Americké akcie: Proč se (ne)bát překoupenosti?

Americké akciové indexy mají za sebou další růstový týden, během kterého Dow dokázal po necelých dvou letech poprvé posunout historický rekord. Růstová vlna, která se zvedla z říjnových lokálních minim, tedy neutichá. Výsledkem je vedle vyšších cen akcií ale také extrémní krátkodobá překoupenost. Pro pesimisty jasný signál minimálně pro mírný pullback, pro optimisty důkaz, že je akciový býk silný a stále mladý.
Americký akciový trh se v uplynulém týdnu opět vyvezl výše, a to zejména na vlně optimismu ohledně snižování sazeb Fedu v příštím roce. Index S&P 500 zaznamenal sedmý týdenní růst v řadě a celkově přidal 2,49 %, výše byl naposledy v lednu 2022. Hned v pondělí potvrdil proražení nad 4 600 a uzavřel na letošním maximu. Ve středu pak při výrazném posílení po oznámení výsledku zasedání FOMC zakončil den nad 4 700, kde se po zbytek týdne udržel. Dalším cílem pro S&P 500 je historické maximum na 4 800, ke kterému chybí necelá 2 %. To je také nejbližší rezistence. Na opačné straně je nejbližší support na 4 600. Jeho případné prolomení by pravděpodobně otevřelo cestu k dalšímu poklesu, po kterém by trh mohl uzavřít cenový odskok na 4 400.
Z denního grafu je zřejmé, že je trh opravdu silně překoupený. 14denní index relativní síly (RSI) je vysoko nad 70 body, což je hladina, ze které pravidelně alespoň mírně koriguje. Výše byl RSI naposledy v září 2020. Růst cen akcií tehdy zabrzdil, ale jen krátkodobě, aby pak rally trvala až do konce roku 2021.
Růst v uplynulém týdnu spustila vyjádření z americké centrální banky po prosincovém zasedání. Sazby by měly jít napřesrok dolů, ta základní podle odhadů o 75 bazických bodů. Akciová rally byla zažehnuta doslova učebnicově, pokud jde o průměrný vývoj v posledním měsíci roku. Pokud by se měl letos naplnit prosincový burzovní almanach, dočkali bychom se nového rekordu indexu S&P 500 ještě do konce roku.
Rally indexu S&P 500 je v současnosti velice široce založená, nad svými 200denními průměry jsou tři čtvrtiny titulů.
Podíl titulů s RSI nad 70, tedy v pásmu překoupenosti, je na jedné z nejvyšších úrovní za nakolik posledních dekád. To samozřejmě zvyšuje pravděpodobnost minimálně mírného poklesu indexu S&P 500 z aktuálních maxim, v rané fázi růstového trendu je nicméně překoupenost běžná a jde spíše o pozitivní signál toho, že je na trhu silné momentum. Pokud tedy poslední vzestupný trend indexu S&P 500 začal v říjnu, překoupenost téměř poloviny indexu může být vlastně býčím znamením.
Američtí drobní investoři jsou podle každotýdenního dotazování Americké asociace individuálních investorů již opravdu nenasytní a chtějí "být u toho", když trh roste. Nadále panuje velký optimismus ohledně dalšího využívání umělé inteligence, obchodníci ale věří třeba i finančním titulům.
A mimochodem, index S&P 500 je zhruba o 8 % výše než v březnu 2022, kdy Fed začal zvyšovat sazby. Překvapení?
Zdroj: TOPOWN CHARTS, All Star Charts, Creative Planning
Aktuality
