Koncentrace amerického akciového trhu je největší od 60. let. Co to znamená pro investory?

Držet akcie největší veřejně obchodované společnosti na amerických trzích se historicky nevyplácí. Michael Mauboussin a Dan Callahan z Morgan Stanley v nové analýze na téma koncentrace akciového trhu vypočítávají, že průměrné roční zhodnocení "největšího" akciového titulu ve Spojených státech mezi roky 1950 a 2023 zaostávalo za indexem S&P 500 o bezmála dva procentní body.
Akcie s druhou a třetí největší vahou v indexech si naproti tomu vedou v horizontu od roku 1950 v průměru výrazně lépe. Nicméně v současnosti je situace trochu jiná. Indexům dominují akcie technologických společností a Apple, který byl po většinu uplynulých deseti let největší veřejně obchodovanou firmou ve Spojených státech, přidává v tomto horizontu ročně v průměru přes 25 %, zatímco index S&P 500 jen asi polovinu.
Tři největší společnosti na americkém trhu, Microsoft, Apple a NVIDIA, nyní mají dohromady tržní kapitalizaci kolem devíti bilionů dolarů. To je zhruba 18 % celého amerického trhu (graf je starší), nejvíce od 60. let 20. století. Platí tedy, že kam zamíří "těžké váhy", tam jde i celý index.
"Jak vnímat vysokou koncentraci akciového trhu? Pro portfoliomanažery je extrémně obtížné porážet indexy, pokud tituly s největší vahou v nich silně rostou. Na druhou stranu, drží-li investoři ve velké míře právě tyto 'nejtěžší' tituly a ty začnou výrazně ztrácet, jsou i jejich výsledky slabé," upozorňuje Michael Batnick z investiční společnosti Ritholtz Wealth Management.
"Na konci 90. let 20. století se tři největší akciové tituly v USA - Microsoft, General Electric a Cisco Systems - obchodovaly s forwardovými P/E 65, 42 a 97. Všichni víme, co se následovalo. Nyní jsou forwardová P/E Microsoftu, Applu a Nvidie 36, 30 a 45. Neříkám, že to i tentokrát skončí špatně, rozhodně ale nejsem bezbřehý optimista," dodává Batnick.
Zdroj: The Irrelevant Investor