US MARKETOtevírá za: 51 h 19 m
DOW JONES+0,78 %
NASDAQ+0,52 %
S&P 500+0,70 %
META-0,55 %
TSLA+2,09 %
AAPL-0,09 %

Co musíte ráno vědět (28. června)

Jak skončila čtvrteční obchodní seance na burzách v Evropě a za oceánem, jakým výsledkem skončilo červnové měnověpolitické zasedání ČNB a kdo se postará o konec Mezinárodní vesmírné stanice? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek uzavřely bez výraznějších změn, čeká se na nové údaje o inflaci

Americké akciové indexy zakončily čtvrteční obchodní seanci bez výraznějších změn, investoři čekají na páteční údaje o inflaci. Index Dow si připsal 0,09 % a zakončil obchodování na 39 164,06 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 0,09 % na 5 482,87 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,30 % na 17 858,68 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,47 % na 12,24 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o asi půl bazického bodu na 4,286 %.

Americké akcie: Růst indexu S&P 500 tažený pár tituly? Není všechno pravda, co se říká

Americké akcie: Růst indexu S&P 500 tažený pár tituly? Není všechno pravda, co se říká

2. Evropské akciové indexy se ve čtvrtek na směru neshodly

Obchodování na západoevropských akciových trzích ve čtvrtek skončilo nejednotně. Většina sektorů uzavřela pod nulou, nedařilo se zejména maloobchodnímu odvětví, naopak v plusu se udržel mediální sektor. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,43 % na 512,59 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,55 % na 8 179,68 bodu a francouzský CAC přišel o 1,03 % a skončil na 7 530,72 bodu, zatímco německý DAX uzavřel se ziskem 0,30 % na 18 210,55 bodu.

Dobrá zpráva pro akcie ve světě: Oslabení amerického dolaru je na spadnutí

Dobrá zpráva pro akcie ve světě: Oslabení amerického dolaru je na spadnutí

3. Pražská burza ve čtvrtek oslabila kvůli technickému poklesu ceny akcií ČEZ

Pražská burza ve čtvrtek oslabila, index PX klesl o 0,98 % na 1 524,86 bodu. Důvodem byl více než 5% propad ceny akcií energetické společnosti ČEZ, které se první den obchodovaly bez nároku na dividendu. Index PX-TR, který zohledňuje dividendy, zpevnil o 0,13 % na 3 914,11 bodu.

Zajištění portfolia: Jak efektivně používat deriváty a další nástroje

Zajištění portfolia: Jak efektivně používat deriváty a další nástroje

4. Očekávané události

Noc na pátek nabídne sérii japonských dat (inflace v oblasti Tokia, nezaměstnanost, průmyslová výroba, stavební objednávky, zahájená výstavba). Dopoledne bude patřit německému indexu dovozních cen a nezaměstnanosti a britskému HDP a odpoledne Spojené státy přidají statistiku osobních příjmů a výdajů, index nákupních manažerů pro oblast Chicaga a finální červnový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 24. června

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 24. června

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ČNB na červnovém zasedání snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 4,75 %, dva členové bankovní rady žádali mírnější uvolnění měnové politiky

Bankovní rada České národní banky ve čtvrtek snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 4,75 %. Sazba se dostala na nejnižší úroveň od začátku dubna 2022. Analytici před jednáním bankovní rady uváděli, že existují argumenty pro snížení sazby o půl, ale i jen o čtvrt procentního bodu. Pro mírnější uvolnění měnové politiky byli dva členové rady.

6. Růst americké ekonomiky v prvním čtvrtletí podle zpřesněných dat zpomalil na 1,4 %

Hrubý domácí produkt Spojených států se v letošním prvním čtvrtletí v celoročním přepočtu podle zpřesněných údajů zvýšil o 1,4 %, o něco výrazněji, než předpokládal předchozí odhad. Hospodářský růst nicméně i tak prudce zpomalil z 3,4 % v loňském čtvrtém čtvrtletí a byl nejslabší od jara 2022. Ve čtvrtek to uvedlo americké ministerstvo obchodu.

7. Banky v USA prošly zátěžovými testy Fedu, přežily by i prudký propad cen nemovitostí

Všech 31 největších amerických finančních institucí prošlo zátěžovými testy americké centrální banky. Testované banky by přežily hypotetický scénář, kdy by se americká ekonomika dostala do vážné recese, nezaměstnanost by stoupla na deset procent a hodnota komerčních nemovitostí by se propadla o 40 %.

8. FT: Německý startup vyvíjející AI pro obranu jedná o 500 milionech USD od investorů

Německý startup Helsing, jenž vyvíjí systémy umělé inteligence (AI) pro obranný průmysl, jedná s investory z amerického Silicon Valley o finanční injekci téměř 500 milionů USD. Investoři Accel, Lightspeed a General Catalyst by tak firmu ohodnotili na 4,5 miliardy USD. To by znamenalo, že se firmě za necelý rok podařilo svoji hodnotu ztrojnásobit. S odvoláním na informované zdroje to ve čtvrtek napsal britský deník Financial Times (FT).

9. Průměrná mzda v Polsku v prvním čtvrtletí vyskočila o více než 14 %

Průměrná hrubá měsíční mzda v Polsku se v prvním čtvrtletí meziročně zvýšila o 14,4 % na 8 147,38 zlotého (zhruba 47 200 Kč). Oznámil to ve čtvrtek polský statistický úřad. Polský statistický úřad ve čtvrtek upozornil, že tempo růstu průměrné mzdy v Polsku bylo v letošním prvním čtvrtletí podobné jako v prvních třech měsících loňského roku, kdy činilo 14,1 %. Uvedl také, že ve veřejném sektoru byla průměrná mzda v letošním prvním čtvrtletí zhruba o 18 % vyšší než celkový průměr, zatímco soukromý sektor za celkovým průměrem téměř o sedm procent zaostával.

10. Americký časopis Time se dohodl na spolupráci s firmou OpenAI

Americký časopis Time podepsal se společností OpenAI několikaletou smlouvu o využívání zpravodajského obsahu. Firmy to ve čtvrtek oznámily v tiskové zprávě. OpenAI, která je tvůrcem populárního chatovacího systému ChatGPT založeného na umělé inteligenci, získá díky dohodě přístup k archivu časopisu Time.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Zařízení pro návrat ISS do atmosféry a její zničení dodá SpaceX, oznámila NASA

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) poskytne společnosti SpaceX 843 milionů dolarů na vybudování zařízení, které bude schopné posunout Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) do zemské atmosféry a zajistit její plánované zničení po roce 2030. NASA o tom informovala tento týden na svých stránkách.

"Zatímco SpaceX bude vyvíjet deorbitální kosmickou loď, NASA ji po dokončení vývoje převezme do vlastnictví a bude ji provozovat po celou dobu její mise. Očekává se, že se spolu s vesmírnou stanicí v rámci procesu návratu do atmosféry destruktivně rozpadne," uvedla NASA.

Provoz ISS plánuje NASA ukončit okolo roku 2030. První moduly Mezinárodní vesmírné stanice se na orbitu dostaly v roce 1998. Od roku 2000 ji nepřetržitě obývají kosmonauti v rámci partnerství vedeného Spojenými státy a Ruskem, do kterého patří i Kanada, Japonsko a evropské státy sdružené v Evropské kosmické agentuře (ESA).

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika