US MARKETOtevírá za: 51 h 21 m
DOW JONES+0,78 %
NASDAQ+0,52 %
S&P 500+0,70 %
META-0,55 %
TSLA+2,09 %
AAPL-0,09 %

Co musíte ráno vědět (13. června)

Jak si v polovině týdne vedly akcie na burzách v Evropě a za oceánem, jakým výsledkem skončilo měnověpolitické jednání americké centrální banky a kdo vyhrál další kolo souboje o nejhodnotnější veřejně obchodovanou firmu světa? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akciové indexy se ve středu po zasedání Fedu a inflačních datech na směru neshodly

Americké akcie ve středu posilovaly a indexy S&P 500 a Nasdaq Composite třetí seanci za sebou stouply na nové rekordy. Akcie podpořila zpráva o inflaci a zasedání centrální banky USA. Index Dow však po rozhodnutí Fedu ponechat úrokové sazby beze změny a zveřejnění nové prognózy zisky smazal a uzavřel s mírnou ztrátou. Dow klesl o 0,09 % na 38 712,21 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 0,85 % na 5 421,03 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite zpevnil o 1,53 % na 17 608,44 bodu. Index volatility VIX klesl o 6,30 % na 12,04 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva a půl bazického bodu na 4,318 %.

Rozpálí uran i vaše portfolio? Rally zažehnutá energetickou krizí může pokračovat

Rozpálí uran i vaše portfolio? Rally zažehnutá energetickou krizí může pokračovat

2. Evropské akcie ve středu zpevnily po nadějných inflačních datech z USA

Obchodování na západoevropských akciových trzích ve středu skončilo v zelených číslech, z hlavních indexů nejvýrazněji posílil německý DAX. Většina sektorů rostla, markantní zisk zaznamenalo odvětví technologií, které si připsalo 2,4 %. V rámci makroekonomických zpráv investoři vyhodnocovali mimo jiné dubnový růst britské ekonomiky. Panevropský index STOXX Europe 600 vzrostl o 1,08 % na 522,89 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,83 % na 8 215,48 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 1,42 % na 18 630,86 bodu a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,97 % na 7 864,70 bodu.

Horská (Raiffeisenbank): Výsledek eurovoleb může zpomalit integraci, na druhou stranu Green Deal už nebude čistě ideologickým tématem

Horská (Raiffeisenbank): Výsledek eurovoleb může zpomalit integraci, na druhou stranu Green Deal už nebude čistě ideologickým tématem

3. Pražská burza ve středu posílila, dařilo se finančním titulům

Pražská burza poprvé v tomto týdnu posílila, index PX ve středu přidal 0,53 % na 1 538,36 bodu. Nahoru ho vytáhly hlavně akcie Erste Group Bank a Komerční banky. Ztrácela naopak energetická společnost ČEZ. Aktivita na trhu byla nízká, objem obchodů dosáhl podprůměrných 246 milionů korun.

Erhard Radatz (Invesco): Investujte od mládí a diverzifikujte

Erhard Radatz (Invesco): Investujte od mládí a diverzifikujte

4. Očekávané události

V noci na čtvrtek na trh dorazí data z australského trhu práce. Dopoledne zveřejní Eurostat statistiku průmyslové výroby za eurozónu a ve Spojených státech se investoři odpoledne zaměří na výrobní inflaci a pravidelnou týdenní zprávu o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 10. června

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 10. června

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Fed nechal sazby beze změny, letos čeká jen jedno uvolnění měnové politiky

Americká centrální banka ve středu na závěr dvoudenní schůzky svého měnového výboru ponechala základní úrokovou sazbu podle očekávání v pásmu 5,25 až 5,50 %. Úroky měnový výbor Fedu nezměnil už sedmou seanci za sebou. Členové výboru do konce roku podle nové prognózy čekají v průměru jen jedno snížení základní sazby o čtvrt procentního bodu, poprvé by tak Fed mohl měnovou politiku uvolnit až v prosinci.

6. Inflace v USA v květnu překvapivě klesla na 3,3 %

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen ve Spojených státech v květnu překvapivě kleslo na 3,3 % z 3,4 % v předcházejícím měsíci. Ve středu to oznámilo americké ministerstvo práce. Analytici podle průzkumu agentury Reuters předpokládali, že meziroční inflace zůstala na dubnové úrovni. V meziměsíčním srovnání spotřebitelské ceny v květnu stagnovaly, analytici předpovídali jejich nárůst o 0,1 %.

7. Obrat velkých německých firem loni poprvé v historii překonal bilion eur

Obrat velkých německých podniků loni poprvé v historii překonal bilion eur. Jde o meziroční nárůst o 4,7 %, informoval v úterý spolkový statistický úřad Destatis. Velké podniky Destatis definuje jako firmy ve zpracovatelském a těžebním průmyslu, které zaměstnávají minimálně tisíc lidí. V roce 2022 obrat těchto 675 firem činil 955,6 miliardy eur a o rok dříve 786,3 miliardy eur.

8. FedEx propustí v Evropě až 2 000 zaměstnanců kvůli slabé poptávce po přepravě

Americký přepravce zásilek FedEx plánuje zrušit 1 700 až 2 000 pracovních míst v kancelářích a zázemí v Evropě. Důvodem je snaha snížit náklady kvůli slábnoucí poptávce po přepravě zásilek, uvedla firma ve středečním prohlášení. FedEx v Evropě zaměstnává více než 52 000 lidí.

9. Jurečka: Největší překážku pro rozvoj Česka představuje nedostatek pracovníků

Největší překážku pro rozvoj a růst Česka v příštích letech a desetiletích představuje nedostatek pracovníků. Na tiskové konferenci na akci Česko na křižovatce II o vizích pro příštích 30 let to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Zaměstnavatelé si na nedostatek sil už teď dlouhodobě stěžují. Masivní výpadek pracovníků pak čeká ČR v příštím desetiletí, kdy z trhu práce začnou odcházet do penze statisíce Husákových dětí z generace 70. let. Podle zaměstnavatelů tak bude třeba mimo jiné zvýšit produktivitu. Dopady zmírní také to, pokud budou lidé pracovat do vyššího věku.

10. Ford plánuje ve Španělsku v továrně ve Valencii zrušit až 1 600 pracovních míst

Americká automobilka Ford Motor plánuje ve Španělsku v závodě ve Valencii zrušit dalších až 1 600 pracovních míst. Už loni přitom oznámila, že propustí asi 1 100 zaměstnanců. Továrna na východě Španělska nyní dává práci 4 700 lidí. Firma to podle agentury Reuters uvedla ve středečním sdělení.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Apple sesadil Microsoft a vrátil se na pozici nejhodnotnější firmy na světě

Americká společnost Apple se vrátila na pozici nejhodnotnější firmy na světě. Po pěti měsících sesadila z tohoto postu Microsoft. Výrobci iPhonů pomohl začátek vývojářské konference, na které oznámil novinky, jež mu pomohou v závodu o dominanci v oblasti umělé inteligence. Tržní kapitalizace Applu ve středu odpoledne stoupla až na 3,31 bilionu USD, zatímco tržní kapitalizace Microsoftu činila 3,26 bilionu USD.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika