Co musíte ráno vědět (28. března)

Jak v polovině týdne skončilo obchodování s akciemi na burzách na obou stranách Atlantiku, má zhoršení ratingového výhledu ČEZ potenciál ovlivnit akcie a dluhopisy firmy a jaký milník má za sebou automobilka Volvo Car? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie ve středu posílily, výrazně k tomu přispěla firma Merck & Co
Americké akcie ve středu zpevnily, výrazně zdražily cenné papíry farmaceutické společnosti Merck & Co. Investoři nyní čekají na nové údaje z ekonomiky, které by jim mohly poskytnout lepší představu o budoucím vývoji úrokových sazeb ve Spojených státech. Index Dow si připsal 1,22 % a zakončil obchodování na 39 760,08 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 0,86 % na 5 248,49 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,51 % na 16 399,52 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,47 % na 12,78 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o čtyři a půl bazického bodu na 4,188 %.
2. Evropské akcie ve středu zpevnily, růst vedlo maloobchodní odvětví
Západoevropské akciové trhy ve středu uzavřely v zelených číslech. Růst vedlo maloobchodní odvětví, které přidalo téměř tři procenta, naopak sektor cestování přišel o zhruba dvě a půl procenta. Čtvrtek bude tento týden v Evropě posledním obchodním dnem týdne, na Velký pátek burzy zůstanou zavřené. Panevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,13 % na 511,75 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,01 % na 7 931,98 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 0,50 % na 18 477,09 bodu a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,25 % na 8 204,81 bodu.
3. Pražská burza ve středu uzavřela na nejvyšší úrovni za více než 15 let
Index PX pražské burzy ve středu skončil na nejvyšší hodnotě od konce června 2008, tedy za více než 15 a půl roku. Benchmark hlavně díky růstu ceny akcií energetické společnosti ČEZ posílil o 1,55 % na 1 513,01 bodu. Solidní růst vykázaly i finanční tituly.
4. Očekávané události
Čtvrteční ráno nabídne německé maloobchodní tržby a nezaměstnanost, v Británii zprávu o HDP a index cen rezidenčních nemovitostí od Nationwide a zpráva o HDP vyjde i v Česku. Ve Spojených státech se pak odpoledne investoři zaměří na pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti, zprávu o vývoji HDP, index nákupních manažerů pro oblast Chicaga, finální březnový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity, údaje o rozjednaných prodejích rezidenčních nemovitostí a index průmyslové aktivity kansaského Fedu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Analytici: Zhoršení ratingového výhledu ČEZ nebude mít výraznější dopad na jeho akcie
Zhoršení výhledu hodnocení úvěrové spolehlivosti české energetické společnosti ČEZ nebude mít výraznější dopad na kurz jejích akcií a dluhopisů. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Mezinárodní ratingová agentura Moody's v úterý zhoršila výhled hodnocení ČEZ na negativní ze stabilního. Samotné hodnocení ponechala na stupni Baa1.
6. Německé hospodářství churaví, shoduje se pět předních ekonomických institutů
Německo v letošním roce vykáže růst hrubého domácího produktu jen o 0,1 %. Ve společné analýze to uvádí pět předních německých hospodářských institutů, které ještě loni na podzim předpovídaly na letošek růst ekonomiky o 1,3 %. Instituty označují německé hospodářství za chřadnoucí a dodávají, že rozvoj komplikují jak růstové, tak strukturální problémy.
7. Společnosti Philip Morris ČR loni klesl zisk o 8 % na 3,34 miliardy Kč, navrhne vyplatit dividendu 1 220 Kč na akcii
Společnosti Philip Morris ČR, která je předním výrobcem a prodejcem tabákových výrobků v Česku, loni klesl čistý zisk o 8 % na 3,34 miliardy Kč. Tržby bez spotřební daně a DPH se jí snížily o 1,8 % na 20,57 miliardy Kč. Na valné hromadě firma navrhne z loňského zisku vyplatit dividendu 1 220 Kč na akcii, loni vyplatila 1 310 Kč na akcii.
8. Komerční banka jedná s pražským magistrátem o odprodeji budovy na Václavském náměstí za 3,65 miliardy Kč
Pražský magistrát podal nabídku na odkup budovy na rohu Václavského náměstí a Jungmannovy ulice od Komerční banky za 3,65 miliardy Kč. Představenstvo Komerční banky vyhodnotilo nabídku jako nejlepší a zahájilo exkluzivní jednání s hlavním městem. Rozhodnutí nepředstavuje závazek budovu prodat a bude předmětem dalšího schválení představenstvem. Budovu vlastní Komerční banka prostřednictvím dceřiné společnosti VN 42 její hodnota je podle výroční zprávy za rok 2023 přibližně 1,5 miliardy Kč. Pokud by prodej proběhl za uvedenou cenu, banka by zaúčtovala přibližně 2,15 miliardy Kč (11 Kč na akcii) jako mimořádný zisk z prodeje, který by se promítl i do vyplacené dividendy.
9. Kanadský těžař zlata Alamos koupí za 325 milionů USD menšího rivala Argonaut
Kanadský těžař zlata Alamos Gold převezme za 325 milionů USD menšího konkurenta Argonaut Gold. Transakci uskuteční převodem akcií, oznámily firmy ve středeční společné tiskové zprávě. Alamos díky převzetí zvýší produkci zlata na 600 tisíc trojských uncí ročně a jeho dlouhodobý potenciál produkce přesáhne 900 tisíc trojských uncí ročně. Loni Alamos vyprodukoval asi 529 tisíc trojských uncí zlata.
10. Děripaska převádí svůj podíl v rakouské společnosti Strabag na ruskou firmu Iliadis
Sankcionovaný ruský oligarcha Oleg Děripaska převádí svůj podíl v rakouské stavební společnosti Strabag. Firma ve středu oznámila, že společnost MKAO Rasperia Trading, kterou ovládal Děripaska a která vlastní podíl ve Strabagu, byla prodána ruské společnosti Iliadis. Další podrobnosti nejsou známé a není ani jisté, zda se podíl Strabagu podaří podle dřívějšího plánu získat ruské dceřiné společnosti rakouské Raiffeisen Bank International.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Švédská automobilka Volvo Car vyrobila svůj poslední dieselový vůz
Švédská automobilka Volvo Car vyrobila tento týden svůj poslední automobil s dieselovým pohonem, v roce 2030 chce vyrábět už jen elektromobily. Informovala o tom ve středu agentura Bloomberg. Sportovně-užitkový vůz XC90 sjel z výrobní linky ve švédské továrně Torslanda v úterý ráno.
"Jsme si zcela jisti, že máme velmi dobrou nabídku pro zákazníky i bez dieselu," řekl manažer společnosti Volvo Car zodpovědný za nové vozy a provozní strategii Erik Severinson. Jiné automobilky se k tomu, kdy ukončí výrobu vozů se spalovacím motorem, konkrétně nevyjadřují. Některé od původně stanovených cílů ustupují.