US MARKETOtevírá za: 6 h 30 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Americké volby a investice: Hlavně nepanikařit

Předvolební průzkumy naznačují, že ať listopadové prezidentské klání ve Spojených státech vyhraje Kamala Harrisová, nebo Donald Trump, nepůjde o nijak drtivé vítězství. Kampaň před volbami je plná třaskavých témat a Spojené státy může s novým šéfem Bílého domu čekat řada změn, analytici ale investory varují před unáhlenými kroky a radí jim hlavně nepropadat panice.

Vítr by se ve Spojených státech zřejmě rozfoukal hlavně s návratem Donalda Trumpa do Bílého domu. Republikánský kandidát se nijak netají tím, že by zatížil čínský dovoz novými cly, zásadně omezil imigraci či upustil od masivní podpory zelené energetiky. Nejistý zůstává jeho postoj k situaci na Ukrajině, kdy sice hovoří o plánech na ukončení konfliktu, ale bez podrobností o tom, jak toho chce dosáhnout a do jaké míry počítá s návratem okupovaného území Kyjevu.

Volební rok jako každý jiný

"Není pochyb o tom, že výsledek voleb má potenciál vyvolat řadu politických i společenských změn, investoři by ale volby v žádném případě neměli vnímat jako impulz k zásadní změně dlouhodobé investiční strategie," říkají analytici ze společnosti Vanguard.

"Naše analýza založená na datech od 1860 potvrzuje, že portfolio složené z 60 % z amerických akcií a z 40 % z vládních dluhopisů Spojených států nevykazuje v letech kolem prezidentských voleb proti ostatním rokům diametrálně odlišnou výkonnost. Politika a politické vyhlídky jsou jen jedním z řady faktorů, jež na finanční trhy mají vliv," upozorňují.

Zdroj: Vanguard

Zdroj: Vanguard

"Prezidentské volby přitahují hodně pozornosti, bylo by ovšem chybou měnit strategii jen kvůli predikcím vítězství jednoho či druhého kandidáta. Ne nadarmo se říká, že největším nepřítelem jsou si sami investoři, když ztratí kontrolu nad emocemi. Předvolební období bývají plná nejistoty, správně nastavená investiční strategie by ale měla být schopná ustát všechny scénáře," uvádějí dále experti z Vanguardu.

Bez starostí s portfoliem do každého počasí

Podobně situaci vnímá i akciový stratég ze Saxo Bank Peter Garnry. Investorům radí se neukvapovat při úpravách portfolia. "Nejde navíc jen o prezidentské volby, Američané budou rozhodovat rovněž o obsazení všech 435 křesel ve Sněmovně reprezentantů a o třetině senátorů," připomíná. Scénářů, které mohou nastat, je hned šest (v závislosti na tom, zda demokratického nebo republikánského prezidenta doplní jednobarevný či rozdělený Kongres), takže se jako jediná rozumná možnost jeví "univerzální" portfolio do jakéhokoli počasí.

Za dva nejpravděpodobnější scénáře Garnry považuje vítězství Donalda Trumpa s republikány ovládaným Kongresem v zádech a vítězství Kamaly Harrisové, ale s rozděleným Kongresem. "Vítězství Harrisové a rozdělený Kongres je možnost zvyšující pravděpodobnost recese ve Spojených státech, protože se bude rozhodovat o prodloužení řady stimulačních programů, což může být v takové situaci složité," upozorňuje Garnry. Ani to by ale podle něj nemělo většinu investorů vést k zásadním úpravám portfolia.

Obecně lze podle analytiků říct, že vítězství Donalda Trumpa ve volbách by mělo být podporou americké průmyslové výrobě a tradiční energetice a naopak limitujícím faktorem pro podniky s velkou expozicí vůči zahraničním trhům, zejména pak vůči Číně kvůli riziku nového kola americko-čínské obchodní války, zatímco z úspěchu Kamaly Harrisové by měli dále těžit podniky zapojené do rozvoje zelené energetiky, ale i stavebnictví díky podpoře dostupnosti bydlení nebo výrobci polovodičů citliví na pravidla mezinárodního obchodu a geopolitiku.

"Investoři, kteří mají specifická portfolia - například s velkou expozicí vůči nové energetice nebo silně exportně orientovaným firmám -, mohou s blížícími se volbami cítit potřebu jejich skladbu upravit, dlouhodobí investoři se široce diverzifikovanými portfolii ale nakonec nemusejí volbám věnovat zvláštní pozornost," dodává Peter Garnry.

Zdroj: Morgan Stanley, Russell Investments, U.S. Bank, Saxo Bank

Americká ekonomikaInvesticeInvestiční strategiePolitikaSpojené státy americké (USA)Volby
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa