvolávat, akciový trh ve čtvrtých letech prezidentských cyklů má tendenci růst. Zda se to potvrdí i v roce očekávaného volebního souboje dvou posledních (a již notně zestárlých) prezidentů, bychom měli vědět 6. listopadu 2024.
Zdroj: Bloomberg, eToro, TOPDOWN CHARTS, Bank of America, TKer, Creative Planning, Optuma