US MARKETOtevírá za: 16 h 36 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Portfoliomanažer po návratu ze Silicon Valley: Umělá inteligence je příběh o mnoha rovinách, investoři potřebují najít vítěze budoucnosti

Hyun Ho Sohn, portfoliomanažer fondu FF Global Technology, se v červnu s dalšími kolegy již pojedenácté vydal na tour po Silicon Valley. Setkali se s představiteli desítek firem a zajímali se o nejnovější technologické trendy. Debatám dominovalo téma umělé inteligence.

Umělá inteligence (AI) má jako téma řadu směrů a nuancí. V rámci různých odvětví a jednotlivých firem se přístupy k AI výrazně liší. Využití AI se v dalších letech může podstatně měnit a rozvíjet, a tak je v rámci investování potřeba věnovat pozornost firmám, které mají potenciál vydělávat na AI dlouhodobě, byť se jim třeba ještě v současnosti nedaří "být v plusu".

Umělá inteligence: Příběh, který má několik rovin

Sohn a jeho kolegové se během pěti dnů setkali s představiteli 25 různých společností a organizací. Nic nenahradí tato setkání přímo v jejich přirozeném prostředí, kde lze přímo sledovat provoz, jednat s vedoucími pracovníky a poznávat kulturu jednotlivých organizací.

Umělá inteligence je v Silicon Valley nadále tématem číslo jedna. Společnosti do technologií AI investují velké peníze a pracují s optimistickými prognózami. Zajímavé jsou ale drobné nuance a různorodost přístupů k AI. Jak nekritickým zastáncům, tak zavilým odpůrcům AI zřejmě unikají některé detaily. AI je mnohotvárné odvětví s řadou příležitostí, které v rámci investování vyžaduje speciální přístup.

Žádaný hardware

Po hardwaru pro AI je poptávka. Hardware poskytuje výkon pro výpočty AI a každá organizace, která chce využívat AI, bude muset investovat do hardwaru, jako jsou procesory, paměť a úložiště, propojení a datová centra. Nejžádanější jsou grafické procesory, protože se jedná o klíčový technologický prvek v datovém centru AI.

Vzhledem k poptávce po hardwaru je software trochu na vedlejší koleji, půjde ale pravděpodobně o dočasný jev. Zatímco grafické karty poskytují výpočetní výkon, uživatelé AI stále potřebují zbytek IT ekosystému pro celkovou optimalizaci řešení AI. Znamená to, že lze očekávat vyváženější výdaje na hardware a software. To nastane, jakmile se do centra pozornosti vrátí širší IT infrastruktura. I v případě výdajů na hardware lze časem očekávat větší rozmanitost. Výdaje na grafické procesory v současnosti převyšují výdaje na vše ostatní, ale to se může změnit s vývojem alternativních technologií.

V pomyslném AI závodě se také může projevit FOMO efekt (pocit, že u něčeho důležitého nebudeme), který bude hnací silou investic do hardwaru. Společnosti nechtějí zůstat pozadu ve využívání AI. Investice to ale nezajistí, pokud firmy nebudou schopny AI zpeněžit. Velká část poptávky po hardwaru pro AI totiž pochází od startupů podporovaných rizikovým kapitálem. Mnohé z těchto startupů nejsou ziskové, a pokud tomu tak bude nadále, financování rizikovými fondy zvolní, což se odrazí na poptávce po hardwaru.

Integrace se liší podle odvětví

V některých odvětvích se podařilo pořídit hardware pro AI, rychle integrovat řešení, a přidat tak do provozu firem hmatatelnou hodnotu. Jde typicky o mediální společnosti, jejichž obchodním modelům dominují kreativní úkoly, například tvorba obsahu v oblasti hudby, videa a her. Existují také určité pracovní pozice, které jsou snadno schopny využívat technologie AI, například pro programování.

V jiných odvětvích je cesta k monetizaci AI méně přímá. Finanční služby, zdravotnictví, nadnárodní společnosti, konglomeráty a vlády, to vše jsou velké, provozně různorodé organizace, které nejvíce utrácejí za IT. AI v korporacích nedosáhla za poslední rok až tak výrazného pokroku. Probíhá spousta testování a zkoušek, ale nedošlo k žádnému zásadnímu průlomu v hledání slušných business cases pro využití AI. Podnikoví zákazníci stále hledají způsoby, jak AI zahrnout do svého fungování, ale je otázka, jak dlouho ještě tato fáze může trvat.

Velký rozptyl typů organizací využívajících generativní umělou inteligenci

Umělá inteligence přináší změny, byť zatím malé, například v oblasti programování. Technologie AI však stále není vyspělá a její výsledky jsou rozporuplné. Zatímco pro kreativní odvětví to není problém, pro oblasti, kde je přesnost životně důležitá, jako jsou zdravotnictví, finance, některé oblasti průmyslu nebo státní úřady, to je velká překážka.

Některá z těchto odvětví jsou navíc striktně regulována, což znamená, že řešení AI musejí být vysoce spolehlivá, aby splňovala náročné standardy a přesvědčila regulační orgány. V případě drobných chyb ve výsledcích mohou být důsledky značné, tyto společnosti by mohly být za chyby hnány k odpovědnosti a čelit významnému reputačnímu riziku. Proto je v těchto oblastech AI zaváděna pomaleji.

Investice do AI

Trh je v současnosti fixovaný na okamžitý přínos pro firmy, ve finančních výkazech se hledají s AI přímo související zisky. Některé firmy, převážně z oblasti hardwaru a polovodičů, proto zaznamenaly růst cen akcií. Aby si však tyto společnosti udržely růst zisků, budou muset jejich zákazníci být schopni použitou AI komercializovat, což by v krátkodobém až střednědobém horizontu mohlo být složité. Pro investory může být lepší poohlédnout se po firmách, u nichž se zisky spojené s AI zatím neprojevují v účetnictví, ale mají potenciál se projevit v dlouhodobém horizontu.

Společnosti zabývající se datovou infrastrukturou a poradenstvím v oblasti IT se nacházejí v důležitém, ale nedoceněném místě hodnotového řetězce AI. Podniky musejí řešit datová omezení, aby mohly co nejlépe využívat AI, což vyžaduje datová řešení a odborné znalosti. Datoví experti mohou těmto společnostem pomoci, a to i v oblasti regulace. Sohn a jeho kolegové tak zaznamenali, že mnoho firem spolupracuje s datovými experty. A to by se mělo postupně projevit v hospodářských výsledcích firem.

V oblasti hardwaru někteří výrobci poskytují komponenty do všech systémů AI, takže nejsou závislí na konkrétních technologiích nebo poskytovatelích AI. Například podnikání společnosti TSMC v oblasti výroby polovodičů by mělo fungovat bez ohledu na to, který procesor pro AI na tom bude nejlépe (grafické, centrální nebo speciální procesory) nebo kteří zákazníci se stanou vítězi (NVIDIA, AMD nebo velké cloudové společnosti).

Poskytovatelé cloudových služeb by měli mít prospěch z rozšiřování AI, nicméně na ní nejsou vyloženě závislí, pokud jde o růst. Například podnikání společnosti Amazon v oblasti cloud computingu má potenciál nejen díky tomu, že společnosti přijmou AI a budou mít větší potřeby v oblasti cloud computingu. I bez AI musejí uživatelé cloudových služeb modernizovat svá IT úložiště a stále více využívat cloudové služby.

Vítězové v oblasti Al, kteří se teprve objeví

Umělá inteligence je příběh, který potrvá řadu let a bude probíhat různou rychlostí, přičemž vítězové se budou postupně objevovat v různých segmentech ekonomiky. Společnosti se předhánějí v tom, jak AI co nejlépe využít, a v důsledku toho je vysoká poptávka například po grafických procesorech, které současnou "objevitelskou" fázi podporují. Hmatatelné přínosy jsou však zatím spíše nevýrazné.

V průběhu času se budou různá odvětví a společnosti lišit v tom, jak budou AI přijímat a jak úspěšně ji budou využívat. V důsledku toho bychom se měli snažit pochopit dopad, uplatnění a komercializaci AI případ od případu.

Závod o zpeněžení umělé inteligence způsobil, že firemní rozpočty, které byly určené na inovace, jsou nyní vytlačovány širšími výdaji na IT. I to se ale časem pravděpodobně změní a výdaje na IT by měly být vyváženější. Celkové výdaje na technologie pak porostou, protože technologie přinášejí efektivitu. A ta je pro firmy, jež chtějí být konkurenceschopné, klíčová.

Digitalizace a automatizace stále probíhají, společnosti je přitom zavádějí různými způsoby. Na AI lze nahlížet podobně. Je to efektivita podpořená technologiemi, ale tato efektivita je zároveň sama součástí vývoje technologií.

Zdroj: Fidelity International

Informační technologieSoftwareStartupyTechnologieUmělá inteligence (AI)
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa