US MARKETOtevírá za: 13 h 1 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Akcie, ekonomika, zlato: Otázky, které si počkají na odpovědi

První dny obchodního roku 2024 možná v investorech natěšených po předchozí rally vyvolaly drobné rozpaky. Bude letošní rok opravdu ve znamení dalších akciových zisků, poklesu sazeb, nadále chladnoucí inflace a hospodářského růstu? Otázek je spousta, odpovědi budou teprve přicházet.

Jak to je s tím hladkým přistáním americké ekonomiky?

S takzvaným hladkým přistáním ekonomiky, tedy jen zpomalením růstu HDP po prudkém zvýšení sazeb a při výrazném poklesu inflace, na prahu roku 2024 počítá velká část ekonomů a investorů. Je ale možné, že ono hladké přistání již vlastně proběhlo loni. Co přijde letos? Vzroste opět inflace? Nebo se ekonomika vrátí do režimu z doby před pandemií? Nebo přijde něco úplně nového?

Co na to akcie?

Je otázka, nakolik ceny amerických akcií již zohledňují různé scénáře vývoje ekonomiky. Je již v cenách zahrnut předpokládaný letošní pokles sazeb Fedu o 75-100 bazických bodů? Co když opět ožije inflace? A budou opravdu výrazně padat výnosy dluhopisů, jak předpokládá většina trhu? Po výrazné rally v závěru loňského roku se vkrádá pocit, že jsou americké akcie oceněny podle optimistického scénáře. Indexu S&P 500 se zatím nepodařilo vystoupat na historická maxima, poslední rezistence zatím odolala. V době, kdy býčí nálada mezi investory dosáhla dlouhodobého maxima, je to silné varování.

S&P 500

Přichází opět čas hodnotových titulů?

Po nadvýkonnosti v roce 2022, kdy to vypadalo na renesanci hodnotového investování, se loni hodnotové akcie opět krčily ve stínu růstové konkurence. Optimismus ohledně dalšího rozvoje generativní umělé inteligence udělal své. Přijde další rotace?

Russell 1000 Growth vs. Russell 1000 Value

Mimochodem, růstové tituly nedominovaly loni jen v USA.

Světové akcie - růstové tituly měly v roce 2023 navrch

Kam – pokud vůbec – zamíří peníze, které jsou mimo akciový a dluhopisový trh?

V době, kdy krátkodobé sazby v USA byly na 5 %, obrovské objemy dolarů proudily do fondů peněžního trhu. Šlo o návrat k normálu po letech nulových sazeb, nebo po uvolnění měnové politiky Fedu zamíří biliony dolarů do akcií a dluhopisů? Nebo někam jinam, třeba do očekávaných bitcoinových spotových ETF? Jak nízko budou muset sazby klesnout, aby se tato peníze začaly "hýbat"?

Objem peněz v amerických fondech peněžního trhu

Přijde konečně zásadní rally ceny zlata?

Dolarový kurz zlata se loni krátkodobě vyhoupl nad 2 100 USD za trojskou unci, čímž posunul historické maximum. Od roku 2011 se nicméně trh nedokázal prakticky nijak posunout (a to se bavíme o nominálním dolarovém kurzu, tedy bez zohlednění vývoje hodnoty samotného dolaru a inflace). Naposledy, když se cena zlata zhruba po dekádu konsolidovala, aby následně vyrazila výše, přišel růst o více než 300 % za pět let. Dočkáme se něčeho podobného, třeba v rámci alternativního scénáře, ve kterém se nebude dařit akciím?

Cena zlata

Zdroj: Grindstone Intelligence, A Wealth of Common Sense

Americká ekonomikaAmerické akcieInvestiční alternativyInvestiční strategieKomodityS&P 500Výhled na rok 2024Vzácné kovyZlato
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika