Goldman Sachs: Americké akcie jsou sice drahé, ale i tak má smysl do nich investovat

Ačkoli je nyní americký akciový trh drahý, jsou dobré důvody do tamních titulů nadále investovat. Tolik hlavní sdělení výhledu na letošní rok z dílny Goldman Sachs Wealth Management Investment Strategy Group (ISG).
Šéfka ISG a investiční ředitelka Goldman Sachs Wealth Managament Sharmin Mossavar-Rahmani připouští, že jsou americké akcie drahé. Ocenění (P/E) indexu S&P 500 po loňském růstu o více než 24 % stouplo do nejvyššího historického decilu a trh v USA je drahý i ve srovnání s neamerickou konkurencí. I tak ale ISG nadále doporučuje udržovat dlouhodobou strategickou nadváhu amerických akcií v portfoliu a odolat nutkání k taktickému přesunu kapitálu do dluhopisů, hotovosti nebo na trhy mimo Spojené státy. Proč?
Americké akcie podle ISG nejsou tak drahé, jak se na první pohled zdá, ve srovnání s konkurencí mimo USA. Sektorová struktura jednotlivých trhů se výrazně liší, což ovlivňuje celkové ocenění trhu. Vysoký podíl technologických titulů v USA znamená i celkově vyšší ocenění. Americký index má naproti tomu menší váhu finančních nebo energetických společností. Technologické firmy v USA se ale zároveň ve větší míře podílejí i na ziskovosti v rámci celého indexu, třeba v Británii je to přesně naopak.
Pokud by se váhy sektorů v indexech ve Spojeném království, eurozóně, Japonsku nebo na rozvíjejících se trzích upravily na americké poměry, rozdíl v ocenění by se výrazně zmenšil. Americký trh by sice stále byl dražší, nicméně podle ISG by pak již rozdíl byl více než kompenzován menším rizikem, jež investoři podstupují investováním do amerických titulů.
Rozdíly v ocenění navíc nebyly v minulosti užitečným signálem o budoucí výkonnosti jednotlivých trhů. Rozdíl v ocenění akcií na vyspělých trzích mimo USA a v Americe se podle indexu MSCI EAFE a indexu S&P 500 již několik desetiletí zvyšuje. Přestože jsou tedy akcie z indexu EAFE z hlediska valuací atraktivnější již dlouho, rozdíl se dále prohlubuje, protože americké akcie posilují výrazněji.
KOMPLETNÍ VÝHLED ISG NA ROK 2024
To může souviset s dalším důvodem pro setrvání na americkém akciovém trhu. Tím je rychlejší růst zisků na akcii firem v USA. Od vrcholu v roce 2007 těsně před velkou finanční krizí se zisky společností v USA více než zdvojnásobily, zatímco ve zbytku světa vzrostly jen o 22 % a třeba v eurozóně jen o 4 %. Ano, rostoucí zisky na akcii nejsou jen výsledkem rychlejšího růstu zisků jako takových, ale i politiky zpětných odkupů akcií, které jsou v USA podstatně běžnější než jinde ve světě. ISG nicméně očekává v Americe dlouhodobě rychlejší růst firemních zisků.
Mezi další výhody americké ekonomiky a tamních akciových trhů podle ISG patří relativně menší závislost na Číně jako cílové zemi pro vývoz nebo zdroji příjmů firem. To by měla být výhoda vzhledem k vyhlídkám na zpomalování růstu čínské ekonomiky. Výhodou USA by měl být také vliv generativní umělé inteligence na ekonomický růst, který by měl podle ISG být v USA silnější než v jiných regionech. A v neposlední řadě americké burze svědčí také pozice bezpečného investičního přístavu, jakkoli se tamní politici mohou svými spory snažit toto tradiční vnímání narušovat.
Zdroj: Goldman Sachs, BH Securities