Investování: Příběh s otevřeným koncem

Na vývoj finančních trhů lze pohlížet prizmatem různě dlouhých časových úseků. V krátkodobém horizontu jsou ovlivňovány momentem a emocemi, ve střednědobém kombinací toků peněz, aktuálních témat a fundamentů a v dlouhodobém nejvíce fundamenty.
"Problémem při investování je, že si nikdy nemůžete být jistí, zda jste právě svědky sekulárního, nebo cyklického vývoje. Ti, jejichž tržní vyhlídky se dlouhou dobu nenaplňují, jsou tak sžíráni pochybnostmi, zda je jejich strategie správná," vysvětluje Ben Carlson z investiční společnosti Ritholtz Wealth Management.
"Bohužel nikdo nevidí do budoucnosti, takže nikdo není schopný říct, zda je jeho strategie správná. Americké akcie po léta drtí výkonností všechny ostatní trhy. Bylo však před 15 lety, kdy Spojené státy srazila velká finanční krize, všem jasné, že tomu tak bude? Pokud ano, proč by vůbec někdo investoval jinde než ve Spojených státech?" říká americký ekonom Cliff Asness.
Aktuální období nadvýkonnosti amerických akcií trvá téměř 15 let, předchozí období bylo asi šestileté, mezitím ovšem Wall Street prošla zhruba sedmiletým obdobím podvýkonnosti ve srovnání se zbytkem rozvinutých trhů ve světě.
"Vaše úvahy a strategie mohou být správné, a přesto může klidně dekádu i déle jít trh proti vám. V takovém případě pak záleží jen na tom, zda dokážete vytrvat a nenecháte se zviklat," pokračuje Carlson.
"Platí ale i opak. Když trh v krátkodobém nebo střednědobém horizontu naplňuje vaše očekávání, neznamená to, že dlouhodobý trend tyto výsledky potvrdí. Nyní se zdá, že americké akcie nemají přemožitele a že jízda technologických titulů nemá konce, už zítra ale může být všechno jinak," dodává.
Zdroj: A Weatlh of Common Sense