Co se děje na americké burze: Grafy, které řeknou více než slova

Americké akciové indexy v posledních dnech opět posouvaly historická maxima, byť ne výrazně. Než obchodní týden skončí, buďte v obraze.
Index S&P 500 v týdnu posunul zavírací rekord maximum a ve čtvrtek měl našlápnuto k dalšímu. V každém případě zůstává ve hře nové týdenní závěrečné maximum. RSI okolo 70 nicméně zatím funguje jako brzda pro další rally, trh je na hranici překoupenosti.
Ve čtvrtek indexu pomáhaly hlavně akcie Nvidie, která ve středu večer oznámila hospodářské výsledky. Titul se poprvé obchodoval nad 1 000 USD.
NVIDIA je tak trochu benchmark pro celé odvětví polovodičů. A akcie jejich výrobců a souvisejících dodavatelů jsou na Wall Street stále horkým zbožím. Hodně jim věří i hedgeové fondy.
Výsledková sezóna americkou burzu v dubnu a květnu opět podporovala. Skeptici nicméně připomínají, že celkový růst ziskovosti v rámci indexu S&P 500 zajišťují - jaké překvapení - velké technologické firmy.
Vedle výsledkové sezóny jsou dlouhodobě hlavním faktorem ovlivňujícím náladu na americkém trhu očekávání ohledně dalšího vývoje měnové politiky Fedu. V současnosti trh věří v první snížení úroků během podzimu. Volatilita na dluhopisovém trhu, která s výhledem politiky Fedu úzce souvisí, je v současnosti nízká.
A nízká volatilita na trhu s bondy dodává akciovému trhu klid a sílu, řeklo by se.
Americký trh zapisuje v současnosti třetí desítku zavíracích denních maxim.
Za rok bych jich tímto tempem mohlo být okolo šedesáti. To je vysoký nadprůměr.
Na historických maximech a po silných prvních měsících roku se zároveň vyrojila řada statistik, jak že to v minulosti dopadalo v letech, kdy index S&P 500 od začátku roku zpevňoval alespoň tak jako letos. Hodně býčí čtení. Nejprve po 98 obchodních dnech roku.
A pak pro pořádek hned po stovce.
A aby toho býci neměli dost, ještě jednoznačně vyznívající statistika výkonnosti indexu S&P 500 v obdobích, kdy se pohybuje nad 200denním průměrem, a v periodách, kdy se drží pod ním.
Nad 200denním průměrem je většina titulů z indexu S&P 500, rally na maxima tedy měla solidní "sílu".
Stratégové na Wall Street poměrně standardně vlají v burzovním větru, a tak v poslední době navyšují cílové hodnoty pro index S&P 500.
Mimochodem, index Dow Jones Industrial Average v mezičase poprvé vystoupal nad 40 000 bodů. Aby se toho býci nelekli, tak rychle jedna vtipná statistika (založená na třech případech v minulosti) - po dosažení desetitisícové hladiny Dow dále posiluje. Uvidíme, jak (ne)snadné to bude mít na cestě k 50 000.
Na závěr dva grafy, které - když nic jiného - připomínají význam diverzifikace a jisté střídmosti v přístupu k akciové složce portfolia. Ten první ukazuje, jak "drahý" je americký akciový trh ve vztahu k velikosti ekonomiky USA. O jejich oddělenosti tohle ale již bylo napsáno tolik, že takové varování býkům nejspíše zní jako bzukot mouchy, na kterou stačí jedno svižné mrsknutí oháňkou.
A při všech těch růstových sázkách na dynamicky se rozvíjející odvětví jen malá poznámka - za posledních pět let předvedly typicky defenzivní i typicky ofenzivní složky akciového portfolia překvapivě podobnou výkonnost. Pro dlouhodobé investory je to potvrzení toho, že diverzifikací dlouhodobě o žádnou podstatnou část výnosů nepřicházejí, pro krátkodobé spekulanty jsou pak nejen tento, ale i všechny předchozí grafy a poznámky vlastně irelevantní.
Zdroj: Deutsche Bank, Daily Chart Book, Goldman Sachs, Creative Planning, Carson Group, Hi Mount Research, Société Générale, Fidelity Investments, Renaissance Macro Research