3 býčí a 3 medvědí argumenty pro vyhlídky na letošní rok

Pro rok 2024 mají ve výhledech nabito akcioví býci i medvědi. Čím obě skupiny argumentují?
Býčí argumenty
1. Růstové momentum: Americký akciový index S&P 500 loni přidal téměř 25 %. V horizontu od roku 1928 přitom byly roky, v nichž akcie v USA přidaly minimálně 20 %, následovány v průměru dalším 8,9% zpevněním. Trh skončil v plusu ve 22 letech z 34 následujících po zpevnění akcií o minimálně 20 % za rok, tedy v 65 % případů, průměrný roční výsledek těchto 22 růstových let činil 18,8 %. V 19 letech z 22 byl růst dvouciferný. Vysoké výnosy v investorech vyvolávají euforii a posilují u nich preferování rizika s vidinou dalších zisků, což může zafungovat jako sebenaplňující proroctví.
2. Návrat k normálu: Pandemie nemoci covid-19 v roce 2020 zpřetrhala mezinárodní obchodní řetězce, což byl první krok k inflační krizi. Následně Rusko rozpoutalo válku na Ukrajině, Evropa se ponořila do energetické krize a inflační spirála se roztočila naplno. Konflikt na Ukrajině pokračuje, šok už ovšem opadl, dodávky plynu z Ruska Evropa nahradila surovinou z jiných zemí, inflace dále klesá a už není daleko od cílů centrálních bank. Svět se ekonomicky vrací do normálu a prostředí je pro firmy čitelné a relativně předvídatelné, takže se mohou soustředit na další růst, ne jen na hašení nečekaných požárů.
3. Odolná ekonomika: Americká ekonomika navzdory růstu úrokových sazeb zůstává v dobré kondici. HDP dále roste slušným tempem, nezaměstnanost se nezvyšuje a mzdy si udržují vysoké tempo růstu. Pozitivně vyznívají také zprávy o spotřebitelské důvěře, které ekonomové sledují mimořádně pozorně, neboť spotřebitelské výdaje v USA zajišťují více než dvě třetiny hospodářské aktivity.
Medvědí argumenty
1. Zpomalení hospodářského růstu. Americká centrální banka od předloňského března do loňského července v reakci na vysokou inflaci posunula základní úrokovou sazbu výše o více než pět procentních bodů. Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech i v reakci na to zpomalil z 9,1 % dosažených předloni v červnu k třem procentům. Skeptici ovšem tvrdí, že takzvané měkké přistání je jen iluze. Razantní zpřísnění měnové politiky se podle nich v reálné ekonomice dosud neprojevilo, a jakmile začnou dopady vysokých úrokových sazeb se zpožděním dostávat reálné obrysy, zamíří hospodářství do recese.
2. Směr udávaný hrstkou titulů. Za růstem hlavních amerických akciových indexů v uplynulém roce stálo z velké části několik málo titulů, předně takzvaná fantastická sedmička (Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon, NVIDIA, Meta Platforms, Tesla). Medvědi právě velkou koncentraci trhu považují za značné riziko, protože stejně jako v dobrých letech dokážou jednotky titulů benchamrky vytáhnout výrazně výše, v těch špatných je dokážou prudce srazit.
3. Geopolitika: Válka na Ukrajině zanedlouho vstoupí do třetího roku, boje v Pásmu Gazy trvají déle než sto dní. Horko zůstává i kolem Tchaj-wanu a jemenští húsíjové pálí rakety na obchodní lodě v Rudém moři. K tomu je letošek ve Spojených státech volebním rokem a zuby si na Bílý dům opět brousí Donald Trump. Svět je plný nejistoty a ta je na seznamu věcí, které trhy nemají rády, na jednom z předních míst.
Zdroj: Ritholtz.com