US MARKETOtevírá za: 15 h 11 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Rozpálí uran i vaše portfolio? Rally zažehnutá energetickou krizí může pokračovat

Jádro nabývá po energetické krizi z roku 2021 na významu. Z toho těží uran coby klíčová surovina pro výrobu paliva do jaderných elektráren. Z lokálních minim z let 2017 a 2018 kolem 20 USD za libru jeho cena vystoupala loni až k 105 USD, tedy na nejvyšší úroveň od roku 2007, kdy kvůli výpadkům těžby v Kanadě a Austrálii v souvislosti s extrémním počasím a rostoucí poptávce ze strany Indie a Číny vystřelila až ke 140 USD za libru.

"Cenu uranu tlačí nahoru slabá nabídka kvůli rokům nedostatečných investic do rozvoje těžby, ale i geopolitické napětí, rozvazování obchodních vztahů mezi Západem a Ruskem, šestým největším producentem uranu, či nejistá bezpečnostní situace v Nigérii, která je sedmým největším těžařem uranu na světě, po vojenském převratu z loňského léta. Poptávka by přitom měla dále růst, ve výstavbě je ve světě, zejména v Asii, 60 reaktorů a stavba dalších zhruba 110 se připravuje," říká Sehaj Anand, komoditní analytik z agentury FactSet.

Analytici ze Citigroup předpovídají, že příští rok se bude cena uranu pohybovat v průměru kolem 110 USD za libru, a experti z Jefferies dokonce vyhlížejí překonání maxima z roku 2007.

Zdroj: FactSet, UxC, CME

Zdroj: FactSet, UxC, CME

"Návrat uranu k trojciferným cenám je jen začátek. Nabídka je proti poptávce v deficitu 25-30 milionů liber. Otevírání nových ložisek je přitom jak časově, tak finančně velice nákladné, takže nelze předpokládat, že by se deficit podařilo rychle zacelit," uvádí Jacob White, produktový manažer pro burzovně obchodované fondy ve společnosti Sprott Asset Management.

"Uran v posledních letech zdražoval s tím, jak se jádro ve světě ukazovalo být stále významnější složkou energetických mixů. Předpokládáme, že by jeho cena mohla růst i v příštích deseti až dvaceti letech," dodává odborník na oblast těžby ve společnosti SP Angel John Meyer s tím, že poptávka po uranu pro využití v reaktorech se pro letošní rok odhaduje na 65 650 tun, přičemž do roku 2030 by se měla zvýšit o 28 % a do roku 2040 by měla vzrůst až na 130 tisíc tun.

Předpokládaný růst globální výrobní kapacity jaderných elektráren, zdroj: FactSet, BTU Analytics, Enerdata

Předpokládaný růst globální výrobní kapacity jaderných elektráren, zdroj: FactSet, BTU Analytics, Enerdata

Zdroj: FactSet, Reuters, CNBC

EnergetikaJaderná energetikaKomodityPrůmyslové kovyUran
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa