Za oponou japonského akciového výplachu: Za (téměř) vším hledej Bank of Japan

Japonská centrální banka minulý týden zvýšila základní úrokovou sazbu o dalších 15 bazických bodů na 0,25 %, a jde tak proti proudu opatření měnověpolitických autorit ve většině vyspělých zemí. Krok banky vyvolal silnou vlnu takzvaného short squeeze spekulativních pozic na trhu s japonským jenem, kde měl velký objem peněz "vsazeno" na další oslabování této měny. S posilováním jenu pak úzce souvisí prudký propad cen japonských akcií.
Trh s japonským jenem byl koncem července nastaven celkem jasně - obrovský objem spekulativních SHORT pozic, všeobecně medvědí sentiment a mimořádně nízká valuace. Do trhu tak stačilo lehce "šťouchnout" mírným zvýšením sazeb, které ubralo z výhodnosti různých křížových a carry obchodů s japonskou měnou. Posilování jenu (a s ním související tlak na pokles akcií v Japonsku) by tak mohl nějakou dobu pokračovat.
Je totiž možné, že se zpřísňování měnové politiky v Japonsku stane katalyzátorem dlouhodobého obratu na trhu s jenem. Ostatní centrální banky ve vyspělém světě jsou spíše na cestě k nižším sazbám a extrémně nízká valuace japonské měny bude mít (jak to tak u valuací bývá) tendenci vrátit se na běžnější, průměrnější úrovně.
Souvisí to s poklesem výhodnosti klasických carry trades, kdy si investoři půjčují s minimálními úroky v japonských jenech a investují do výrazně výnosnějších aktiv a měn v jiných zemích. Prudké změny hodnoty japonského jenu, jedné z "největších" měn na forexu, tak mohou mít významné dopady i na další trhy, nejen ten japonský akciový.
Je ale potřeba připomenout, že bleskový medvědí trend na japonské burze srazil ocenění japonských akcií na velice atraktivní úrovně. To může část investorů naopak lákat k nákupům (opět) levnějších japonských akcií, zejména ve srovnání s těmi americkými. Je to tedy jako vždy - současný dynamický vývoj na japonském trhu otevírá jak příležitosti, tak rizika.
Zdroj: TOPDOWN CHARTS