US MARKETOtevírá za: 6 h 55 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Valí se na akciové trhy další vlna volatility?

Americký akciový index S&P 500 má za sebou nejhorší týden od loňského března a na jeho denním grafu se začíná formovat dvojitý vrchol, od začátku roku ale stále drží zisk přes 13 %. Září je nicméně pro akcie historicky slabý měsíc, blíží se prezidentské volby a trh opět spekuluje o tom, nakolik americká ekonomika slábne, a zda je tedy ve hře brzký nástup recese.

První zářijový obchodní týden byl pro americké akcie silně negativní. V úterý index S&P 500 odepsal přes 2 % a v pátek 1,7 %. Série tří ziskových týdnů je zapomenuta, tentokrát index naopak odepsal 4,25 %. Trh prudce spadl z úrovní na dohled historickému rekordu pod předchozí obchodní pásmo 5 550 až 5 650. Při sestupu uzavřel kurzový odskok z poloviny srpna, klesl pod 20- i 50denní klouzavý průměr a otestoval psychologicky zajímavou hladinu 5 400, na které byl v červenci krátkodobý support. Na 5 370 je ještě jeden gap a také nejbližší hladina podpory. Další support je na 5 100, tedy asi 5,5 % od současné úrovně.

S&P 500 - technická analýza (6. 9. 2024)

Pro akcie historicky slabé září začalo opravdu ve velkém stylu, od začátku roku ale S&P 500 drží zisk 13,39 % a za uplynulých 12 měsíců roste o více než 21 %. Je tedy možné, že přišla dlouho očekávaná korekce, pod historickým maximem je S&P 500 stále jen zhruba 5 %. Korekce jsou v září běžné, jde o historicky nejslabší měsíc pro index S&P 500. Po prázdninách typicky narůstá obchodní aktivita, jde o měsíc s druhým nejvyšším průměrným objemem obchodů.

S&P 500 - průměrná výkonnost v kalendářních měsících

Za dva měsíce se konají prezidentské volby. A zářijová a říjnová slabost je typická právě i pro volební roky. Nejistota investorům "nechutná" všeobecně, předvolební týdny jí pak nabízejí nadmítu.

S&P 500 - typický průběh ve volebních letech

Slabost indexu S&P 500, ve kterém mají velkou váhu největší technologické firmy (o Nasdaqu tedy ani nemluvě), je v posledních dvaceti letech patrná i na tom, že s podzimem začíná získávat relativně navrch průmyslovější a "defenzivnější" index Dow Jones Industrial Average.

Dow vs. S&P 500

A třeba i v rámci samotného S&P 500 v posledních týdnech sledujeme nadvýkonnost defenzivních odvětví. A když se daří defenzivě, zpravidla to nebývá zrovna býčí znamení. 

S&P 500 a defenzivní sektory

V krátkodobém horizontu naopak přibývá varovných znamení. Například roste počet nových minim na úrovni jednotlivých akcií.

S&P 500 - nových minim opět přibývá

Chleba se může lámat právě v září. Blíží se napjatě vyhlížené zasedání FOMC. Trh čeká snížení sazeb, otázkou je jeho míra. Většina ekonomů vyhlíží sesun základní sazby o 25 bazických bodů. Vývoj na akciovém trhu v období po prvním uvolnění měnové politiky se přitom historicky silně odvíjí od toho, zda americká ekonomika spadne do recese, nebo zda pouze zpomalí, ale recesi se vyhne.

S&P 500 - vývoj v době okolo prvního snížení sazeb Fedu

A to je i zřejmě největší aktuální téma pro obchodníky na americkém trhu. Na recesi to sice zatím nevypadá, ale vyloučit ji nelze. Tvorba pracovních míst již dva měsíce po sobě citelně zaostala za odhady a aktivita v průmyslu je slabá, firmy na druhou stranu vykazují meziročně vyšší zisky. Sázky na snižování sazeb Fedu vedou v poslední době k výraznému poklesu výnosů vládních dluhopisů USA a například spread mezi výnosy 2letých a 10letách bondů se poprvé od července 2022 vrátil do plusu. Výnosová křivka tak po více než dvou letech není na tomto horizontu v inverzi. Zmíněné dva roky přitom šlo o signál blížící se recese. Nyní je tedy otázka, zda nastane v dohledné době, aby se dalo hovořit o potvrzení zmíněného signálu.

S&P 500 - vývoj po návratu spreadu výnosů 2Y10Y amerických dluhopisů z inverze

Na trzích samozřejmě funguje řada psychologických a behaviorálních faktorů. Klasikou je takzvané sebenaplňující proroctví, v tomto případě konkrétně v tom, že očekávání horší výkonnosti akcií a zvýšené volatility právě tyto momenty na trhu podporuje a zvýrazňuje. A index volatility VIX jen za první zářijový týden vystřelil o 49,2 %.

S&P 500 - denní volatilita v jednotlivých měsících roku

Optimisté se mohou konejšit tím, že 12 měsíců po prvním snížení sazeb Fedu, tedy po odeznění případné volatility a třeba i uklidnění situace v ekonomice, má akciový trh historicky velice dobrou šanci na kladné zhodnocení. Výjimkou byla období dvou silných medvědích trendů po letech 2000 a 2007.

S&P 500 - výkonnost 12 měsíců po prvním snížení sazeb Fedu

Zdroj: The Avidian Report, Bespoke Investment Group, Equity Clock, TOPDOWN CHARTS, Goldman Sachs, Bloomberg, Charles Schwab, FactSet, The Daily Chartbook

Americké akcieS&P 500Sezónnost trhůVolatilita
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa