US MARKETOtevírá za: 9 h 47 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Americké akcie: Tři grafy, podle kterých (ani teď) není vhodná doba na odcházení z trhu

Americký akciový index S&P 500 se drží prakticky na historickém maximu, letos přidává 15 % a od října 2022 zpevňuje o více než 50 %. Řada ukazatelů ocenění za tu dobu narostla a akciový trh v USA je již z historického hlediska velice drahý. Vkrádá se tak myšlenka, zda by nebylo správné "sebrat žetony ze stolu", akcie prodat a počkat si na nižší ceny. Po pomyslné bitvě bude opět burza plná generálů, před výprodejem akciového portfolia je ale dobré znát i argumenty těch, kteří věří v další růst cen akcií. Je jich hodně, tentokrát si ukážeme tří méně často skloňované.

Říká se, že když jsou "všichni" investoři naladěni pesimisticky, nejspíše se poměrně brzy ukáže, že se mýlili. A když je velká převaha býků, může to tak nějakou dobu vydržet. Indikátorů nálady na trhu je spousta, a když pomineme ten hlavní, tedy cenu (index S&P 500 je na rekordu), velice sledovaný je třeba ten z dílny Bank of America. A ten zatím nesignalizuje žádné drama ani v jednom ze směrů.

S&P 500, cyklické vrcholy a indikátor nálady na trhu

Mluví se o poměrně skromném růstu americké ekonomiky, na druhou stranu ale pominulo riziko recese, jež bylo ještě před pár měsíci poměrně "živé". A sázet proti USA (a tedy i proti americkým akciím) v době, kdy jsou na tom jako celek dobře tamní domácnosti, je nelogické. Spotřebitelé táhnou americké hospodářství, k žádnému přehnanému pesimismu zkrátka není důvod.

Bohatství amerických domácností

A nakonec je tu historické ponaučení plynoucí z toho, jak výrazně jsou celkové výnosy i za poměrně dlouhá období ovlivněny tím, když daný investor "mine" výkonnostně nejlepší a nehorší obchodní dny. Je jasné, že se najdou obchodnické hvězdy, kterým se daří prodávat draze a nakupovat levně, a tedy celkově překonávat hlavní indexy. Chce to ale mimořádné schopnosti, určitě i dávku štěstí, odhodlání a obrovskou porci času věnovaného investování. Běžný investor by ale neměl riskovat, že mine nejvýkonnější dny, a to i za cenu toho, že bude mít zainvestováno také během těch nejméně příznivých. Připomeňme, že k největší volatilitě oběma směry zpravidla dochází v obdobích zásadních tržních otřesů. Jakkoli náročné je to na psychiku, právě tehdy se vyplácí mít nakoupené (americké) akcie.

S&P 500 bez 10 nejlepších a 10 nejhorších dnů

Zdroj: TOPDOWN CHARTS, Apollo Asset Management, Bank of America

Americká ekonomikaAmerické akcieČasování trhuEkonomické a tržní indikátoryChyby v investováníS&P 500
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa