Trh START: Co investorům ukázaly poslední prezentace firem?

Co investorům v rámci svých posledních prezentací přednesly společnosti, s jejichž akciemi se obchoduje na trhu START pražské burzy?
Pilulka Lékárny
Pilulka v posledních kvartálech nezažívá lehké období. Loni vykázala EBITDA -71,3 milionu Kč a pro rok 2024 očekává tržby 1,802 miliardy Kč (meziročně -15,7 %). Důvodem poklesu má vedle odchodu ze zahraničních trhů být také omezení prodeje produktů s nižšími maržemi. Očekává nicméně letos EBITDA 31,1 milionu Kč, což by byl první kladný výsledek od roku 2021. K tomu má pomoci zejména výrazný pokles provozních nákladů, který se projevil již ve výsledcích za 1Q2024, a to zejména výrazným snížením počtu zaměstnanců. V letech 2025 a 2026 firma plánuje růst tržeb o 23 %, respektive 21 %.
Vedení firmy ale potvrdilo, že potenciální růst bude záviset na novém kapitálu, který společnost potřebuje. Aktuálně jedná o příchodu strategického partnera, což by mohlo znamenat ředění podílů stávajících akcionářů. Zároveň bylo zmíněno, že s menšími dodavateli jedná firma o prodloužení splatností tak, aby splatnosti odpovídaly obrátce daného zboží. Pilulka také uvedla, že u těchto dodavatelů má některé závazky po splatnosti.
KARO Leather
Společnosti se daří růst a v roce 2023 vykázala EBITDA 35,6 milionu Kč, dalších 24 milionů přidal jednorázový prodej zásob. V druhém pololetí 2023 firma spustila testovací provoz nového závodu v Brtnici, v plném provozu by měl být od letošního srpna. Díky novému závodu rozšiřuje společnost portfolio výrobků, vstupuje do nového odvětví obuvnictví a zároveň očekává zvýšení marží díky posunu výrobního procesu a nákupu generických surovin umožňujícímu selekci materiálů s vyšší marží.
Firma potvrdila, že neplánuje novou emisi akcií a že se snaží optimalizovat bankovní financování. Nyní vyhodnocuje varianty vstupu a otevření pobočky v Polsku. Zároveň projektuje rozšíření čistírny odpadních vod a má v plánu se zaměřit na navýšení energetické soběstačnosti. K tomu by měla pomoci fotovoltaická elektrárna, SVR a také práce s odpadním teplem. V kontextu odpadního tepla společnost prověřuje možnosti obnovy spalovny, která byla v minulosti součástí areálu v Brtnici. Dále má v plánu zavést účetní standardy IFRS vzhledem k plánovanému vstupu na Prime Market pražské burzy, ke kterému by mohlo dojít nejdříve v roce 2026.
Bezvavlasy
Společnost loni provedla akvizici firmy Hair Servis a získala v ní 100% podíl. Vypořádání akvizice by mělo proběhnout do konce prvního pololetí, přičemž část bude vypořádána v hotovosti a část v akciích. Zejména s tím souvisí úpis 350 tisíc nových akcií při ceně 700 Kč, kdy 300 tisíc z nich obdrží bývalí majitelé Hair Servisu, 37,18 tisíce bude upsáno vedením společnosti Bezvavlasy a zbytek stávajícími akcionáři. Z důvodu fúze a aktuálního sjednocování systémů a reportingů nebude firma letos zveřejňovat průběžné výsledky a výhled hospodaření v roce 2024 odhalí až ve 3Q2024. Nový ředitel firmy Daniel Horák během prezentace ubezpečil, že tržby firem Bezvavlasy i Hair Servis se vyvíjejí dobře, a nabídl svůj hrubý odhad návratnosti akvizice na dobu do pěti let.
Přelom roku byl poznamenán spuštěním nového distribučního centra v Boru u Tachova. Komplikace s ním vedly až k pozastavení objednávek na několik dní. Ty se ale podařilo odstranit a vše se vrátilo k normálu. Na přelomu letošního třetího a čtvrtého kvartálu plánuje firma vstup do Rumunska a Chorvatska. Pro logistiku bude stejně jako pro Slovensko a Maďarsko využívat nové distribuční centrum, sklady v zahraničí by se řešily až ve chvíli, kdy by to dávalo ekonomický smysl.
mmcité
Společnost vykázala za rok 2023 EBITDA téměř 150 milionů Kč (meziročně +145 %). Za růstem stály především obchodní úspěchy v několika regionech, stabilizace cen komodit a energií a zvyšující se efektivita ve výrobě. Díky tomu představenstvo plánuje první výplatu dividendy v hrubé výši 3,33 Kč na akcii. Jelikož neočekává jednorázové pozitivní vlivy jako v předchozím roce, je výhled EBITDA na rok 2024 na úrovni 101 milionů Kč (stále o 65 % více oproti roku 2022).
Na konci roku 2023 společnost dokončila akvizici firmy Kovostal, výrobce sedadel a tribun pro sportovní, kulturní a víceúčelové haly. U té má v plánu rozvinout obchodní aktivity a zařadit vhodné produkty do svého portfolia. Na akvizici byly vynaloženy asi dvě třetiny peněz získaných v rámci IPO, zbytek bude použit společně s dalšími prostředky na investice do areálu. Předpokládaný CAPEX v tomto ohledu mezi roky 2024 a 2026 je 300-400 milionů Kč. Do areálu Kovostalu chce firma přesunout veškerou výrobu v České republice, nové haly jsou aktuálně v projektové fázi. I to je důvod, proč pro rok 2024 očekává firma stagnaci tržeb, růst plánuje až s rozšířením výrobních kapacit v novém areálu.
FIXED.zone
Společnosti loni vzrostly tržby o 18,6 % na 445 milionů Kč, zisk EBITDA se zvedl dokonce o 31,6 % na 25,4 milionu Kč. Výsledky mohly být ještě o něco lepší, ale v průběhu roku firma odepsala přes 5 milionů Kč investovaných do technologie internetu věcí. Firma odhaduje, že (ačkoli nejsou statistiky) je pravděpodobně největším hráčem na českém trhu ve svém odvětví. V 1Q2024 pociťuje ochlazení trhu, kdy meziroční růst tržeb dosáhl jen 6,6 %, nicméně za celý rok očekává obrat přes půl miliardy korun.
Zaměření na růst je pro firmu klíčové, FIXED.zone má v plánu pokračovat v expanzi napříč Evropou. S tím souvisí nárůst investic do marketingu, do Shopify a do vlastního oddělení zákaznické podpory, které buduje od roku 2022. Dále spouští svůj projekt ReStory na recyklaci neprodaných plastových pouzder na mobilní telefony. Recyklace neprodaných a prodej nových recyklovaných pouzder by mohly mít kromě kladného enviromentálního dopadu také pozitivní vliv na marže. Z důvodu investice do růstu aktuálně firma neplánuje vyplácení dividend, ale ani emisi nových akcií. Tu výhledově nevylučuje ve chvíli, kdy bude cena akcií výše.
Prabos plus
Firma loni zaznamenala růst tržeb o 6,1 % na 357,6 milionu Kč, zisk EBITDA vzrostl o 43,3 % na 64,7 milionu Kč. Výrazný růst zisku byl způsoben prodejem obuvi s vyšší marží, naopak došlo ke snížení prodejů pracovní obuvi, kde má firma nižší marži. Pro letošní rok očekává Prabos pokles jak na úrovni tržeb i EBITDA (na 343,5 milionu Kč, respektive 44,2 milionu Kč) z důvodu zhoršené ekonomické situace odběratelů. Letos zatím společnost zaznamenává až o 50 % nižší prodeje pracovní obuvi a zaznamenává i tlak na ceny.
Tržby v 1Q2024 klesly na 91,5 milionu Kč ze 123,1 milionu Kč před rokem, zisk EBITDA nicméně ve stejném období narostl na 20,4 milionu Kč z 12,6 milionu Kč. Společnost uvedla, že v 1Q2023 prodala 76 410 párů obuvi, v 1Q2024 pak 41 561 párů, jednalo se však o boty s vyšší přidanou hodnotou. Aktuálně dochází ke stavbě skladovací a logistické haly za 40 milionů Kč, která bude financována investičním úvěrem. Prabos se vedle stávajících zákazníků snaží dostat na nové trhy, hovoří o Polsku a Dánsku. Emisi nových akcií společnost neplánuje.
Zdroj: Česká spořitelna