S&P 500: Dvojitý vrchol na začátku historicky slabé části roku?

Americký akciový index S&P 500 zahájil září denním propadem o 2,12 %, a prakticky tak odevzdal veškeré srpnové zisky. Z historického vrcholu v polovině července spadl v prvním srpnovém týdnu na lokální dno, aby se během pár týdnů vrátil do blízkosti maxim. Z nich ale nyní spadl, a na jeho grafu se tak začíná vykreslovat formace dvojitého vrcholu.
Žijeme v burzovní době, ve které se z dat celkem "střílí". K úternímu výraznému výprodeji na americkém trhu přispěly o něco horší než očekávané výsledky průzkumů mezi nákupními manažery ve zpracovatelském sektoru. Špatné zprávy z ekonomiky jako špatné zprávy pro akciový trh? Ne vždy to bylo zvykem. Obavy o kondici ekonomiky USA se opět rozhořely o něco více. Index S&P 500 tak po konsolidaci těsně pod červencovým rekordem zamířil prudce níže. Prozatím se zarazil o 50denní klouzavý průměr.
Detailnější pohled na denní graf včetně Fibonacciho úrovní na základě poklesu z červencového maxima na srpnové minimum.
Není jisté, co se na trhu bude dále dít. Je ale jisté, že se den co den bude dát do grafů kreslit neomezeně mnoho teoreticky možných scénářů. Tady je jeden optimistický, který vychází spíše z pocitů než z čehokoli jiného.
A tady jeden pesimistický, který vychází z toho, jak se index S&P 500 sunul níže po zahájení snižování sazeb Fedu v letech 1981, 1990, 2000 a 2007. I v těchto letech byla převrácená výnosová křivka, i v těchto letech postupně narůstala míra nezaměstnanosti. Zkrátka z dat se "střílelo", řeklo by se. V současnosti akcioví býci věří, že snižování sazeb pro akcie bude podpůrným faktorem. A nejspíše bude, ale určitě se to nemusí projevit hned. Trh pracuje s očekáváním, takže současné ceny akcií jsou výrazem přesvědčení, že sazby budou nižší. Historie nicméně varuje, že americký akciový trh po zahájení uvolňování měnové politiky po pár týdnech pozitivní reakce umí delší dobu ztrácet. Bude to tentokrát jiné? Kdo tvrdí, že zná budoucí vývoj, plete se nebo (vás) uvádí v omyl. Sledujte data, snažte se počítat s jakýmkoli vývojem a mít připravenou strategii pro různé scénáře.
Vše uvedené se děje na začátku září, pro akcie v USA nepříznivého měsíce.
Roky prezidentských voleb nejsou výjimkou, právě naopak.
Právě v těchto dnech se ve volebních letech nálada na trhu tradičně kazí.
Historicky je přitom slabší až druhá polovina září. To nám ten měsíc tedy pěkně začal.
I když možná ano. Po více než 2%poklesech v prvním obchodním dnu měsíce se indexu S&P 500 velice často daří takový měsíc nakonec uzavřít v plusu. V posledních 13 případech tomu tak bylo bez výjimky. Dva nejhorší výkony v historii po tak špatném začátku měsíce ovšem, jaká to ironie, přišly v září (1974, 2002).
Počty otevřených pracovních pozic v USA, Béžová kniha Fedu (hodnocení stavu americké ekonomiky centrální bankou), tvorba pracovních míst v soukromém sektoru (ADP), počty žádostí o podporu v nezaměstnanosti a míra nezaměstnanosti a tvorba pracovních míst mimo zemědělství. To vše (a mnohé další) se dozvíme do konce týdne. Na trhu, který kvůli horším indexům nákupních manažerů zvládl spadnout o více než 2 % za den (a třeba NVIDIA rovnou o 9,5 %), tedy může být hodně živo. Krátkodobě lákavý důvod k burzovní hře, dlouhodobě (snad) nic vážného.
Zdroj: Renaissance Macro Research, @brett_eth, Carson Group, Charles Schwab, @jainmitesh1985, Freedom Capital Markets, All Star Charts