Dluhopisy vs. akcie: Kdo (ne)věří v měkké přistání americké ekonomiky?

Americké akcie dále zpevňují, zatímco výnosy vládních dluhopisů jsou od konce května v sestupném trendu. Na první pohled jasný důkaz toho, že investoři nepochybují o měkkém přistání ekonomiky Spojených států. Lisa Shalettová, investiční ředitelka Morgan Stanley, ale před takovými závěry varuje. Dění na obou trzích podle ní určují dva různé faktory.
Očekávání měkkého přistání ekonomiky, jehož podstatou je zkrocení inflace bez vyvolání hospodářské recese, je podle Shalettové patrné na dluhopisovém trhu, když výnos 10letých vládních dluhopisů Spojených států od konce května v očekávání poklesu sazeb Fedu sestoupil o asi čtyři desetiny procentního bodu. Z futures kontraktů lze podle ní vyčíst očekávání dvou a půl snížení základní úrokové sazby do ledna 2025, ačkoli Fed podle poslední projekce počítá jen s jedním uvolněním měnové politiky.
S růstem cen akcií je to podle Shalettové jiné. Ačkoli by se mohlo zdát, že i v tomto případě jsou důvodem vyhlídky na pokles sazeb Fedu, ve skutečnosti má hlavní slovo pokračující adopce pokročilé umělé inteligence.
O tom podle ní svědčí fakt, že index S&P 500 na nová maxima doprovází růstem na rekordy jen zhruba 30 titulů. "Akciová rally v USA postrádá hloubku, S&P 500 na vrchol táhne hrstka titulů, z většiny soustředěná kolem AI," upozorňuje Shalettová. "Pokud by motorem růstu cen akcií bylo přesvědčení o měkkém přistání ekonomiky, dařilo by se výrazně lépe akciím firem s malou tržní kapitalizací."
"Pokud se scénář měkkého přistání potvrdí, mělo by posilování akciového trhu získat pevnější základy a nabrat na šíři. Pro investory, kteří jako my věří, že inflace v USA se vrátí na cíl a ekonomika nespadne do recese, jsou tak nyní příležitostí akcie menších firem nebo equal-weighted indexové fondy a strategie," dodává Lisa Shalettová.
Zdroj: Morgan Stanley
Aktuality
